Strefa rodzica » Artykuły » Home schooling czyli edukacja domowa

Home schooling czyli edukacja domowapowiększ

Home schooling czyli edukacja domowa

Edukacja domowa w Polsce zyskuje coraz to więcej zwolenników. Dzieje się tak dlatego, że obecnie funkcjonujący model szkoły w Polsce budzi wiele kontrowersji. Rodzice, którzy nie akceptują tego modelu szukają alternatywy. I tu pojawia się nauczanie domowe.

 

Co to jest edukacja domowa?


Edukacja domowa, czyli home schooling to nauczanie dzieci w domu przez ich rodziców, opiekunów lub inne osoby zaangażowane w naukę dzieci. W praktyce lekcje odbywają się nie tylko w domu ale również poza domem np. w muzeach, parkach czy ośrodkach kultury.


Historia edukacji domowej sięga początków XX wieku. W Europie stała się ona w tym czasie czymś naturalnym, kiedy to bardziej zamożne rodziny oraz elity intelektualne, starały się zapewnić swoim dzieciom dobre wykształcenie i zatrudniały do tego celu guwernantki i guwernerów. W Polsce, w czasie zaborów, tajne nauczanie w domach stanowiło kontynuację tej tradycji i pozwalało zachować język polski i tradycje narodowe. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku, polskie prawo również dopuszczało możliwość edukacji domowej i w tym czasie była ona bardzo popularną formą nauczania. W czasie II wojny światowej edukacja domowa w postaci tajnego nauczania po raz kolejny stała na straży wartości narodowych. Natomiast w okresie powojennym nauczanie domowe w Polsce było już znacznie utrudnione.  Obecnie w Polsce przeżywamy jej renesans.

 

Czy edukacja domowa jest w Polsce zgodna z prawem?


Polska konstytucja daje rodzicom prawo wyboru dowolnej formy edukacji. Artykuł 70, punkt 30 zawiera następujący zapis: "Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne". Sprawę edukacji domowej reguluje ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty. W artykule 16, punkcie 8 czytamy, że na wniosek rodziców dziecka dyrektor szkoły publicznej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą oraz określić jego warunki. Wniosek rodziców powinien być złożony przed 31 maja i do wniosku powinny być dołączone: opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej, oświadczenie rodziców o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej oraz zobowiązanie rodziców do przystępowania przez dziecko w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.


Tak więc, dzięki wprowadzonym przepisom prawnym edukacja domowa stała się dostępna dla każdej polskiej rodziny. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że dzieci te mają obowiązek zdawania egzaminów szkolnych co roku (czego nie czynią dzieci uczące się w szkole) oraz, że taka forma nauczania możliwa jest jedynie po wyrażeniu zgody przez dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko.


Obecnie w Polsce działają dwie główne organizacje promujące tego typu nauczanie. Są to: Stowarzyszenie Edukacji Domowej (zarejestrowane w Poznaniu w 2002 roku), oraz warszawskie Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie. Na czele Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Edukacji Domowej stanął dr M. Budajczak, doświadczony pedagog, który od wielu lat uczy swoje dzieci w domu. Wśród założycieli tego stowarzyszenia przeważają chrześcijanie związani z nurtem Reformacji w Polsce, jednak jest ono otwarte dla wszystkich, bez względu na wyznanie.

 

A co z socjalizacją dzieci uczonych w domu?


Zwolennicy edukacji domowej podkreślają, że dzieci uczone w domu bardzo często uczestniczą w różnych zajęciach poza domem, uczą się języków obcych, chodzą na zajęcia artystyczne czy należą do klubów sportowych. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i religijnym i w tych grupach nawiązują przyjaźnie. Rodzice zazwyczaj starają się, aby dziecko nawiązywało jak najwięcej kontaktów z rówieśnikami i na brak kontaktów społecznych dzieci te nie mogą narzekać. Dzieci te zazwyczaj chętnie angażują się w pracę społeczną i różne specjalistyczne projekty. Wyniki badań zdają się konsekwentnie wskazywać, że dzieci edukacji domowej są co najmniej tak samo dobrze uspołecznione jak dzieci uczące się w szkołach publicznych czy prywatnych.

A jaki jest poziom nauczania w domu?


Badania pokazują, że dzieci uczone w domu osiągają w testach wyniki lepsze od dzieci uczonych w szkole, nawet do 30%. Dotyczy to wszystkich przedmiotów, zarówno ścisłych jak i humanistycznych.

 

Edukacja domowa wymaga od rodziców dużego zaangażowania, wytrwałości i cierpliwości. Wymaga też pewnych nakładów finansowych oraz  rezygnacji z pracy zawodowej jednego z rodziców. Bardzo często jest to matka, gdyż pomimo, że zazwyczaj obydwoje rodzice aktywnie angażują się w nauczanie dziecka, to zwykle matka pełni rolę nauczyciela, a na ojca przypada zaledwie około 10% czasu nauczania.


Mimo, że edukacja domowa w Polsce ma coraz więcej zwolenników to nie brak też przeciwników tej formy edukacji. Bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, w Polsce dopiero „raczkuje”, ale z roku na rok przybywa rodziców i dzieci wybierających tą formę kształcenia.

 

dr Dorota Sikora, pedagog
mgr Elżbieta B. Kruger, psycholog
www.brain-power.pl

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

jesteśmy na ed już 4 lata i jest to niesamowite przeżycie! co do egzaminów końcowych to wcale nie są takie straszne - choć oczywiście wszystko zależy to od szkoły :)

dodany: 2012-05-31 23:26:48, przez: Karina

a co z tymi egzminami dzieci? czy dzieci faktycznie muszą je zdawać każdego roku? przecież takich egzaminów nie mają dzieci normalnie uczące sie w szkole, wydaje mi się to trochę niesprawiedliwe

dodany: 2012-03-14 10:05:23, przez: ola

Moja córcia za 2 lata zaczyna szkołę, jak pomyślę, że w klasie będzie jedną z wielu, to żal. Sama będąc nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej widziałabym edukację w domu w grupie 3-4 dzieci z jednego rocznika - jako zawód dla matki a nie kwestia wyrzeczenia się wcześniejszej pracy.

dodany: 2012-03-13 19:32:46, przez: gośka

Są szkoły przyjaźnie nastawione do ED. Nie trzeba się bać dyrektorów (: Najlepiej zajrzeć na facebooka na stronę ED

dodany: 2012-03-09 12:19:47, przez: konrad

Zgoda jest potrzebna,faktycznie.Po prostu nie marejonizacji i można sobie wybrac szkołę gdziekolwiek w Polsce,czyli taką,która sprzyja edukacji domowej i do niej zapisac dziecko:)

dodany: 2012-03-08 16:28:55, przez: Dorota

Ciekawe Pani redaktor napisała,że nie ma egzaminów dla tradycyjnie uczących się dzieci.. Moje dziecko od 1 klasy państwowej szkoły podstawowej ma egzaminy -tzw. testy po kilka - kończące półrocze I i II i rok i z większości przedmiotów tj . ok. 4 - 5 kartek i próbne.

dodany: 2012-03-08 12:27:43, przez: Faba

Zgoda jest potrzebna,faktycznie.Po prostu nie marejonizacji i można sobie wybrac szkołę gdziekolwiek w Polsce,czyli taką,która sprzyja edukacji domowej i do niej zapisac dziecko:)

dodany: 2012-03-08 09:58:15, przez: Dorota

tylko dane,co do warunków zgody na ED są nieprawdziwe.Dyrektorzy nie muszą już dawac zgody-to rodzic informuje szkołę o zamiarze uczenia w domu:)Zapraszam na stronę Edukacji Domowej na facebooku:)

dodany: 2012-03-08 09:38:11, przez: Dorota

Bardzo dobry artykuł

dodany: 2012-03-08 09:14:32, przez: monia

ciekawe, nie wiedziałam nawet, że cos takiego jest możliwe w Polsce

dodany: 2012-03-07 19:27:53, przez: małgosia

hmm ..ja pozostaję jednak przy tradycyjnej formie szkolnictwa

dodany: 2012-03-06 09:03:09, przez: ania

Bardzo rzeczowy artykuł. Własnie zastanawiam się nad tą formą edukacji dla mojego synka. Ale wiem że dyrektorzy raczej niechętnie zgadzają się na edukacje domową, w Polsce to ciągle nowość.

dodany: 2012-03-05 09:37:36, przez: Maja


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019