Warszawa

Przybieranie wagi w ciąży

Przybieranie wagi w ciąży

Czas oczekiwania na przyjście dziecka na świat to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Przyszła mama planuje wyprawkę, rozmyśla nad zakupem najwygodniejszego łóżeczka i wózka oraz doborem ubranek. Starania te są bardzo istotne, jednak nie należy zapominać, że jedną z najważniejszych trosk w okresie ciąży stanowić powinna racjonalna dieta. To bowiem dzięki prawidłowemu odżywianiu kobieta przekazuje swojemu maleństwu wszystko co najlepsze. Im większą uwagę przykłada do zbilansowanych posiłków bogatych w witaminy, składniki mineralne, błonnik oraz kwasy omega-3, tym większą ma pewność, że uniknie zbyt dużego przyrostu masy ciała, cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, a na świecie przywita zdrowe śliczne dzieciątko. Warto byś uświadomiła sobie zatem, że od Twojego stylu życia zależy Twoje zdrowie i samopoczucie, ale również prawidłowy rozwój Twojego dziecka.


Przyrost masy ciała w ciąży

 

Przyrost masy ciała w okresie ciąży to zjawisko prawidłowe, pomimo, iż dla wielu z nas kłopotliwe. Martwimy się o wygląd swojej sylwetki i zaczytujemy opiniami na forach internetowych na temat powrotu do figury sprzed ciąży. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na odchudzanie i zdawać sobie sprawę, że idealny przyrost masy ciała powinien wynosić 11-13 kg. Kobiety bardzo szczupłe, o niskim i prawidłowym BMI (Body Mass Index) czyli Indeksie masy ciała mogą przybrać na wadzę więcej niż te, które miały problemy z nadwagą lub otyłością. Zbyt mały lub zbyt duży przyrost świadczyć może o nieprawidłowym przebiegu ciąży, dlatego kobieta jest regularnie ważona przez swojego lekarza prowadzącego.

 

BMI = waga (w kg) / wzrost (w m²)

 

Klasyfikacja BMI (kg/m²) Ile powinnaś przytyć ?
Niedowaga < 18,50 13 - 16 kg
Prawidłowa masa ciała 18,50 – 24,99 11 - 13kg
Nadwaga ≥ 25,00 10 – 11 kg
Otyłość ≥ 30,00 Do 10 kg
Otyłość 3 stopnia ≥ 40,00 Do 6 kg

 


Pamiętaj, że na dodatkowe kilogramy w ciąży składają się powiększające się piersi (rozwój gruczołów mlecznych i przygotowanie do wytwarzania mleka), macica (z 50 g przed ciążą do nawet 1 kg), wody płodowe (1-1,5 l), łożysko (0,5 kg) oraz upragniony noworodek ( średnio 2,5 – 4 kg). W momencie porodu i niedługo po nim utracisz zatem większość kilogramów, które przybyły Ci w ciąży. Na pozostałe składa się tkanka tłuszczowa niezbędna do wytwarzania pokarmu, której pozbędziesz się karmiąc malucha piersią. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny zarówno dla kobiety, jak i noworodka. Dlatego należy pilnować racjonalnego sposobu odżywania w tym szczególnym okresie oczekiwania na poród.

 

 

O tym, jak zachować zrównoważoną dietę, opowiada nasz następny artykuł – Racjonalny sposób odżywiania w ciąży.

 

Autor: Dietetyk, mgr Katarzyna Porczyk, Centrum Korekcji, Rehabilitacji i Dietetyki MediFamily
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć