Warszawa

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

Gdy niemowlaka boli brzuszek, stres przeżywa cała rodzina. Co zrobić, gdy dziecko jest rozdrażnione, cierpi na biegunki lub zaparcia i nie daje się uspokoić? Sprawdź, jak pomóc swojemu maluszkowi.

 

Ból brzucha u niemowlaka – sygnał, którego nie wolno ignorować

Okres niemowlęcy trwa od urodzenia do końca pierwszego roku życia. To czas, gdy Twój maluszek uczy się świata, a jego organizm przystosowuje się do nowych warunków. Jest jednak jeszcze zbyt mały, żeby powiedzieć, co mu dolega. Zrozumienie jego potrzeb przychodzi z czasem. To zupełnie naturalne!

 

Zdiagnozowanie przyczyn bólu brzucha i niepokoju u niemowlaka bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Obserwuj uważnie swojego maluszka, a gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Choć bóle brzucha (którym towarzyszą zaparcia, wzdęcia lub biegunki, a nawet gorączka) to jeden z najczęstszych problemów wieku niemowlęcego, nie wolno go ignorować.

 

Dlaczego niemowlaka boli brzuszek?

 

1. Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może powodować nie tylko bóle brzucha, ale także uciążliwy świąd, wysypkę, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego w pierwszych dniach i miesiącach życia należy szczególnie uważnie obserwować zachowanie dziecka po posiłku.

 

Zauważyłaś na twarzy lub innych częściach ciała dziecka niepokojącą wysypkę? Twój maluszek zmaga się z uciążliwymi zaparciami lub wręcz przeciwnie – zbyt często musisz zmieniać mu pieluszkę? To sygnały, które mogą świadczyć o tym, że maluch nie toleruje pewnych pokarmów. W Twojej głowie powinno się zapalić pomarańczowe światło ostrzegawcze także wtedy, gdy maluch zbyt wolno przybiera na wadze.

 

Jeśli karmisz piersią – po konsultacji z lekarzem – spróbuj ustalić, które produkty mogą powodować uczulenie. Zazwyczaj problem ustaje, gdy świeżo upieczona mama wyeliminuje je ze swojej diety.

 

 

2. Zaparcia i wzdęcia

Jedną z częstszych przyczyn bólów brzucha u niemowlęcia są zaparcia. Dziecko oddaje wówczas mniej stolców, a wypróżnianiu często towarzyszy głośny płacz i ból. Wzdęcia u niemowlaka mogą wynikać m.in. z niewłaściwej diety mamy (jeżeli dziecko jest karmione piersią), nietolerancji laktozy lub innych produktów. Co zrobić, żeby pomóc dziecku zmagającemu się z zaparciami? Staraj się regularnie karmić maluszka, a jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane, zawsze postępuj zgodnie z instrukcją. Możesz także spróbować wykonać mu delikatny masaż brzuszka, który pobudzi jelita do pracy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

 

3. Niestrawność

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dietę dziecka należy rozszerzać od 7 miesiąca życia. Pamiętaj, że organizm Twojego maluszka nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Musi minąć trochę czasu, aby przystosował się do nowego środowiska i nowego pokarmu. Zbyt wczesne wprowadzanie produktów może powodować niestrawność, której często towarzyszą nudności, wymioty i biegunki.

 

4. Kolka

To jeden z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się świeżo upieczeni rodzice. Jak się zachowuje maluch, któremu dokuczają kolki? Dziecko jest rozdrażnione, w nocy budzi się częściej niż zazwyczaj. Jego płacz może trwać nawet kilka godzin – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców to prawdziwe tortury.

Jak pomóc maluchowi? Kolka najczęściej przechodzi samoistnie. Oczywiście dla każdego rodzica trudne jest patrzenie na cierpienie dziecka. Możesz więc wykonywać maluchowi delikatny masaż brzuszka. Wielu dzieciom pomaga także noszenie na rękach i łagodne kołysanie. Jeżeli karmisz piersią i martwisz się, że kolki mogą być spowodowane Twoją dietą, skonsultuj się z lekarzem.

 

5. Stres

Czy wiesz, że bóle brzucha u nieco starszego malucha mogą być związane z nadmiernym stresem? Dzieje się tak, gdy mama musi wyjechać na kilka dni lub gdy dziecko ma kontakt z osobą, której nie zna np. nową opiekunką w żłobku. Maluch potrzebuje wówczas przede wszystkim dużo uwagi i czułości!

Przydatne porady dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania jelit u niemowlaka znaleźć można również pod tym adresem.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć