Warszawa

Jak pokonać koszmary nocne u dziecka?

Jak pokonać koszmary nocne u dziecka?

W wieku około 4-5 lat u dzieci wykształcają się fobie i lęki, które mogą przybierać formę koszmarów nocnych. Jak radzić sobie z koszmarami nocnymi u dziecka? Oto sprawdzone sposoby.

 

Dlaczego dziecko ma koszmary nocne?

 

W wieku kilku lat występowanie u dzieci koszmarów to coś normalnego. Nie oznacza, że dziecko przeszło jakąś traumę czy boryka się ze stresem, chociaż oczywiście może się z tym wiązać. Lęki związane są z procesami rozwojowymi dziecka. Zdaniem lekarzy J. D. Sparrowa i T. B. Brazeltona, gdy maluch kończy kilka lat, do głosu dochodzi świadomość o własnej agresji. Zaczynają towarzyszyć dziecku różne negatywne uczucia. Brzdąc może się martwić, że jest złe.

 

Często w takich sytuacjach, gdy np. widzi błyskawicę czy przejeżdżający wóz strażacki wydaje się mu, że zawiniło i to kara za to, że chciało postąpić źle. Czasem może odczuwać strach przed tym, co wydaje mu się groźne, np. szczekający pies.

 

Taka wrażliwość może przejawiać się w lękach nocnych. Dziecku może śnić się warczący pies, czarownice czy potwory. Koszmary nocne mogą dotyczyć także życia codziennego i krzywdy bliskich lub samego dziecka.

 

Jak maluch może reagować na koszmary?

 

Straszny sen może wybudzić dziecko. Maluch może także krzyczeć czy płakać przez sen. Należy wtedy dziecko przytulić i ponownie położyć do łóżka. Koszmar może zdarzyć się każdemu. Powodem do obaw w przypadku trzylatków powinny być lęki nocne, które zdarzają więcej niż raz w tygodniu. Natomiast u starszych maluchów liczba lęków nocnych przekraczająca normę to więcej niż dwa koszmary w skali miesiąca.

 

Jeżeli mimo prób zaradzenia koszmarom nocnym, one nadal występują warto skonsultować je z lekarzem czy psychologiem dziecięcym. Czasem lęki nocne mogą być spowodowane chorobą, na przykład padaczką. Warto więc profilaktycznie zbadać dziecko, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

 

Jak zaradzić lękom nocnym?

 

Jeżeli Twoje dziecko boi się strasznych postaci, które mu się śnią, sprawdźcie wszystkie miejsca w domu wzbudzające obawy malucha. Otwórzcie szafę, zajrzyjcie pod łóżko. Zadbajcie o wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa u malucha.

 

 

Wypracujcie wieczorne rytuały związane z przygotowaniem do snu jak kąpiel czy czytanie książeczek. Kładźcie malucha spać o stałej porze. Jeśli dziecko boi się samo zasypiać, pozostawcie mu włączoną lampkę nocną, która rozświetli ciemności. Zadbajcie o to, by maluch miał przy sobie przytulankę, która będzie go w nocy strzec.

 

Absolutnie nie umniejszajcie obaw dziecka. Niech wie, że ma w was oparcie i nie zostanie wyśmiane z powodu obaw związanych z koszmarami nocnymi. Przed snem ograniczcie kontakt dziecka ze strasznymi historiami czy horrorami. Maluch może przeżywać to, co zobaczył na ekranie i w ten sposób sprowokować wystąpienie koszmaru.

 

W trakcie dnia okazujcie maluchowi wiele ciepła i zrozumienia, w ten sposób zmniejszycie jego napięcie i stres, które mogą również powodować lęki.

Jak wskazuje wielu ekspertów, czas koszmarów nocnych powinien sam minąć. Dajcie więc dziecku przestrzeń na przeżywanie tego okresu.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć