Warszawa

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Wielu rodziców zapytanych przez logopedę : „jak Państwa dziecko oddycha podczas snu... przez jamę ustną, czy przez nos?” odpowiada : „hm...nie wiem, muszę zaobserwować...ale chyba przez nos, chociaż ma czasem otwartą buzię”. Jest to bardzo ważna informacja dla zaplanowania terapii logopedycznej dziecka. Jak dziecko powinno oddychać...przez nos...czy może przez usta? Co powoduje nieprawidłowe oddychanie i skąd się bierze? Jaki ma wpływ na wymowę?

 

Otóż każdy z nas potrafi oddychać zarówno przez nos, jak i przez jamę ustną, a to w zależności od tego, co w danym momencie robimy. W trakcie mówienia oraz wysiłku fizycznego do nabrania powietrza korzystamy z jamy ustnej, natomiast w czasie spoczynku prawidłowe oddychanie następuje przez nos. Dlaczego to takie ważne? Otóż powietrze dostające się do płuc przez jamę nosową jest ogrzane, przefiltrowane oraz pozwala na odpowiednią cyrkulację w rozwijających się zatokach dziecka. Dzięki temu nasza pociecha jest właściwie dotleniona, przez co efektywniej pracuje i jest mniej zmęczona. W czasie spoczynku nasz język w jamie ustnej powinien  być „przyklejony” do podniebienia, dzięki czemu uzyskujemy naturalną pionizację języka tak niezbędną przy głoskach [ l, sz, ż, cz, dż, r]. Do tego, aby nasz język znajdował się na podniebieniu,  usta powinny być zamknięte, przez co naturalne oddychanie następuje przez jamę nosową. Właściwa pozycja spoczynkowa języka warunkuje również prawidłowe połykanie, w czasie którego język znajduje się   na podniebieniu. Przyjmuje się, że typ połykania dojrzałego powinien nastąpić ok. trzeciego roku życia.

 

 

Konsekwencją długotrwałego oddychania przez usta jest nieprawidłowy rozwój szczęki, a przecież niektóre wady zgryzu mają niebagatelny wpływ na wymowę. Brak pionizacji języka powoduje nienormatywne artykulacje wielu głosek, np. [ sz, ż, cz, dż, r ], natomiast mięśnie okrężne warg są zwiotczałe i trzeba wielu ćwiczeń, aby przywrócić im sprawność tak niezbędną przy głoskach dwuwargowych [ p,b,m ] oraz wargowo-zębowych [f,w].

 

Przyczyn nieprawidłowego oddychania jest wiele. Poza katarem, podczas którego dziecko ma niedrożny nos, może to być niewłaściwa pozycja układania dziecka do snu. Jeśli takie przeszkody zostaną usunięte, a mimo tego dziecko podczas snu oddycha przez usta, należy udać się do laryngologa w celu dalszej diagnozy.

 

Izabela Malicka
logopeda
www.supelek.eu
www.gabinetmowy.com.pl

 

Komentarze

niniejszy artykuł jest ujęciem logopedycznym niniejszego zagadnienia. To nie logopeda szuka przyczyny kierowania toru oddechowego przez usta, a więc taka wzmianka jest bezzasadna . PS. przyczyn spania z otwatą buzią jest wiele, a JEDNĄ Z NICH przerośnięty trzeci migdał. IM

dodany: 2012-01-31 21:34:25, przez: Izabela

W artykule brak wzmianki o najczestszej podstawowej przyczynie spania z otwarta buzia-przerosniety srodkowy migdal !!!

dodany: 2012-01-19 23:15:06, przez: kj

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć