Warszawa

Nie bój sie ratować życia!

Nie bój sie ratować życia!

„Nie bój się ratować ludzkiego życia. Najgorsze, co możesz zrobić, to nie zrobić nic.”

 

Każdego dnia środki masowego przekazu informują o wypadkach drogowych z udziałem dzieci. Ilu kierowców słysząc spikera, myśli „mnie ten problem nie dotyczy, ja jestem bezpiecznym kierowcą”? Psychologiczne testy, którym poddano kierowców, wykazały, że w dużej mierze przeceniają oni swoje szanse i umiejętności przy prowadzeniu pojazdów. Kiedy poproszono badanych o określenie prawdopodobieństwa, że ulegną wypadkowi samochodowemu podróżując z dzieckiem, większość oceniła je jako niższe niż przeciętne. Statystyki wypadków nie potwierdzają jednak tej hipotezy. Samoocena kierowców z reguły jest zawyżona. W 2007 roku w Polsce miało miejsce 5708 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 156 dzieci poniosło śmierć, a 5754 doznało obrażeń.

 

Zastanów się, co zrobisz, kiedy będziesz uczestnikiem wypadku na drodze. Czy będziesz potrafił pomóc? Pamiętaj, że pierwsze 5 minut po wypadku, najczęściej decyduje o życiu. Jeśli zdarzy się, że ta statystyka obejmie również kogoś z twoich bliskich? Jadąc na wakacje z współmałżonkiem i dziećmi zdarzy się wypadek, a Ty będziesz jedyną przytomną osobą będącą w stanie działać… Gdybyś wiedział jak pomóc, to czy czas oczekiwania na karetkę, który w polskich realiach bardzo często jest zbyt długi, spędziłbyś bezczynnie?

 

Ktoś bliski, ktoś nieznany – dorosły, dziecko. Czy potrafisz wykorzystać pierwsze 5 minut i podjąć próbę uratowania choć jednego statystycznie życia? Czy wiesz, gdzie w ogóle jest twoja apteczka i co się w niej znajduje?

 

Boimy się ratować ludzie życie, bo paraliżuje nas strach i czujemy się niekompetentni. Nie musi tak być! To w jaki sposób reagujemy w sytuacjach krytycznych zależy od naszego przygotowania, posiadanych umiejętności, które niejednokrotnie, w chwilach zagrożenia mogą uratować komuś życie.

 

Tego rodzaju umiejętności zdobywa się na kursach i szkoleniach. Regularnie powtarzane gwarantują wiedzę na każdy dzień, na całe życie

 

Ile osób z Twojego otoczenia jest po kursie pierwszej pomocy?

 

Na to pytanie możemy spróbować odpowiedzieć sobie sami, orientując się wśród rodziny i znajomych, kto z nich potrafiłby pomóc, gdyby zaszła taka potrzeba. Możemy też zadać to pytanie sobie – czy podołalibyśmy wyzwaniu?
 

Autor:

Maciej Rodak

Instruktor

CSU Medaid

 

Komentarze

Cenię was że podejmujecie takie istotne tematy

dodany: 2011-11-09 14:51:09, przez: Angelika

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć