Strefa rodzica » Artykuły » Jak dbać o zdrowie? | HelloZdrowie

Jak dbać o zdrowie? | HelloZdrowiepowiększ

Jak dbać o zdrowie? | HelloZdrowie

Troszcząc się o własne zdrowie, należy przede wszystkim zadbać o zdrowy styl życia. Ważną rolę odgrywa dieta.

 

Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na zdrowie każdego człowieka, jest styl życia, na który składają się głównie sposób odżywiania i aktywność fizyczna. W trosce o własne zdrowie należy zadbać również o właściwą ilość snu oraz picie odpowiedniej ilości wody. Ważną rolę odgrywają także regularne badania, zwłaszcza pod kątem chorób występujących w rodzinie.

 

Zdrowie – czym jest? Definicja
Zdrowie uznawane jest za jedną z ważniejszych wartości życiowych, pozwala na lepszą jakość życia, a także umożliwia rozwój społeczeństwa. Jest nie tylko całkowitym brakiem choroby lub niedomagań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie jako stan charakteryzujący się dobrym samopoczuciem w aspektach: fizycznym, umysłowym i społecznym. Zdrowie każdego człowieka wyrażane jest również w zdolnościach adaptacyjnych organizmu do warunków i wymogów otoczenia oraz w umiejętności przystosowania się do zmian zachodzących w środowisku. Zgodnie z polami zdrowia opracowanymi przez Lalonde’a czynnikami mającymi wpływ na stan zdrowia ludzi są:

 

  • styl życia – 53%,
  • środowisko fizyczne – 21%,
  • czynniki genetyczne – 16%,
  • jakość i dostępność opieki zdrowotnej – 10%.

 

Największy wpływ na zdrowie ma więc prowadzony styl życia, na który składają się takie komponenty, jak: sposób odżywiania, aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zachowania seksualne oraz stosowanie używek w postaci nikotyny, alkoholu, środków psychoaktywnych. Dieta powinna opierać się na regularnych i urozmaiconych posiłkach, ubogich w tłuszcze zwierzęce i cukry proste. Osoby dbające o zdrowie powinny być też aktywne, gdyż ćwiczenia zapewniają lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

 

Zasady zdrowego stylu życia, czyli jak dbać o zdrowie?
Dbałość o zdrowie jest ważna niezależnie od wieku. Zasady zdrowego stylu życia powinny być przestrzegane od najmłodszych lat. Błędy, np. żywieniowe, pojawiające się w dzieciństwie, z czasem utrwalają się i mogą mieć negatywny wpływ na organizm w dorosłym życiu. Niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym optymalny stan zdrowia jest sposób odżywiania. Do kluczowych zasad racjonalnego żywienia należą: regularne spożywanie posiłków o małej objętości w odstępach 3–4 godzin, urozmaicanie jadłospisu, w którym powinny pojawić się produkty z różnych grup żywnościowych, unikanie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w tłuszcze zwierzęce i cukry proste (np. fast foody, słodycze), jedzenie dużej ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. W trosce o zdrowie należy zadbać również o regularną aktywność fizyczną. Systematyczne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy wydolności organizmu oraz lepszego dotlenienia mózgu i komórek ciała. Mają także pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. W dbaniu o zdrowie istotne jest właściwe nawodnienie organizmu. Każdego dnia należy wypijać co najmniej 1,5 litra płynów, aby zrekompensować codzienne straty wody. Zaleca się pić naturalną, niegazowaną wodę mineralną lub przegotowaną i ostudzoną wodę z kranu. Do zasad zdrowego stylu życia należą również:

 

  • odpowiednia ilość snu – sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i regeneracji organizmu; brak lub zbyt mała ilość snu prowadzi do zaburzenia koncentracji, rozdrażnienia, obniżenia nastroju,
  • dbałość o zdrowie psychiczne i redukcja stresu – każdego dnia należy zapewnić organizmowi czas na odpoczynek i relaks, warto skorzystać również z powszechnych metod relaksacji, np. masażu, jogi, medytacji,
  • ograniczenie alkoholu – przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. ze strony układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu).

 

Badania przesiewowe – w trosce o własne zdrowie
W dbałości o własne zdrowie ważną rolę odgrywają regularne badania. Są szczególnie istotne u osób, u których w rodzinie występują różne schorzenia przewlekłe, np. choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, a także nowotwory. Wskazane jest wykonywanie podstawowych badań krwi pozwalających na ocenę poziomu glukozy czy stężenia cholesterolu w surowicy krwi. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku: raka piersi (zalecane u kobiet w wieku 50–69 lat), raka szyjki macicy (zalecane kobietom w wieku 25–59 lat) oraz chorób układu sercowo-naczyniowego (zalecane osobom z grup ryzyka, a więc z nadciśnieniem tętniczym, palącym tytoń, z nadwagą lub otyłością, z podwyższonym poziomem cholesterolu, upośledzoną tolerancją glukozy).


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019