Warszawa

Bezpieczne rowerki PUKY

Bezpieczne rowerki PUKY

Wielokrotnie przekładano już początek wiosny, kolejny raz ciepłe dni zapowiadane są „zaraz po Świętach”. Jeśli komuś marzy się pierwsza, wspólna z dzieckiem, rowerowa „wyprawa” musi jeszcze trochę poczekać. Jednak już teraz warto się przygotować i wybrać sprzęt, na którym nasz maluch rozpocznie swoją rowerową przygodę.


Najważniejszym kryterium jest wiek. Jeśli nasze dziecko skończyło roczek możemy dla niego wybrać jeden z wielu dostępnych na rynku czterokołowych jeździków. Dla starszego malucha pojawia się już oferta wśród rowerków biegowych. Jednak tu sporo zależy od możliwości motorycznych dziecka.
Kiedy już zdecydowaliśmy się na odpowiedni dla wieku i rozwoju dziecka zakup, stajemy przed kolejnym bardzo trudnym wyborem. Jeździków i rowerków biegowych jest na rynku bardzo dużo. Różnią się ceną, wyglądem i jakością. Na co zwracać uwagę? Kiedy warto zapłacić więcej? Które parametry sprzętu są najważniejsze?


1. Zanim rowerek trafi do sklepu – czyli producent.

 


Przed tym gdy wybierzemy właściwy model, warto sprzedawcę spytać o producenta. Czy dany sprzęt został wyprodukowany w Chinach (co to oznacza chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć), czy ma odpowiednie certyfikaty, czy spełnia wymagania i ma międzynarodowe atesty?

 

Warto też sprawdzić jak długo dana firma działa na rynku i od kiedy zajmuje się produkcją rowerków dla dzieci. Doświadczenie jest w tej branży bardzo ważne, pozwala bowiem na odpowiednie przetestowanie rowerków i wyeliminowanie ewentualnych usterek. W końcu nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa naszego dziecka.


Kolejnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na nasz zakup jest… ekonomia. Trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania pojazdu. Czy rowerek po całym sezonie zabawy można przekazać młodszemu rodzeństwu czy też pojazd będzie się nadawał jedynie do kosza?


Istotna jest też możliwość zakupu części zamiennych. Dobry, używany rowerek powinno dać się naprawić. Decydując się na dany model spytaj o możliwość zakupu elementów składowych pojazdu lub sprawdź ich dostępność na stronie producenta.

 

http://www.puky.pl/pl/mod_content_page/seite/Ersatzteile/index.html

 

2. Materiał z którego wykonano pojazd – ekologia czy coś więcej?

 


Rowerki biegowe są produkowane ze sklejki, plastiku, aluminium oraz stali.
Aluminium i plastik nie są przyjazne środowisku (produkcja aluminium jest energochłonna i niszczy środowisko naturalne, plastik – to problem który każdy z nas napotyka codziennie na swojej drodze).


Poza względami ekologicznymi warto jednak również zwrócić uwagę na jakość wykonania całego rowerka oraz poszczególnych jego elementów.
Solidność wykonania i trwałość na długie lata gwarantują zasadniczo jedynie stal lub aluminium.

 

3. Produkcja w Europie – jakość i bezpieczeństwo użytkowania

 


Łatwość montażu = bezpieczeństwo dla dzieci. Nie wszyscy muszą być uzdolnieni manualnie i nie wszyscy muszą wiedzieć co i jak przykręcić. Warto by większość elementów zamontował producent – dzięki temu unikamy niebezpieczeństwa błędnego montażu. Jest to również ważna wskazówka gdzie tak naprawdę pojazd został wyprodukowany. Europejscy producenci nie przeliczają każdego centymetra sześciennego i oferują rowerki praktycznie w całości złożone. W przypadku dostawców z Azji przestrzeń ładunkowa jest szalenie istotna. Dlatego rowerki docierają do nas niemal „w częściach”.


Każdy produkt posiadać powinien łatwą do zrozumienia instrukcję montażu. W przypadku dzieci – nie warto „iść na intuicję” i lepiej jest wybierać rowerek jak najlepiej zmontowany.

 

http://www.puky.pl/pl/mod_download_download/file/mont_laufrad_lr1br_0.pdf

 

4. Na jakie dodatkowe szczegóły zwrócić uwagę przed zakupem?

 


Ogranicznik skrętu. Tu zdania są podzielone. Część producentów chwali się takim rozwiązaniem i zapewnia o zaletach ogranicznika, zaś druga część nie montuje tego typu mechanizmu – wskazując jego wady. Zwolennicy ogranicznika skrętu przekonują, że dzięki niemu rowerek prowadzi się stabilniej, a dziecko łatwiej kontroluje tor jazdy, co zmniejsza ryzyko upadku.


Producenci oferujący rowerki bez ogranicznika – zwracają uwagę, że ogranicznik grozi tzw. „tępym urazem brzucha”, czyli bardzo bolesnym urazem, gdy dziecko nabije się na kierownicę posiadającą ogranicznik.

 


Rozmiar rowerka. Rowerek powinien być dopasowany do wzrostu. Najlepiej jest więc wybierać rowerek posiadający płynną regulację siodełka i kierownicy. Siedząc, dziecko powinno móc swobodnie opierać obie stopy na podłodze oraz mieć wyprostowaną sylwetkę i móc bez problemu patrzeć przed siebie. Reasumując sama regulacja siodełka nie wystarczy!


Skoro już mowa o siodełku – należy zwrócić uwagę czy rowerek wyposażony jest w specjalnie wyprofilowane siodełko (płaskie nie daje możliwości odpychania się).

 


Rama rowerka. Jak już wspomnieliśmy, rama rowerka wykonana może być z różnego materiału. Materiał determinuje w dużym stopniu kształt ramy. Wysoko poprowadzona rama nie jest łatwą przeprawą dla małego rowerzysty. Nisko poprowadzona rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie a dodatkowo nie uderzy w nóżkę dziecka gdy nagle zapragnie zsiąść i podbiec do  nowego obiektu swego zainteresowania.

 

Podnóżek. To kwintesencja rowerka! Przecież rowerek jest prezentem dla małego rowerzysty i uczy go utrzymania równowagi – ćwiczy błędnik. Stąd też, gdy dziecko będzie już umiało zsynchronizować ruchy nóg i nabrać prędkości, musi mieć miejsce gdzie może bezpiecznie postawić nóżki i jechać na swoim rowerku. Trzymając nogi na podstawce z przodu – ma gwarancję że w każdej chwili może użyć ich do wyhamowania! 

 

 

Uchwyty na kierownicy – to ważny element regulowany obecnie przepisami unijnymi. W zasadzie rowerek dziecięcy nie może być oferowany bez specjalnie zabezpieczonych uchwytów, praktyka bywa jednak różna...


A co z hamulcem?
W przypadku zakupu pierwszego pojazdu – hamulec jest niepotrzebny. Na początku przygody z rowerkiem hamowanie nogami jest bezpieczniejsze i bardziej naturalne. Dwulatek nie będzie w stanie użyć hamulca ani skoordynować wielu czynności na raz.
Jednak, jeśli wasze dziecko miało już rowerek biegowy i obecnie poszukujecie większego modelu, to możecie rozważyć wersję z hamulcem. Należy jednak pamiętać, że hamulce w rowerkach biegowych służą raczej do wyhamowania niż zahamowania „w miejscu”.

 

5. Zanim wyjdziemy ze sklepu – czy mamy kask dla dziecka?


Bardzo ważną ochroną małego rowerzysty jest naturalnie kask. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na dwie cechy: czy kask ma wentylację i płynną regulację. Kask bez otworów lub z małymi otworami jest cieplejszy niż najgrubsza czapka zimowa, ale wiosną czy latem (zwłaszcza przy wysiłku fizycznym) przyda się jednak coś lżejszego i przewiewnego.
Płynna regulacja pozwoli nam dokładnie dopasować kask do głowy rowerzysty.
Dobrym rozwiązaniem są również kaski posiadające wmontowane światło w tylnej części kasku.


Ważna jest również ochrona dłoni -  dziecięce rękawiczki rowerowe.


Wielu słonecznych dni i wspaniałych wycieczek!

Artykuł oparty na informacjach udzielonych nam przez producenta rowerków PUKY.

 

 

 

 

1/12
1/12
2/12
2/12
3/12
3/12
4/12
4/12
5/12
5/12
6/12
6/12
7/12
7/12
8/12
8/12
9/12
9/12
10/12
10/12
11/12
11/12
12/12
12/12

Komentarze

fajne rowerki

dodany: 2013-04-12 09:39:37, przez: Asia

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć