Strefa rodzica » Artykuły » Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?powiększ

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Po raz kolejny spoglądacie z partnerem na test ciążowy i znowu wynik jest negatywny? Spokojnie! Nie ma co tracić nadziei i najlepiej w takiej sytuacji, jak najszybciej zgłosić się do specjalisty! Przeprowadzone badania pozwolą poznać przyczynę niepłodności i podjąć skuteczne leczenie!

 

Niepłodność dotyka obecnie coraz więcej par!

Już od wielu lat obserwuje się znaczny wzrost ilości par, które mają problem z niepłodnością. Szacuje się, że dotyka ona, aż 15-20 procent nich. Ze względu na coraz szybciej rosnącą skalę tego zjawiska WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała niepłodność za chorobę społeczną.


Tutaj warto od razu rozgraniczyć dwa pojęcia, które często stosowane są zamiennie, a to wprowadza wiele osób w błąd. Mianowicie niepłodność i bezpłodność. Niepłodność jest zaburzeniem, które można wyleczyć podejmując odpowiednie działania. Natomiast bezpłodność jest stanem trwałym i nieodwracalnym, uniemożliwiającym posiadanie biologicznego potomka.


Problem niepłodności niejednokrotnie prowadzi do rozpadu związków. Po wielu nieudanych próbach, partnerzy są sfrustrowani i nie wiedzą jak sami mogą poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Często problemem tym obarczona zostaje sama partnerka, chociaż przyczyna niepłodności leży w takim samym stopniu, zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny (po 45 proc.). Na szczęście, dzięki ciągłym postępom w medycynie, można z nią skutecznie walczyć, należy jedynie poznać jej przyczyny.


Bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?
Coraz większy nacisk kładzie się na diagnostykę i leczenie niepłodności. Jej przyczyn może być naprawdę wiele. W przypadku kobiet, jedną z nich jest zaburzenie jajeczkowania, które najczęściej spowodowane jest zespołem policystycznych jajników (PCOS), zaburzeniami hormonalnymi, niewydolnością układu podwzgórzowo-przysadkowego. Również niepłodność może wynikać z nieprawidłowości anatomicznych, zrostów pooperacyjnych lub endometriozy. Jednak największy wpływ na płodność kobiety ma jej wiek. Im jest ona starsza, tym niestety jej szansę na zostanie mamą maleją, szczególnie drastyczny spadek widoczny jest po ukończeniu przez nią 35. roku życia. 


W przypadku mężczyzn natomiast, istotną rolę odgrywa, coraz słabszej jakości nasienie. Przyczyną tego może być zanieczyszczenie środowiska, korzystanie z używek, nieodpowiednia dieta lub też choroby (schorzenia tarczycy, cukrzyca, anemia). Coraz częściej wpływ na to ma szybkie tempo życia i stres z tym związany, co może powodować zaburzenia ejakulacji i erekcji.


Jaka diagnostyka kobiet?
Diagnostyka rozpoczyna się od zlecenia pacjentce obserwacji swojego cyklu miesiączkowego, dzięki czemu możliwe będzie określenie momentu owulacji. Polega ona na codziennym pomiarze temperatury w pochwie lub pod językiem i zapisywaniu danych na wykresie. Skok temperatury o 0,3–0,5°C, w drugiej części cyklu miesiączkowego i utrzymywanie się jej przez następne 12 dni potwierdza występowanie jajeczkowania. Jeśli natomiast lekarz podejrzewa, że przyczyną niepłodności jest zaburzona równowaga hormonalna to zleca badania laboratoryjne.


Przykładowo Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA proponuje panel obejmujący 12 następujących badań laboratoryjnych: Anty-Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B, a także białek wiążących hormony płciowe (SHBG), hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), estradiolu (E2), przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-SO4), testosteronu (TST), hormonu tyreotropowego (TSH) i testu z metoclopramidem x2 (MTCx2). Niesamowicie ważnym elementem diagnostyki jest również ocena rezerwy jajnikowej, co pozwoli ustalić dalsze postępowanie kliniczne.


Jaka diagnostyka mężczyzn?
Kłopoty z niepłodnością to sprawa obojga partnerów, w związku z tym, również mężczyzna powinien być skierowany na ogólne badanie nasienia. Pomoże ono określić liczbę i budowę plemników, a także ich ruchliwość (najczęściej jest wykonywane dwukrotnie). W Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA przeprowadza się również dodatkowo badanie stresu oksydacyjnego, będącego jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności.


Jeśli już od roku, bezskutecznie starasz się o dziecko, to nie warto zwlekać dłużej i należy jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy. Diagnostyka niepłodności pozwala szybko ustalić jej przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki czemu w końcu doczekasz się upragnionego dziecka.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie zimowe wieczory?

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie zimowe wieczory?

W dobie smartfonów, tabletów i konsoli do gier trudno przekonać dziecko do większej aktywności fizycznej. więcej »
Astma nie wyklucza aktywności

Astma nie wyklucza aktywności

Nie pozwól, by astma była dla Twojego dziecka przeszkodą w codziennym życiu. więcej »
Jak uczyć dziecko empatii?

Jak uczyć dziecko empatii?

Dzieci, które są empatyczne, z reguły okazują się być weselsze, bardziej pewne siebie oraz mniej agresywne. więcej »
Pionierskie zabawki z drewna - dla prawidłowego rozwoju!

Pionierskie zabawki z drewna - dla prawidłowego rozwoju!

W dzisiejszych czasach wybór zabawek dla dzieci jest imponujący. Na sklepowych półkach piętrzą się kolorowe, atrakcyjne, przyciągające wzrok akcesoria dla dzieciaków. Rodzice i bliscy, którzy chcą sprezentować maluchowi naprawdę wartościową zabawkę, muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem! więcej »
Kolagen do ciała na rozstępy w czasie ciąży

Kolagen do ciała na rozstępy w czasie ciąży

?Już nigdy nie założę bikini!? ? słyszałaś, jak młode mamy rozmawiają o brzuchu, ramionach i pośladkach pokrytych czerwonymi smugami rozstępów? więcej »
Poczucie humoru ważnym czynnikiem w rozwoju emocjonalnym dziecka
Patronat CzasDzieci.pl

Poczucie humoru ważnym czynnikiem w rozwoju emocjonalnym dziecka

W natłoku codziennych obowiązków dzieci potrzebują chwili na odpoczynek, dobrą zabawę i śmiech. Połowa rodziców przedszkolaków przyznaje, że oglądanie kreskówek pomaga maluchom doświadczać emocji, kształtuje ich inteligencję emocjonalną oraz rozwija poczucie humoru - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie kanału dziecięcego Boomerang. więcej »
Książki na Czasie - Październik

Książki na Czasie - Październik

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć! więcej »
VI edycja akcji ZBIERAJ Z KLASĄ
Patronat CzasDzieci.pl

VI edycja akcji ZBIERAJ Z KLASĄ

Chcemy nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety poprzez działania pro?ekologiczne np. segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci. więcej »
Poczta Świętego Mikołaja
Patronat CzasDzieci.pl

Poczta Świętego Mikołaja

W kinach od 16 listopada. W sekretnym miejscu na Antarktydzie żyją od wieków wszystkie duchy Bożego Narodzenia...

więcej »
Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Materac do łóżeczka dziecięcego odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa na wygodę podczas snu i dba o prawidłowy rozwój dziecka. Powinien być elastyczny, zapewnić dobry przepływ powietrza i najlepiej by był antyalergiczny. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Disney on Ice

Spotkaj się z Myszką Miki, Myszką Minnie, Kaczorem Donaldem, Goofym i wraz z nimi oddaj się magii i rodzinnej zabawie. Odkrywaj podwodny świat wraz z Dory i jej kompanami z animacji Disney Pixar...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

Książki na Czasie

Premiery Października

Premiery Października

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018