Strefa rodzica » Artykuły » Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?powiększ

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Nie tylko do budowy domu, ale do przebiegu całego naszego życia zmieniamy nastawienie, kiedy pojawią się dzieci. Jeździmy wolniej, ostrożniej i innym niż sportowy samochodem. Dostosowujemy nasze nawyki, pory posiłków, trasę do pracy modyfikujemy o drogę przy pobliskim przedszkolu. Cóż więc dziwnego, ze wybierając projekt domu także staramy się, aby był jak najbardziej przyjazny dla naszych pociech i wspomógł nasza piekę nad nimi?

 

Dlaczego parterowy?

Pierwszą odpowiedzią na tak zadane pytanie będzie od razu szybka odpowiedź – bo bez schodów. Każdy rodzić, który kiedykolwiek musiał wstawiać furtki, skobelki i zamknięcia, aby dziecko nie mogło dostać się na schody, wie, jak bardzo jest to uciążliwe, a maluch jakby w natchnieniu stara się pokonać stawiane mu przeszkody. Dlatego jednopoziomowy, parterowy projekt staje się trochę co prawda droższym, ale chyba najlepszym rozwiązaniem. W takiej konstrukcji będzie nam nie tylko łatwiej pociechy mieć na oku, ale i potem, wielokrotnie pokonywana ścieżka: nasza sypialnia-kuchnia-sypialnia dziecka – będzie najkrótsza.

 

 

 

 

Wielkie otwarcie
Bardzo korzystne jest zainteresowanie się projektami z otwartą przestrzenią w środku. Pomagają w tym projekty domów z aranżacją wnętrz, w których możemy od razu zapoznać się z ładem, jaki został zaprojektowany i omówić szczegóły, które naszym zdaniem usprawnią nam opiekę nad maleństwem lub inaczej przeprowadzić rozwiązania, które będą korzystniejsze dla naszych dzieci. Szczególnie otwarta kuchnia połączona z jadalnią i salonem zapewni nam sprawniejszą organizację posiłków dla całej rodziny. Dopóki dzieci nie dorosną na tyle, by zamykać się z kolacją w swoich azylach, stół kuchenny będzie centrum rodzinnych wydarzeń przez wiele lat. Powstaje wtedy pytanie: jak zaaranżować kuchnię otwartą? Przede wszystkim bezpiecznie. Mimo, że dostęp do kuchni jest wygodny, musi być tak przemyślany, aby maluchy nie mogły dostać się same do np. kuchenki.

 

Dom rośnie razem z dziećmi?
Niestety sytuacja jest zupełnie odwrotna – dzieci rosną i przestrzeni zaczyna coraz częściej brakować. Każda pociecha chce mieć coraz więcej prywatności, miejsca dla siebie, najlepiej własny pokój. Może więc, już w momencie wyboru projektu, postawić taki, który będzie w przyszłości gwarantował możliwość np. zaadaptowania poddasza. Wykonanie niewielkim nakładem pracy i kosztów dwóch małych pokojów i łazienki w niewielkiej przestrzeni poddasza będzie znakomitą inwestycją w dodatkowe miejsce i nasz spokój.

 

 

Wokół nas
Jakkolwiek metraż naszej działki nas zobowiązuje, dobrze jednak przy adaptacji projektu ustalić, gdzie nasze pociechy będą się bawić. Mały plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i kawałkiem trawnika może przynieść zdecydowane korzyści w opiece i wychowaniu dzieci. Pamiętajmy o tym, aby obok zlokalizować miejsce dla siebie, a całość tak umiejscowić, żeby mieć dobry widok na cały placyk zabaw z domu, najlepiej od strony kuchni.

 

 

Przy wyborze projektu domu dla całej rodziny powstaje wiele, różnorodnych zagadnień – użytkowość, komfort, bezpieczeństwo – to podstawowe zasady, którymi się kierujemy w takiej sytuacji. Nie zapominajmy jednak o konieczności wyrabiania w dzieciach nawyków aktywności na świeżym powietrzu, dla której wydzielona strefa zabaw na zewnątrz domu sprawdzi się szczególnie w pierwszych latach życia potomstwa.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019