Warszawa

Czym skorupka za młodu…czyli cykl artykułów o tym jak wychować Człowieka Sukcesu. Część 1

Czym skorupka za młodu…czyli cykl artykułów o tym jak wychować Człowieka Sukcesu. Część 1

Temat kariery, talentów i motywacji osiągnięć jest mi od lat szczególnie bliski. Odkąd pamiętam zawsze fascynowała mnie odpowiedź na pytanie, dlaczego jedne osoby osiągają sukces zawodowy, a inne, mimo wielkiego talentu nie. Nigdy nie chciałam wierzyć w to, że sukces uwarunkowany jest zbiegiem okoliczności lub koneksjami rodzinnymi. Stąd moje poszukiwania i wnioski, do których w tej podróży doszłam.  

 

W kolejnych częściach tego cyklu artykułów, będziecie dowiadywać się, jakie cechy decydują o tym, że człowiek osiąga sukces zawodowy. Znajdziecie także praktyczne wskazówki, które możecie wykorzystać w rozwijaniu talentów własnych dzieci. Pisząc ten artykuł wykorzystałam swą wiedzę psychologiczną, doświadczenie w pracy menedżerskiej, w obszarze rekrutacji oraz obserwacje ludzi sukcesu i ich ścieżek karier.

 

Na początku zajmę się tematyką Talentów, ich odkrywaniem i pomnażaniem. 

 

Zacznijmy od definicji SUKCESU


Sukces można zdefiniować jako maksymalne wykorzystanie swojego potencjału, talentów i zrobieniu z tego użytek, aby żyć dobrze (nie tylko finansowo, lecz w zgodzie ze swymi wartościami). Definiując sukces zawodowy trzeba popatrzeć nie tylko na zasobność portfela, czy stanowisko, ale także na to, czy w pracy wykorzystujemy swoje talenty i czy praca przynosi prawdziwą satysfakcję.   

 

 

Od czego ZALEŻY SUKCES?


Sukces zależy od wielu czynników i zbiegów okoliczności, które mogą wpływać na finalny efekt. Wiele istotnych cech dziedziczymy społecznie obserwując swych rodziców i ich widzenie świata. Badania naukowe potwierdzają pewne prawidłowości, na podstawie których można praktycznie ukierunkowywać dzieci, aby zwiększać ich szansę na sukcesy zawodowe w przyszłości.

 

Co za pomysł przekładać obserwacje ludzi sukcesu na wychowanie dzieci? 

 

W rekrutacji pracowników istnieje jedna, naczelna zasada: nie ma złych kandydatów, są tylko nie dopasowani do stanowiska. Bardzo istotne jest takie dopasowanie do stanowiska, które pozwoli wykorzystać kompetencje i talenty osoby. Odkrycie i pielęgnacja talentów naszego dziecka zwiększy prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie robiło to, w czym jest dobre. Prawdziwi mistrze w swojej dziedzinie zawsze mają dużo pracy, nawet w czasach kryzysu. Strategiczne podejście do tematu pomoże zaoszczędzić rozczarowań naszej pociesze w przyszłości. Bo nie ukrywajmy, pomyłki w  wyborze zawodu zdarzają się zbyt często. Niejednokrotnie ludzie nie zdają sobie sprawy, że swoje pasje mogą uczynić sposobem na zarabianie pieniędzy. 

 

 

 

 

Jak Rodzice mogą wspierać swoje dziecko? 


Dobrze jest, aby talent i wrodzone predyspozycje zostały odkryte i nazwane jak najwcześniej. Taką okazję daje spróbowania wielu aktywności. Jeśli tylko pozwala na to dyspozycyjność rodziców, warto aby dziecko spróbowało wszelkich rodzajów aktywności kulturalnej czy fizycznej, tj.: jazdy konnej, sztuk walki, wspinaczki, biegów na nartach i wielu innych sportów, gry na instrumentach muzycznych, występów teatralnych, śpiewu, i co tylko przyjdzie wam do głowy. Bo skąd ktoś ma wiedzieć, że jest genialny w skokach narciarskich skoro tego nie spróbuje?  

 

Jeśli tylko widzicie, że dziecko robi coś na prawdę dobrze, pytajcie wychowawców, nauczycieli przedszkolnych, aby podpowiedzieli czy dziecko wyróżnia się na tle innych dzieci w tym zakresie. Czasem rodzicom trudno o zdrowy dystans i łatwo o pomyłkę.

 

Dajcie możliwość podglądanie od środka profesji, nad wyborem której zastanawia się wasze dziecko. Można stworzyć okazję rozmowy, czy obserwacji naszych znajomych wykonujących dany zawód. Dzięki temu dziecko uniknie rozczarowania w przyszłości. Przykładowo, jeśli marzy o zostaniu farmaceutą, niech doświadczy jak wygląda dzień takiej osoby, że duża część pracy to kontakt z klientami, nie tylko przygotowywanie leków, czy wynajdywanie leków na śmiertelne choroby!

 

Istnieją na rynku firmy, które profesjonalnie diagnozują potencjał i planują ścieżki kariery młodych ludzi. Takie rozwiązanie również może okazać się skuteczne. 

 

 

A jak to robią światowi liderzy w tym obszarze? Amerykanie wypracowali już wiele lat temu świetny system diagnozy potencjału i wyłapywania talentów. Psycholog kariery i wychowawcy kilka razy w roku pyta dzieci, czy już wybrały kim chcą zostać w przyszłości. Szkoły tworzą całe kampanie reklamowe służące temu, aby młody człowiek jak najwcześniej podjął decyzję kim zostanie i w tej dziedzinie specjalizował się. Dodatkowo dzieci mają okazję spróbować niemal wszystkiego, aby sprawdzić w czym są wyjątkowi.

 

My musimy radzić sobie sami. Im więcej rzeczy nasza pociecha wypróbuje tym większa szansa, że wyłapiemy to, w czym może stać się na prawdę dobre, w czym jest utalentowane.  

 

Do rozwoju talentu potrzeba jeszcze kilku czynników, na które rodzic może wpływać. Poznacie je w kolejnych częściach tego cyklu.

Już za tydzień o ,myśleniu strategicznym, czyli o tym, jak wychować małego stratega.

 

Autor:

Magdalena S-K


Psycholog kariery, trener i coach rozwoju osobistego. Pracuje jako menedżer w obszarze Human Resources.

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Komentarze

artykuły Pani Psycholog są rewelacyjne

dodany: 2012-02-17 09:50:00, przez: monika

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć