Strefa rodzica » Artykuły » Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?powiększ

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Opieka naprzemienna jest systemem wykonywania władzy rodzicielskiej, w której rodzice dzielą się czasem spędzanym z dzieckiem i związanymi z nim obowiązkami po połowie. W Polsce, w przeciwieństwie do krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych, system opieki naprzemiennej nie  jest rozwiązaniem stosowanym standardowo.

 

Dwa tygodnie u mamy, dwa tygodnie u taty


Niemal zawsze w przypadku rozstania rodziców opiekę nad dzieckiem wykonuje jeden rodzic, zaś drugi z rodziców ma prawo do spędzania z dzieckiem czasu w ściśle określonych terminach (tzw. kontakty). Regułą jest również, że rodzic ograniczony w czasie spędzanym z dzieckiem jest również ograniczony w wykonywaniu władzy rodzicielskiej do określonych obowiązków i uprawnień. System opieki naprzemiennej opiera się na zupełnie odmiennych założeniach – pomimo rozstania rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie, dzielą się obowiązkami i czasem spędzanym z dzieckiem. System opieki naprzemiennej może przybrać następujące formy:
1. dziecko spędza tydzień u jednego z rodziców, następnie tydzień u drugiego z rodziców;
2. dziecko spędza dwa tygodnie/15 dni u jednego z rodziców, następnie dwa tygodnie/15 dni u drugiego z rodziców;
3. dziecko mieszka w tym samym miejscu, zaś rodzice zmieniają się w opiece nad nim w ustalonych odstępach czasu.


Trzeci ze wspomnianych sposób ze względów praktycznych w Polsce zdarza się stosunkowo najrzadziej.

 

Opieka naprzemienna na mocy ugody


System opieki naprzemiennej co do zasady nie jest uregulowany w żadnych przepisach polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ale też żaden z przepisów nie zakazuje stosowania takiej metody wykonywania władzy rodzicielskiej. Z tego względu – o ile trudno jest ustanowić system opieki naprzemiennej na mocy rozstrzygnięcia sądu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice we własnym zakresie ustalili zasady wykonywania opieki naprzemiennej. Porozumienie warto zawrzeć w formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego, przy czym rodzice mogą zwrócić się do sądu rodzinnego ze zgodnym wnioskiem o wydanie właściwego postanowienia. W porozumieniu warto uregulować następujące kwestie:

  • miejsce pobytu dziecka i terminy sprawowania opieki nad nim;
  • terminy opieki w przypadku świąt i wakacji;
  • sposób podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dziecka;
  • sposób finansowania potrzeb dziecka i metody podejmowania decyzji w sprawach finansowych;
  • wysokość uiszczanych alimentów (mimo dzielenia opieki nad dzieckiem po 1/2 rodzice nadal mogą ustalić rentę alimentacyjną należną od rodzica na rzecz dziecka, zwłaszcza, jeśli możliwości finansowe drugiego z rodziców są ograniczone).

 

Gdy rodzic nie zgadza się na opiekę naprzemienną


Jeśli opieka naprzemienna jest propozycją tylko jednego z rodziców, zaś drugi rodzic chce wykonywać władzę rodzicielską w tradycyjny dla Polski sposób (powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców plus uregulowanie kontaktów), uzyskanie orzeczenia o opiece naprzemiennej może stanowić nie lada wyzwanie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa sposoby wykonywania władzy rodzicielskiej w przypadku rodziców żyjących oddzielenie i jak do tej pory opieka naprzemienna nie znalazła się w kodeksowym katalogu.


Co istotne jednakże, sąd w każdej sprawie orzeka indywidualnie i w swoim rozstrzygnięciu opiera się zazwyczaj na opinii biegłych psychologów. Jeśli biegli, po przeprowadzeniu wyczerpującego badania psychologicznego zarówno rodziców, jak i dziecka stwierdzą, że z punktu widzenia dobra dziecka opieka naprzemienna będzie najlepszym rozwiązaniem i wydana w sprawie opinia nie zostanie skutecznie zakwestionowana przez żadną ze stron, wówczas najprawdopodobniej sąd wyda postanowienie zawierające takie właśnie rozstrzygnięcie. Biegli wydają opinie o potrzebie stosowania opieki naprzemiennej wówczas, gdy dziecko jest na tyle zżyte z obojgiem rodziców, że separacja od któregoś z nich i zamiana dotychczas spędzanego czasu na standardowo regulowane kontakty byłaby dla dziecka zbyt ciężkim doświadczeniem.


Jeśli ustanowienie opieki naprzemiennej nie jest możliwe, warto spróbować maksymalnie rozszerzyć kontakty z dzieckiem. Kontakty nie muszą mieć formy tylko dwóch weekendów w ciągu miesiąca – być może możliwe będzie wyegzekwowanie kontaktów znacznie szerszych, które w praktyce będą zbliżone do systemu opieki naprzemiennej.

 

Czasem system opieki naprzemiennej może się nie sprawdzić


Krytycy systemu opieki naprzemiennej zarzucają temu rozwiązaniu przede wszystkim zagrożenie dla poczucia stabilizacji dziecka. W takim systemie dziecko nie ma zazwyczaj jednego miejsca zamieszkania i jest zmuszone do ciągłych przeprowadzek pomiędzy miejscami zamieszkania rodziców. Jednocześnie, system opieki naprzemiennej wymaga znakomitej współpracy pomiędzy rodzicami, dużej elastyczności i wzajemnego zrozumienia. W przypadku byłych partnerów, obarczonych bagażem doświadczeń z nieudanego związku, nie zawsze udaje się to osiągnąć. Może się również okazać, iż mimo początkowych założeń i planów wykonywanie władzy rodzicielskiej nie jest możliwe – rodzice nie dogadują się, dziecko jest niezadowolone i zmęczone przeprowadzkami. W takich sytuacjach konieczna jest zmiana systemu.


Każdy z rodziców dziecka może w dowolnym momencie złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zmianę sposobu uregulowania władzy rodzicielskiej. Wniosek podlega opłacie w wysokości 40,00 zł i jest rozpoznawany po przeprowadzeniu postępowania dowodowego (przesłuchania rodziców i świadków, dowody z dokumentów, opinia biegłych psychologów, wyjątkowo również wysłuchanie samego dziecka).


Nie powinno ulegać żadnej wątpliwości, iż obowiązkiem rodziców jest możliwie jak najlepsze zadbanie o interesy dziecka i jego dobra. Opieka naprzemienna, wykonywana prawidłowo i z zaangażowaniem, może być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich członków rodziny.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019