Warszawa

Co robić, gdy dziecko staje się agresywne?

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko staje się wrogie w stosunku do innych, nie lekceważ tego. Agresja objawia się nie tylko przez bicie, kopanie, uderzanie, plucie czy drapanie, ale również poprzez słowa - np. "Nienawidzę cię" itp.


Dla dzieci to naturalne, że stają się agresywne, gdy są zdenerwowane i nie dotyczy to jedynie nastolatków - także młodsze pociechy mogą mieć z tym problem. Rolą rodzica jest przeciwdziałanie rozwinięciu się tej cechy u ich dziecka, dzięki nauce odpowiedniego wyrażania siebie, bez użycia agresji wobec innych.

 

Karolina Kucia

 

1/11
1/11

1. Akceptuj uczucia, nie zachowania


Gdy dziecko jest zdenerwowane, od razu zwróć uwagę na jego emocje - jeszcze zanim zamienią się w akt agresji.


Jednym z najlepszych sposobów jest proste powiedzenie "Wyglądasz na naprawdę zdenerwowanego/zdenerwowaną!" czy "Wiem, że to jest trudne, ponieważ...". Kiedy dziecko jest rozdrażnione, na pewno nie będzie Cię słuchać czy pozytywnie reagować na Twoje słowa, chyba że będzie wiedziało, że przejmujesz sie tym, jak czuje się w tym momencie.

2/11
2/11

2. Spróbuj zdefiniować źródło problemu


Często podstawą agresywnych zachowań jest bezradność.


Jeżeli to Ty jesteś częstym celem ataków dziecka, najprawdopodobniej czuje się ono przez Ciebie zbyt kontrolowane. Najlepszym sposobem na zmianę zachowania Twojej pociechy jest danie jej częściej możliwości wyboru, by poczuło, że też może decydować i wcale nie jest przesadnie pilnowane.


Natomiast jeśli Twoje dziecko jest agresywne wobec innych dzieci, może oznaczać to, że nie potrafi ono odpowiednio wyrazić swoich potrzeb.

3/11
3/11

3. Bądź stanowczy/a bez podnoszenia głosu


To ważne by na agresję i wściekłość odpowiadać troską i wsparciem. Jednak nie możesz pochwalać pewnych zachowań.


By dziecko wiedziało, że bardzo Ci na nim zależy, musi widzieć, że nie stajesz się agresywny/a, nawet gdy ono traci nad sobą kontrolę.
Staraj się przede wszystkim uspokoić swoją pociechę.

4/11
4/11

4. Zrozum uczucia i powiedz o swoich oczekiwaniach


Powtarzaj swojemu dziecku o tym, że nie może wyrażać swoich emocji poprzez agresję, lecz powinno używać do tego słów - niech mówi, że jest zdenerwowane i tłumaczy, dlaczego tak jest.


Pamiętaj, że nie tylko Twoje slowa mają znaczenie, ale też ton, jakim je wypowiadasz - to bardzo trudne, ale jednocześnie niezwykle ważne. Musisz zachować absolutną równowagę, okazując brak akceptacji dla zachowania swojej pociechy, a jednocześnie przekonując ją, że wciąż jesteś po jej stronie.

5/11
5/11

5. Poproś dziecko, by spróbowało opowiedzieć o uczuciach


Po chwili od Twojej interwencji, zapytaj swoją pociechę, czy jest gotowa spokojnie opowiedzieć o tym, co czuje, czy potrzebuje jeszcze trochę czasu, by się uspokoić.


To właśnie w tym momencie najlepiej jest pocieszyć też dziecko, które zostało zranione przez wybuch agresji. Ważne, by stać się przykładem i okazać empatię obu stronom konfliktu.

6/11
6/11

6. Ustal swoje zasady


Mów dziecku o tym, że powinno przestać, gdy zaczyna zachowywać się agresywnie i stanowczo wyznaczaj zasady, np. "Nie wolno bić/kopać/tak mówić" itp.

7/11
7/11

7. Pozwól dziecku ochłonąć


Zanim spróbujesz porozumieć się ze swoim dzieckiem, musisz mieć pewność, że jest ono znowu spokojne i opanowane. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że nie zareaguje gwałtownie na Twoje słowa i będzie w stanie naprawdę przemyśleć swoje zachowanie oraz wyciągnąć z niego wnioski.


Niektóre dzieci są w stanie ochłonąć, gdy zostają same, a inne potrzebują uścisku czy dobrego słowa. Zaobserwuj swoje dziecko i spróbuj odgadnąć, co działa na nie najskuteczniej.

8/11
8/11

8. Rozmawiajcie o uczuciach (nie tylko swoich)


Kiedy Twoje dziecko skrzywdzi Ciebie lub kogoś innego, staraj się mu wytłumaczyć, że nie powinno się tak zachowywać, ponieważ zabolało Cię uderzenie lub zranione dziecko bardzo się przestraszyło.


Jeżeli Twoja pociecha nie będzie chętna do rozmowy, wytłumacz, jak odbierasz jej zachowanie i pozwól jej się zgodzić lub zaprzeczyć Twoim przypuszczeniom. Wystarczy powiedzieć: "Uderzyłeś mnie, ponieważ nie pozwoliłam ci iść na huśtawkę, a tobie bardzo na tym zależało, prawda?". Niech wyjaśni, czy to właśnie było powodem takiego zachowania, a jeśli nie - niech określi swoje prawdziwe powody.


W przypadku gdy celem ataku było inne dziecko, opowiedz o tym, jak najprawdopodobniej się poczuło.

9/11
9/11

9. Pomóż dziecku opowiedzieć o uczuciach


Czasem dziecko może mieć problem, szukając odpowiednich słów na wyrażenie tego, co czuje. Okaż mu cierpliwość, pozwól na zastanowienie.
Zachęć też swoją pociechę do powiedzenia o swoich emocjach dziecku, które zostało przez nie zranione. Niech wyjaśni, jakie powody nim pokierowały, że zdecydowało się zaatakować.

10/11
10/11

10. Zastanów się, czy mówić dziecku o rekompensacie


Jeśli już Twoje dziecko podzieliło się swoimi uczuciami i powiedziało, z jakiego powodu stało się agresywne, to ważne, by teraz starało się wynagrodzić wyrządzoną krzywdę.


Nie należy zmuszać dziecka do pogodzenia się z ofiarą swojego ataku, ale należy je o to poprosić. Możesz jednak przeprosić ofiarę w imieniu swojej pociechy tak, aby dać dobry przykład.

11/11
11/11

Artykuł zainspirowany tekstem ze strony: http://onetimethrough.com/helping-aggressive-kids/.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć