Warszawa

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Dbasz o swoje dziecko? Starasz się zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo? Jak to robisz? Kupujesz wygodne ubranka, najlepsze wózki i zabawki, zatrudniasz profesjonalne opiekunki? Ale czy jesteś rodzicem świadomym? Wiesz co zrobić kiedy Twoje dziecko zakrztusi się, a w konsekwencji tego straci oddech? Wiesz, że zadławienie jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania krążenia i śmierci u dzieci? Nie wiesz? Najwyższy czas to zmienić! Dajemy Ci wiedzę, która sprawi, że nie tylko będziesz kochającym rodzicem, ale także rodzicem odpowiedzialnym i świadomym.

 

Zacznijmy od podstaw. Czym jest zadławienie? To niedrożność dróg oddechowych spowodowana obecnością w nich ciała obcego. Zadławienie dzielimy na niecałkowite i całkowite. Z pierwszym rodzajem mamy do czynienia, kiedy ciało obce nie w pełni zatyka drogi oddechowe, z drugim zaś, kiedy zamyka je w stu procentach.

 

Podstawowy błąd, który popełnia znaczna część rodziców i opiekunów to chwytanie za nóżki i odwracanie do góry nogami. W ten sposób można „wystawić” bioderka ze stawów i w konsekwencji dziecko będzie mieć problemy z prawidłowym chodzeniem. Kiedy do odwrócenia doda się jeszcze potrząsanie dzieckiem można doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, który w tym wieku nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

 

Jak zatem powinno się postępować podczas zakrztuszenia? Przedstawimy Państwu schemat działania zarówno w przypadku zagrożenia życia u niemowląt jak i u dzieci starszych.

 

Nasze niemowlę krztusi się! Co robić?! Spokojnie, opanuj emocje i działaj zgodnie ze schematem. Zacznij od 5 energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową, wykonując je dłonią ułożoną w tzw. „łódeczkę”. Połóż maleństwo na swoim przedramieniu, twarzą do ziemi, stabilizując głowę i tułów, ręką przytrzymując żuchwę. Główkę trzymaj nieco niżej względem reszty ciała, co może pomóc w usunięciu ciała obcego. Cały czas obserwuj malucha – jeśli przykładowo po 2 uderzeniach ciało obce zostanie usunięte, zaprzestań dalszych działań. Jeżeli natomiast po 5 uderzeniach niedrożność dróg oddechowych utrzymuje się przełóż niemowlę na plecy na swoje drugie przedramię i wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej, centymetr pod linią środkowo–sutkową, na mostku (jak w resuscytacji krążeniowo – oddechowej). Jeśli uciśnięcia nie przynoszą pożądanego rezultatu powróć do uderzeń w okolicę międzyłopatkową i kontynuuj je do skutku lub do momentu utraty przytomności dziecka – na zmianę 5 uderzeń i 5 uciśnięć nadbrzusza. Kiedy dziecko zsinieje i przestanie płakać natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe dokładnie określając stan dziecka – zakrztusiło się, przestało oddychać sinieje. Po telefonie od razu przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej i kontynuuj ją aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Temat resuscytacji podejmiemy w kolejnych artykułach.

 

Jak reagować w przypadku starszego dziecka? Bardzo podobnie! Jeśli rozumie, co do niego mówisz, zachęcaj je do kaszlu. Kaszel wywołuje nagły wzrost ciśnienia w drogach oddechowych, co w konsekwencji może doprowadzić do usunięcia ciała obcego. Jeśli kaszel będzie nieefektywny, wykonaj 5 energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową, i jak wcześniej dłonią ułożoną w tzw. „łódeczkę”. Większe dzieci dobrze jest „przełożyć przez kolano”, ponieważ trzeba liczyć się z możliwością utraty przytomności. Zabezpieczysz w ten sposób dziecko przed urazami, których może doznać upadając. Dziecko oczywiście stale obserwuj, jeżeli po 5 uderzeniach niedrożność dróg oddechowych utrzymuje się, przejdź do tzw. uciśnięć nadbrzusza. Przyjmij pozycję za dzieckiem (zazwyczaj wygodnie jest uklęknąć z uwagi na niski wzrost) i obejmij je rękoma, układając dłoń w pięść i dokładając do niej drugą dłoń. Uciskaj energicznie ruchem do siebie i w górę jednocześnie. Jeśli owe uciśnięcia nie pomagają powrócić do uderzeń w okolicę międzyłopatkową i kontynuuj je aż do usunięcia ciała obcego lub do momentu utraty przytomności dziecka wtedy w większości przypadków konieczne jest natychmiastowe podjęcie resuscytacji oraz wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

 

Już wiesz co zrobić kiedy Twojemu dziecku zagraża niebezpieczeństwo? Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz poćwiczyć, uczestniczyć w pozoracjach z życia wziętych? Nic trudnego! Zapisz się na Pediatryczny Kurs Pierwszej Pomocy, podczas którego nauczysz się jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami, opanować trudną sytuację, a w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy.
Bądź świadomym rodzicem. Nie czekaj aż spotka Cię tragedia! Naucz się ratować życie nie tylko swojego dziecka, ale także życie innych ludzi. A to najlepszy prezent, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi.

 

Zapisz się na stronie:

http://kursyratownictwa.pl/kursy/kurs-pediatryczny/#main

 

Autor: Ratownik Medyczny Joanna Rajewska, Mgr  Agata Wojtczak,

CSU Medaid

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć