Strefa rodzica » Artykuły » Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?powiększ

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Po raz kolejny spoglądacie z partnerem na test ciążowy i znowu wynik jest negatywny? Spokojnie! Nie ma co tracić nadziei i najlepiej w takiej sytuacji, jak najszybciej zgłosić się do specjalisty! Przeprowadzone badania pozwolą poznać przyczynę niepłodności i podjąć skuteczne leczenie!

 

Niepłodność dotyka obecnie coraz więcej par!

Już od wielu lat obserwuje się znaczny wzrost ilości par, które mają problem z niepłodnością. Szacuje się, że dotyka ona, aż 15-20 procent nich. Ze względu na coraz szybciej rosnącą skalę tego zjawiska WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała niepłodność za chorobę społeczną.


Tutaj warto od razu rozgraniczyć dwa pojęcia, które często stosowane są zamiennie, a to wprowadza wiele osób w błąd. Mianowicie niepłodność i bezpłodność. Niepłodność jest zaburzeniem, które można wyleczyć podejmując odpowiednie działania. Natomiast bezpłodność jest stanem trwałym i nieodwracalnym, uniemożliwiającym posiadanie biologicznego potomka.


Problem niepłodności niejednokrotnie prowadzi do rozpadu związków. Po wielu nieudanych próbach, partnerzy są sfrustrowani i nie wiedzą jak sami mogą poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Często problemem tym obarczona zostaje sama partnerka, chociaż przyczyna niepłodności leży w takim samym stopniu, zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny (po 45 proc.). Na szczęście, dzięki ciągłym postępom w medycynie, można z nią skutecznie walczyć, należy jedynie poznać jej przyczyny.


Bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?
Coraz większy nacisk kładzie się na diagnostykę i leczenie niepłodności. Jej przyczyn może być naprawdę wiele. W przypadku kobiet, jedną z nich jest zaburzenie jajeczkowania, które najczęściej spowodowane jest zespołem policystycznych jajników (PCOS), zaburzeniami hormonalnymi, niewydolnością układu podwzgórzowo-przysadkowego. Również niepłodność może wynikać z nieprawidłowości anatomicznych, zrostów pooperacyjnych lub endometriozy. Jednak największy wpływ na płodność kobiety ma jej wiek. Im jest ona starsza, tym niestety jej szansę na zostanie mamą maleją, szczególnie drastyczny spadek widoczny jest po ukończeniu przez nią 35. roku życia. 


W przypadku mężczyzn natomiast, istotną rolę odgrywa, coraz słabszej jakości nasienie. Przyczyną tego może być zanieczyszczenie środowiska, korzystanie z używek, nieodpowiednia dieta lub też choroby (schorzenia tarczycy, cukrzyca, anemia). Coraz częściej wpływ na to ma szybkie tempo życia i stres z tym związany, co może powodować zaburzenia ejakulacji i erekcji.


Jaka diagnostyka kobiet?
Diagnostyka rozpoczyna się od zlecenia pacjentce obserwacji swojego cyklu miesiączkowego, dzięki czemu możliwe będzie określenie momentu owulacji. Polega ona na codziennym pomiarze temperatury w pochwie lub pod językiem i zapisywaniu danych na wykresie. Skok temperatury o 0,3–0,5°C, w drugiej części cyklu miesiączkowego i utrzymywanie się jej przez następne 12 dni potwierdza występowanie jajeczkowania. Jeśli natomiast lekarz podejrzewa, że przyczyną niepłodności jest zaburzona równowaga hormonalna to zleca badania laboratoryjne.


Przykładowo Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA proponuje panel obejmujący 12 następujących badań laboratoryjnych: Anty-Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B, a także białek wiążących hormony płciowe (SHBG), hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), estradiolu (E2), przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-SO4), testosteronu (TST), hormonu tyreotropowego (TSH) i testu z metoclopramidem x2 (MTCx2). Niesamowicie ważnym elementem diagnostyki jest również ocena rezerwy jajnikowej, co pozwoli ustalić dalsze postępowanie kliniczne.


Jaka diagnostyka mężczyzn?
Kłopoty z niepłodnością to sprawa obojga partnerów, w związku z tym, również mężczyzna powinien być skierowany na ogólne badanie nasienia. Pomoże ono określić liczbę i budowę plemników, a także ich ruchliwość (najczęściej jest wykonywane dwukrotnie). W Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA przeprowadza się również dodatkowo badanie stresu oksydacyjnego, będącego jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności.


Jeśli już od roku, bezskutecznie starasz się o dziecko, to nie warto zwlekać dłużej i należy jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy. Diagnostyka niepłodności pozwala szybko ustalić jej przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki czemu w końcu doczekasz się upragnionego dziecka.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019