Warszawa

Gry planszowe - ponad 100 lat rozgrywek

 

Znane od pokoleń gry planszowe to bardzo towarzyska a także rodzinna forma spędzania wolnego czasu połączona z wieloma korzyściami. W dobie urządzeń mobilnych i przebodźcowania różnymi informacjami, aktywności odciągające nas od wirtualnego świata, które przy okazji odprężają, są na prawdziwą wagę złota.

Ponad 100 lat rozgrywek

Można śmiało powiedzieć, że gry planszowe są niemal tak stare jak stary jest świat, bowiem ludzie grali w nie jeszcze przed Starożytnością. Królewska gra z Ur była popularna w starożytnej Mezopotamii około 5000 lat temu, najstarszy znaleziony egzemplarz pochodzi z około 2600 roku p.n.e. Podobnie jak Senet, gra ze starożytnego Egiptu, czy popularna w krajach afrykańskich Wari. Prawdziwy rozkwit tego rodzaju gier możemy obserwować na przestrzeni ostatnich 100 lat. Zespół ShopAlike przygotował zestawienie najciekawszych i najbardziej popularnych gier planszowych.


Od Monopoly do Gry karcianej z crowdfundingu

Początek 20 wieku to czas kiedy narodziło się Monopoly, znane w Polsce także jako Eurobiznes, zaś w latach 30 popularność zdobyła gra w statki.

 

 

Okres II Wojny Światowej to czas popularności gry strategicznej Cluedo. Nieco później, bo w latach 50 popularność zdobywa Risk (Ryzyko).

 


Gra, w której możesz wcielić się w lekarza, czyli Operacja, stała się popularna około 1960 roku, zaś lata 70 to czas rosnącego zainteresowania Trival Pursuit, pochodzącej z Kanady gry opartej na pytaniach z wiedzy ogólnej.
 

 

Lata 80 to czas świetności Magii i Miecza, uwielbianej przez miłośników fantasy, popularnej na całym świecie gry Talisman. Nieco później, fani odkryć geograficznych w końcu mogli wcielić się rolę osadnika w grze Osadnicy z Catanu.

 

 

Na końcu zestawienia znajdziemy strategię Wsiąść do pociągu, w której możemy wcielić się w rolę kolejowego magnata, a także pierwszą, finansowaną w projekcie crowdfundingowym grę karcianą, Karty przeciwko ludzkości.
 

Za co najbardziej kochamy planszówki?

Strategiczna, sprawnościowa czy karciana, wszystkie typy gier planszowych mają wartości edukacyjne, chociażby dlatego, że podczas rozgrywek musimy nieco wytężyć szare komórki. Planszówki wymagają myślenia na wielu różnych płaszczyznach, zadania pozwalają pozytywnie stymulować logiczne myślenie, planowanie, zachowania społeczne, analizę, empatię, czasem trzeba też coś obliczyć. Wymagają także wcielenia się w określoną rolę, co pobudza wyobraźnię. Oprócz samej przyjemności z grania, pojawia się przyjemność ze spotkania towarzyskiego. Większość gier planszowych, które znamy, wymagają co najmniej trzech graczy, zatem ta forma rozrywki wymaga interakcji międzyludzkiej. To idealny sposób na spędzanie czasu w długie, zimowe wieczory.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć