Warszawa

Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować?

Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować?

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były zdrowe i szczęśliwe. Bezpiecznym sposobem na wyrobienie w nich korzystnych dla zdrowia nawyków, poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu i dobrej zabawy, jest jazda na biegowym rowerku. Okazuje się, że pozbawienie roweru pedałów może przynieść więcej korzyści niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

 

Specjaliści są zgodni – jazda na biegowym rowerku jest dla małego dziecka zdrowa, bezpieczna i z wielu powodów korzystna. Psycholodzy podkreślają korzystny wpływ tej aktywności na rozwój takich kompetencji małego człowieka, jak poczucie, że daję radę, jestem naprawdę silny i odważny, kieruję przecież zupełnie sam prawdziwym pojazdem. Fizjolodzy zwracają uwagę na to, że naprzemiennie poruszając nogami, odpychając się od ziemi, dziecko tworzy w swoim mózgu nowe połączenia pomiędzy półkulami, co ma nieoceniony wpływ na rozwój, nawet kompetencji intelektualnych. Pediatrzy i pedagodzy dostrzegają, że codzienna dawka swobodnego, bezpiecznego ruchu wpływa korzystnie na sprawność fizyczną i odporność dziecka, ale też na jego poczucie szczęścia i zadowolenia. Rodzice, zwolnieni ze żmudnego i stresującego obowiązku nauczenia dziecka jazdy na tradycyjnym rowerze, też się cieszą, zwłaszcza że ich pociecha szczerze się cieszy z nowej, jeżdżącej zabawki. Dzieci natomiast, jako że uwielbiają wszystko, co jeździ, świetne się bawią, a przy okazji rozwijają tak przydatne w życiu umiejętności, jak choćby koordynację ruchową czy poczucie równowagi.

 

Czym się rożni rowerek biegowy od tradycyjnego?
Przede wszystkim tym, że nie posiada pedałów. Zbudowany jest z ramy, stalowej, aluminiowej lub drewnianej, kierownicy z wygodnymi uchwytami i wygodnego siodełka, znacznie obniżonego w stosunku do konstrukcji tradycyjnych rowerów, dzięki czemu dziecko, które na nim siedzi, może bez wysiłku postawić stopy na ziemi. Niektóre modele rowerków biegowych wyposażone są jeszcze w wygodny podnóżek, z którego dziecko skorzysta, gdy rozwinie już swoje umiejętności utrzymywania równowagi, oswoi się z prędkością i nauczy się precyzyjnie kierować swoim małym pojazdem. Jeszcze inne modele, dla nieco starszych użytkowników, posiadają też hamulec. I to wszystko – dziecko niczego więcej nie potrzebuje, żeby móc jeździć. Rama roweru biegowego ma inny kształt niż tradycyjnego, ma znacznie obniżoną tę część, gdzie zwykle przekracza się ją nogą. Zamiast napędzać go przy pomocy pedałów, dziecko tylko trzyma kierownicę i odpycha się od ziemi własnymi stopami. To działa! Nabyte umiejętności koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi podczas jazdy sprawiają, że przesiadka na tradycyjny rower staje się łatwa i naturalna. Ileż stresujących godzin treningu z rodzicem biegającym z wystającym z tyłu roweru kijem, ileż mniej strachu w dziecięcych oczach! I o ileż mniej niebezpiecznych upadków ze sporej wysokości rowerowego siodełka.

 

Dla kogo rowerek biegowy?
Producenci przygotowują sprzęt już dla 18-miesięcznych dzieci. Zwykle przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczynają dwulatki, które już całkiem dobrze chodzą, biegają i skaczą. W tym wieku roznosi je energia, i jazda na bezpiecznym biegowym rowerku tę naturalną potrzebę ruchu zaspokaja. Rowerek biegowy jest też na tyle lekki, że dziecko da radę somo go utrzymać – zwykle waży około trzech, czterech kilogramów, zwłaszcza te wyposażone w aluminiową ramę są bardzo lekkie. Koła wykonane z pianki lub pompowane łatwo się prowadzi, wygodne uchwyty przy kierownicy pozwalają pewnie ją trzymać, a miękkie, regulowane siodełko daje konkretną podporę pod siedzeniem. Rowerek biegowy nie wymaga też od rodzica żadnych regulacji czy skomplikowanych operacji przy pomocy specjalistycznych narzędzi czy kluczy. To po prostu jeździ!

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć