Warszawa

Astma nie wyklucza aktywności

Astma nie wyklucza aktywności

Nie pozwól, by astma była dla Twojego dziecka przeszkodą w codziennym życiu.

 

Jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, na którą cierpi 100-150 mln ludzi na świecie (WHO). Według statystyk, w Polsce choruje na nią około 9% dzieci, a zachorowalność na tę chorobę wciąż wzrasta. Stan zdrowia bardzo często zmusza chorych do zmiany stylu życia, jednak nie oznacza to, że nasze dziecko powinno całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej.

 

Niestety wśród rodziców dzieci chorych na astmę, nadal panuje błędne przekonanie, że ćwiczenia fizyczne są dla ich dzieci wysoce niewskazane.

 

Kamila Niedzielska

 

1/4
1/4

Plan działania


Decydującym elementem radzenia sobie z astmą, powinno być opracowanie właściwego planu aktywności fizycznej. Wraz z pomocą lekarza pierwszego kontaktu, należy sporządzić dogodny program ćwiczeń, który nie powinien powodować nawrotów choroby.

 

Objawy, takie jak świszczący oddech wyraźnie wskazują na to, że choroba nie jest w pełni kontrolowana. Kluczowym jest jednak stwierdzenie, że większość dzieci, u których astma przebiega pod całkowitą kontrolą, jest w stanie oddać się każdej aktywności fizycznej, postępując zgodnie z zaleceniami lekarza.

2/4
2/4

Jedno jest pewne. Unikanie aktywności fizycznej sprzyja wielu problemom zdrowotnym.

 

Obecnie jesteśmy świadkami dramatycznego wzrostu problemu otyłości u najmłodszych, czego główną przyczyną jest ogólny spadek aktywności fizycznej wśród dzieci. Wiele dzieci, zmagających się z astmą nie dostarcza sobie dostatecznej ilości ruchu, co w efekcie skutkuje wystąpieniem problemu otyłości. Warto także zauważyć, iż otyłość może utrudniać radzenie sobie z objawami choroby.

3/4
3/4

Wejdź do gry!

 

Występuje wiele czynników, które w różny sposób wpływają na organizm, wywołując objawy astmy u chorych. W porównaniu do treningów długodystansowych, sporty drużynowe takie jak siatkówka czy piłka nożna są znacznie bardziej wskazane dla astmatyków, ponieważ wymagają podjęcia jedynie chwilowego wysiłku fizycznego.


Dzieci, zmagające się z astmą powinny poddać się badaniu sprawdzającego wydolność płuc, które pozwoli zdefiniować bezpieczny poziom aktywności fizycznej, jakiej są w stanie się podjąć.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć