Strefa rodzica » Artykuły » Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?powiększ

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Opieka naprzemienna jest systemem wykonywania władzy rodzicielskiej, w której rodzice dzielą się czasem spędzanym z dzieckiem i związanymi z nim obowiązkami po połowie. W Polsce, w przeciwieństwie do krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych, system opieki naprzemiennej nie  jest rozwiązaniem stosowanym standardowo.

 

Dwa tygodnie u mamy, dwa tygodnie u taty


Niemal zawsze w przypadku rozstania rodziców opiekę nad dzieckiem wykonuje jeden rodzic, zaś drugi z rodziców ma prawo do spędzania z dzieckiem czasu w ściśle określonych terminach (tzw. kontakty). Regułą jest również, że rodzic ograniczony w czasie spędzanym z dzieckiem jest również ograniczony w wykonywaniu władzy rodzicielskiej do określonych obowiązków i uprawnień. System opieki naprzemiennej opiera się na zupełnie odmiennych założeniach – pomimo rozstania rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie, dzielą się obowiązkami i czasem spędzanym z dzieckiem. System opieki naprzemiennej może przybrać następujące formy:
1. dziecko spędza tydzień u jednego z rodziców, następnie tydzień u drugiego z rodziców;
2. dziecko spędza dwa tygodnie/15 dni u jednego z rodziców, następnie dwa tygodnie/15 dni u drugiego z rodziców;
3. dziecko mieszka w tym samym miejscu, zaś rodzice zmieniają się w opiece nad nim w ustalonych odstępach czasu.


Trzeci ze wspomnianych sposób ze względów praktycznych w Polsce zdarza się stosunkowo najrzadziej.

 

Opieka naprzemienna na mocy ugody


System opieki naprzemiennej co do zasady nie jest uregulowany w żadnych przepisach polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ale też żaden z przepisów nie zakazuje stosowania takiej metody wykonywania władzy rodzicielskiej. Z tego względu – o ile trudno jest ustanowić system opieki naprzemiennej na mocy rozstrzygnięcia sądu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice we własnym zakresie ustalili zasady wykonywania opieki naprzemiennej. Porozumienie warto zawrzeć w formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego, przy czym rodzice mogą zwrócić się do sądu rodzinnego ze zgodnym wnioskiem o wydanie właściwego postanowienia. W porozumieniu warto uregulować następujące kwestie:

  • miejsce pobytu dziecka i terminy sprawowania opieki nad nim;
  • terminy opieki w przypadku świąt i wakacji;
  • sposób podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dziecka;
  • sposób finansowania potrzeb dziecka i metody podejmowania decyzji w sprawach finansowych;
  • wysokość uiszczanych alimentów (mimo dzielenia opieki nad dzieckiem po 1/2 rodzice nadal mogą ustalić rentę alimentacyjną należną od rodzica na rzecz dziecka, zwłaszcza, jeśli możliwości finansowe drugiego z rodziców są ograniczone).

 

Gdy rodzic nie zgadza się na opiekę naprzemienną


Jeśli opieka naprzemienna jest propozycją tylko jednego z rodziców, zaś drugi rodzic chce wykonywać władzę rodzicielską w tradycyjny dla Polski sposób (powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców plus uregulowanie kontaktów), uzyskanie orzeczenia o opiece naprzemiennej może stanowić nie lada wyzwanie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa sposoby wykonywania władzy rodzicielskiej w przypadku rodziców żyjących oddzielenie i jak do tej pory opieka naprzemienna nie znalazła się w kodeksowym katalogu.


Co istotne jednakże, sąd w każdej sprawie orzeka indywidualnie i w swoim rozstrzygnięciu opiera się zazwyczaj na opinii biegłych psychologów. Jeśli biegli, po przeprowadzeniu wyczerpującego badania psychologicznego zarówno rodziców, jak i dziecka stwierdzą, że z punktu widzenia dobra dziecka opieka naprzemienna będzie najlepszym rozwiązaniem i wydana w sprawie opinia nie zostanie skutecznie zakwestionowana przez żadną ze stron, wówczas najprawdopodobniej sąd wyda postanowienie zawierające takie właśnie rozstrzygnięcie. Biegli wydają opinie o potrzebie stosowania opieki naprzemiennej wówczas, gdy dziecko jest na tyle zżyte z obojgiem rodziców, że separacja od któregoś z nich i zamiana dotychczas spędzanego czasu na standardowo regulowane kontakty byłaby dla dziecka zbyt ciężkim doświadczeniem.


Jeśli ustanowienie opieki naprzemiennej nie jest możliwe, warto spróbować maksymalnie rozszerzyć kontakty z dzieckiem. Kontakty nie muszą mieć formy tylko dwóch weekendów w ciągu miesiąca – być może możliwe będzie wyegzekwowanie kontaktów znacznie szerszych, które w praktyce będą zbliżone do systemu opieki naprzemiennej.

 

Czasem system opieki naprzemiennej może się nie sprawdzić


Krytycy systemu opieki naprzemiennej zarzucają temu rozwiązaniu przede wszystkim zagrożenie dla poczucia stabilizacji dziecka. W takim systemie dziecko nie ma zazwyczaj jednego miejsca zamieszkania i jest zmuszone do ciągłych przeprowadzek pomiędzy miejscami zamieszkania rodziców. Jednocześnie, system opieki naprzemiennej wymaga znakomitej współpracy pomiędzy rodzicami, dużej elastyczności i wzajemnego zrozumienia. W przypadku byłych partnerów, obarczonych bagażem doświadczeń z nieudanego związku, nie zawsze udaje się to osiągnąć. Może się również okazać, iż mimo początkowych założeń i planów wykonywanie władzy rodzicielskiej nie jest możliwe – rodzice nie dogadują się, dziecko jest niezadowolone i zmęczone przeprowadzkami. W takich sytuacjach konieczna jest zmiana systemu.


Każdy z rodziców dziecka może w dowolnym momencie złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zmianę sposobu uregulowania władzy rodzicielskiej. Wniosek podlega opłacie w wysokości 40,00 zł i jest rozpoznawany po przeprowadzeniu postępowania dowodowego (przesłuchania rodziców i świadków, dowody z dokumentów, opinia biegłych psychologów, wyjątkowo również wysłuchanie samego dziecka).


Nie powinno ulegać żadnej wątpliwości, iż obowiązkiem rodziców jest możliwie jak najlepsze zadbanie o interesy dziecka i jego dobra. Opieka naprzemienna, wykonywana prawidłowo i z zaangażowaniem, może być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich członków rodziny.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Marry Poppins powraca - muzyka filmowa więcej » x
Zobacz » Artykuły
Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Disneyowski sequel ?Mary Poppins powraca? to musicalowa podróż przedstawiająca magiczne przygody najsłynniejszej niani na świecie! więcej »
Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Klasyki bajek w postaci opowieści audio! Przejdź się wspólnie na spacer z Czerwonym Kapturkiem do babci, popływaj w morzu z Małą Syrenką, zatańcz walca z Piękna i Bestią! więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

W świecie rządzonym przez czary, Gerda jest jedną z niewielu osób pozbawionych magicznych zdolności. Choć fakt ten stale komplikuje jej życie, bohaterka nie podaje się i dzielnie pomaga rodzinie w prowadzeniu magicznego sklepiku z zaklęciami... więcej »
Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Skończyły się już zielone liście z grządki... Kto nie ma ochoty na pryskane produkty z uprawy hydroponicznej, które są zimą sprzedawane z mylną nazwą "sałata", temu można polecić kiełki. Ich przewaga nad innymi warzywami polega na tym, że można je uprawiać przez cały rok. więcej »
Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy
Patronat CzasDzieci.pl

Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy

W Operze Śląskiej w Bytomiu po raz pierwszy w Polsce odbył się spektakl Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Zgromadzone na widowni dzieci przeniosły się w świat dobrze znany z popularnej kreskówki. więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Urząd Transportu Kolejowego wprowadza akcję "Kolejowe ABC". Towarzyszy jej szereg działań, mających na celu uświadomienie dzieci o zagrożeniach i nauczenia ich bezpiecznych zachowań. więcej »
Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

W nasze życie na stałe wpisane jest ryzyko. A ponieważ na wiele sytuacji nie mamy wpływu i nie możemy się uchronić przed zdarzeniami. więcej »
Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Gra zabierze Cię na pełen przygód spacer z psim przyjacielem. W pudełku znajdziesz dwie plansze: SPACER Z PSEM i SPACER Z CZŁOWIEKIEM... więcej »
Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Narodziny dziecka to powód do radości dla całej rodziny. Szczególnej troski od swoich najbliższych wymagają maleństwa urodzone po 22. tygodniu życia. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Wideorecenzja na Czasie

Niemożliwi detektywi

Niemożliwi detektywi

Wszystkich fanów detektywistycznych historii zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wideorecenzji!  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018