Warszawa

Jak dołączyć do harcerstwa?

Jak dołączyć do harcerstwa?

Pewnie chociaż raz w życiu zastanawialiście się nad tym, jak zostać harcerzem albo harcerką i czy to coś dla was. Od czterech lat jestem harcerką, zastępową w 20. Krakowskiej Drużynie Harcerek "Dywersja i sabotaż kobiet" im. Fryderyka Chopina w Krakowie, należącej do Szczepu Słowiki.


Jeżeli chcesz wstąpić na szlak harcerskiej przygody, a nie wiesz jak to zrobić, to spróbuję ci pomóc i opisać działalność tych wyjątkowych ludzi.

 

Co się robi w harcerstwie? Można jeździć na wycieczki, biwaki, zloty i obozy. Można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, np. jak posługiwać się mapą i kompasem, jak tropić i nie dać się wytropić, budować prycz i stelaż, poznać alfabet Morse'a i inne szyfry, oraz jak się nimi posługiwać, ale też jak udzielać pierwszej pomocy, poradzić sobie samemu w lesie i co można ugotować z puszczańskich przysmaków.

 

 

Na pewno poznasz ludzi, których wartości moralne przez wiele lat nie uległy zmianie, a w ich życiu społecznym najważniejsze są duch przyjaźni i przygody. Prawdziwych przyjaciół znajdziesz właśnie w harcerstwie. Najbardziej magiczne jest ognisko, które łączy wszystkich harcerzy i harcerki, oraz wyjątkowy klimat, jaki można poczuć tylko wtedy. Słuchając wspomnień mojej prababci, babci i mamy, które były harcerkami bardzo długo i zawsze mówią, że to niezapomniany okres ich życia, mogę ci zagwarantować, że nawet za 50 lat będziesz pamiętać czar płomieni.

 

 

Większość osób nie wie, że harcerstwo w Polsce jest nieco inne niż skauting, który jest popularny na całym świecie. Skauci bardziej skupiają się na poznawaniu Ziemi, a harcerze na duchu przygody, przyjaźni i niepodległości narodowej. Polscy harcerze są zrzeszeni w związki, które różnią się od siebie metodą i sposobem wychowania religijnego. Ja należę do Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej (skrót: ZHR), który w swoich założeniach nawiązuje do harcerstwa w dwudziestoleciu międzywojennym i działalności Szarych Szeregów podczas II Wojny Światowej.


ZHR, ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) i SHK "Zawisza" (Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza") działają na terenie całej Polski, dlatego nie trzeba ich specjalnie szukać. Na pewno znasz chociaż jedną osobę, która do nich należy. Istnieją też związki działające tylko w wybranych regionach (np. Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich "Leśna Szkółka" działający w Trójmieście, Stowarzyszenie Harcerskie w Warszawie), więc automatycznie ich członków jest mniej i trudniej do nich dotrzeć.

 


Jeżeli chcesz wstąpić do harcerstwa, najlepiej zapytaj starszych znajomych, czy działa w waszej szkole lub na osiedlu jakakolwiek drużyna. Często też organizuje się zaciągi (nabory do drużyny). Wygląda to tak, że harcerze i harcerki organizują grę, którą chcą zachęcić do zostania jednym z nich. Powinni poinformować was o terminie pierwszej zbiórki. Najlepiej, żebyście poznali od razu swój zastęp i zastępowego, ponieważ będziecie spędzać z nim dużo czasu i będzie on bardzo ważną postacią w trakcie waszej harcerskiej przygody.

 

Można również pójść do siedziby Hufca lub Chorągwi (wyższe jednostki skupione w związkach) i dowiedzieć się, jaka drużyna spełnia wasze wymagania, ponieważ istnieją różne obrzędowości (zbiory zwyczajów, symboli i obrzędów). W mojej drużynie - wojenna, a w innych np. puszczańska, podróżnicza, odkrywców itp.

 

 

Kiedy już pójdziesz na pierwszą zbiórkę i stwierdzisz, że jest to coś, co ci się bardzo podoba, to poproś rodziców o zgodę pisemną. Oni przede wszystkim muszą być poinformowani o twoim uczestnictwie w harcerskim życiu. Ważny jest też kontakt bezpośredni z zastępowym lub drużynowym. Dlatego nie zapomnij podać swojego numeru telefonu i poprosić o numer zastępowego.

 

Pamiętaj, że harcerstwo jest bezpłatne, ponieważ to forma działania społecznego. Jeżeli ktoś będzie domagał się od ciebie wielkich sum, na pewno nie jest harcerzem. Oczywiście, zbieramy sporadyczne składki, ale nie wynoszą one więcej niż 50 zł na rok.

 

 

Harcerstwo daje zupełnie inne możliwości niż codzienna rzeczywistość. Moje ostatnie cztery lata wspominam jako świetną przygodę z ciekawymi ludźmi. Wiążę z nimi wiele niezapomnianych chwil, które też chciałabym opowiedzieć swoim dzieciom i wnukom... Spróbować nie zaszkodzi, zobacz sam, czy to coś dla ciebie!

                              
Kalina Dębska

 

fot. Katarzyna Wałek

 

1/12
1/12
fot. Katarzyna Wałek
2/12
2/12
fot. Katarzyna Wałek
3/12
3/12
fot. Katarzyna Wałek
4/12
4/12
fot. Katarzyna Wałek
5/12
5/12
fot. Katarzyna Wałek
6/12
6/12
fot. Katarzyna Wałek
7/12
7/12
fot. Katarzyna Wałek
8/12
8/12
fot. Katarzyna Wałek
9/12
9/12
fot. Katarzyna Wałek
10/12
10/12
fot. Katarzyna Wałek
11/12
11/12
fot. Katarzyna Wałek
12/12
12/12
fot. Katarzyna Wałek

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć