Warszawa

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie zimowe wieczory?

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie zimowe wieczory?

W dobie smartfonów, tabletów i konsoli do gier trudno przekonać dziecko do większej aktywności fizycznej. O ile jeszcze w lecie da się wyciągnąć pociechę na rower czy rolki, o tyle w zimowe wieczory maluchy i starsze dzieciaki preferują domowe zajęcia i to przede wszystkim te w towarzystwie elektroniki. Drodzy Rodzice, nie poddawajcie się! Istnieje wiele sportów, które można z pociechami uprawiać także w zimie. Co to za aktywności? Wyjaśniamy!

 

Jeśli w zimie nie brakuje śniegu, w ciągu dnia można dostrzec grupy starszych i młodszych dzieci bawiących się w białym puchu. Niektóre organizują bitwę na śnieżki, inne wyciągają sanki czy plastikowe ślizgacze i śmigają po pagórkach. A co pozostaje na wieczór, kiedy trzeba wrócić do domu? Oczywiście pierwsze, co przychodzi do głowy, to gra na komputerze czy konsoli. Jednak o wiele lepiej zachęcić pociechy do bardziej zdrowych aktywności. Oto 3 propozycje, które spodobają się wszystkim rodzicom pragnącym zaszczepić swoim dzieciom sportowego ducha!

 

Łyżwy
Gdy zapada zmierzch, warto zaproponować dzieciom wyjście na lodowisko. Miejsca tego rodzaju dostępne są już niemal we wszystkich większych i mniejszych miejscowościach. Nawet nie trzeba kupować sprzętu, bowiem łyżwy można bez problemu wypożyczyć. Przyjmuje się, że łyżwiarstwa można uczyć dzieci już w wieku 4 lat, choć wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pociechy. Bez wątpienia jest to sport, który daje wiele korzyści:

  1. wzmacnia mięśnie,
  2. polepsza koordynację ruchową,
  3. uelastycznia stawy,
  4. zwiększa wytrzymałość,
  5. pozytywnie wpływa na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy,
  6. dodaje lekkości,
  7. poprawia koncentrację,
  8. polepsza samopoczucie,
  9. zwiększa odporność na stres.

 

By jednak łyżwy były wyłącznie przyjemnością, trzeba też dziecko odpowiednio ubrać. Duże znaczenie ma to, czy lodowisko jest zadaszone, czy odkryte. Lodowisko zakryte bez wątpienia nie będzie wymagało tak ciepłego okrycia. W końcu niewskazane jest zarówno wychłodzenie z powodu niedostatecznej ilości warstw ubrań, jak i przegrzanie. Co powinno znaleźć się w wyposażeniu małego fana łyżwiarstwa?

  1. Łyżwy – niezbędne, jeśli nie zamierza się łyżew wypożyczać, np. ze względu na ich kiepską jakość. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się łyżwy figurowe wykonane ze skóry. Można także kupić dziecku rolki z wymienną płozą, które w zimie zamieni się na łyżwy.
  2. Czapka – przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego czapka to element garderoby obowiązkowy dla małych łyżwiarzy. Najlepiej sprawdzi się bawełniany model dresowy. Przyda się także komin z tego samego materiału. Natomiast początkującym łyżwiarzom może być pomocny kask, który doda pewności (rodzicom także!).
  3. Kurtki zimowe – na lodzie niezbędne będzie odpowiednie okrycie. Zadanie to spełnią kurtki zimowe dziecięce, np. narciarskie. Są wytrzymałe, chronią przed wiatrem, ale i są oddychające.
  4. Rękawiczki – na lodzie nie trudno o upadek, dlatego rodzice powinni wyposażyć dziecko w ciepłe rękawiczki. Najlepiej, jeśli będą pięciopalczaste. Mogą być wykonane np. z poliestru.

 

 

Basen
Rodzice, basen to nie tylko miejsce letnich aktywności fizycznych! Zakryte pływalnie warto odwiedzić także w zimowe wieczory. Można udać się tam wyłącznie w celach rekreacyjnych, a nawet zapisać dziecko na naukę pływania. Zabawa w wodzie okazuje się niezwykle pozytywnie wpływać na młodych ludzi, a do tego nie jest kontuzjogenna. Jak dokładnie oddziałuje na dzieci?

Oto kilka najważniejszy zalet pływania:

  1. kształtuje sylwetkę,
  2. koryguje nieprawidłową postawę,
  3. nie obciąża stawów,
  4. poprawia sprawność,
  5. polepsza kondycję,
  6. rozwija koordynację ruchową,
  7. wzmacnia i uelastycznia mięśnie,
  8. pozytywnie wpływa na układ oddechowy i krążenia,
  9. dodaje energii,
  10. poprawia samopoczucie.

 

Udając się z dzieckiem na basen, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zawsze po wyjściu z pływalni należy pociesze dobrze wysuszyć włosy, by nie doszło do przeziębienia. Oczywiście konieczne staje się także właściwe wyposażenie. To ono pozwoli korzystać z basenu bez obawy o zdrowie i poczucie dyskomfortu.

Co przyda się na pływalni?

  1. Strój kąpielowy – niezbędny element basenowej garderoby. Chłopcom przydadzą się kąpielówki, dziewczynkom kostium jednoczęściowy. Strój kąpielowy powinien być wygodny, z ciekawym wzorem, szybkoschnący, dobrze dopasowany.
  2. Czepek – w przypadku dzieci warto zdecydować się na czepek silikonowy, który jest elastyczny, cienki i chroni włosy przed chlorem. Pociechom warto podarować kolorowe czepki z nadrukami.
  3. Klapki – każde dziecko na basenie powinno posiadać sandały czy klapki kąpielowe z tworzywa sztucznego i o antypoślizgowej podeszwie. Chronią przed drobnoustrojami, które mogą wywołać np. grzybicę

 

Sporty walki

Komu z Was, drodzy Rodzice, przyjdzie na myśl, by zachęcić pociechy do sportów walki? A jednak jest to idealna aktywność fizyczna na długie, zimowe wieczory! I to zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Do wyboru jest mnóstwo kursów, np. judo, karate, aikido, choć największym zainteresowaniem cieszy się boks. To on pozwala młodym fighterom pozytywnie wpływać na ciało, ale i nie tylko. Sporty walki:

  1. dodają pewności siebie,
  2. uczą szacunku dla przeciwnika,
  3. kształtują cierpliwość,
  4. rozwijają koordynację ruchową,
  5. polepszają zwinność,
  6. poprawiają szybkość i refleks,
  7. rozwijają wytrzymałość i siłę.

 

W domu także można trenować boks. Jednak w takim przypadku konieczny staje się zakup praktycznych akcesoriów. Bez nich taki trening nie będzie możliwy! Co podarować pociesze, jeśli interesuje się sportami walki?

  1. Rękawice bokserskie – dobre rękawice bokserskie to produkty dopasowane do dziecka. Młodym fighterom poleca się rękawice o wadze 6 – 8 OZ, np. ze skóry syntetycznej (skaj).
  2. Worek treningowy – wyrób ten ma nauczyć dzieci ruchów w boksie. Worek treningowy musi być wytrzymały, np. wykonany z tworzywa syntetycznego, najlepiej z regulowanym paskiem, o długości minimum 70 cm i wadze od 15 do 30 kg.

 

By oderwać dziecko od ekranu komputera czy smartfona, w zimowy wieczór można zaproponować mu grę w planszówkę, układanie puzzli czy wspólne gotowanie. Jednak jeszcze lepiej zachęcić pociechę do aktywności fizycznej. Łyżwy, basen czy sporty walki to tylko część możliwości. W zimie dzieci można też zabrać na rolki na rollarenę, kurs tańca czy po prostu iść razem na spacer.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć