Strefa rodzica » Artykuły » Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?powiększ

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok – choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów – nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku.

 

Alimenty w rozwodzie albo w wyroku sądu rodzinnego


Rodzice dziecka mogą we własnym zakresie ustalić wysokość alimentów i zasady ich wypłacania. Jeśli porozumienie jest niemożliwe, konieczna będzie interwencja sądu. W przypadku, w którym rodzice dziecka rozwodzą się, w wyroku rozwodowym obligatoryjnie znajdzie się orzeczenie o alimentach. Jeśli rodzice dziecka nie byli małżeństwem, o alimentach orzeknie sąd rodzinny. Sąd rodzinny będzie właściwy również do wydania kolejnego orzeczenia o alimentach, jeśli konieczne będzie na przykład podwyższenie ich wysokości.


Wyrok sądu określa zawsze wysokość alimentów oraz termin ich zapłaty (przykładowo: „alimenty w wysokości 700,00 zł miesięcznie, płatne do dnia 15-go każdego miesiąca do rąk matki małoletniego z ustawowymi odsetkami na wypadek opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat”). Wyrok może również określać datę, od której alimenty powinny być wypłacane. W sprawach alimentacyjnych niezwykle często wydawane jest postanowienie o zabezpieczeniu, na mocy którego alimenty są wypłacane już w trakcie trwania procesu.

 

Komornik pomoże w egzekwowaniu alimentów


Rodzic zobowiązany do uiszczania alimentów powinien rzecz jasna rozpocząć płacenie alimentów zgodnie z treścią wyroku po uzyskaniu informacji o jego prawomocności. Jeśli tak się nie stanie, drugi z rodziców – do którego rąk alimenty mają być wypłacane – ma prawo do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego celem uzyskania środków należnych dziecku.


Organem, który służy do egzekwowania należności ustalonych orzeczeniem sądu, jest komornik sądowy. Komornik nie działa z urzędu, a zatem rodzic musi złożyć wniosek o wszczęcie i prowadzenia postępowania egzekucyjnego celem wyegzekwowania należnych świadczeń. Rodzic ma prawo do wyboru komornika – może być to dowolny komornik, niezależnie od miejsca zamieszkania stron czy innych czynników. Jedyny wyjątek dotyczący właściwości miejscowej komornika odnosi się do egzekucji z nieruchomości – jeśli egzekucja ma być prowadzona z tego składnika majątkowego, konieczne jest wybranie komornika według miejsca położenia nieruchomości.


Rodzic, który składa wniosek o wszczęcie egzekucji, musi wskazać w jego treści, z czego ma być dokładnie ona prowadzona. Mogą to być na przykład należące do dłużnika:

  • wynagrodzenie za pracę;
  • ruchomości (np. samochód);
  • nieruchomości;
  • środki zgromadzone na rachunkach bankowych;
  • uzyskiwane świadczenia (np. renta);
  • inne wierzytelności.

 

Do wniosku należy obligatoryjnie dołączyć oryginał wyroku sądowego zasądzającego alimenty.


Postępowanie egzekucyjne może być długotrwałe i nie zawsze przyniesie spodziewane efekty – w zależności od zachowania dłużnika i jego zasobów majątkowych wyegzekwowanie pełnej kwoty alimentów każdego miesiąca może okazać się utrudnione. Jest to jednak podstawowy sposób na dochodzenie zaległych alimentów i nawet w przypadku chęci uzyskania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego konieczne jest podjęcie próby uzyskania środków w toku postępowania egzekucyjnego.

 

Dłużnik może utracić prawo jazdy
 

Niepłacenie alimentów może wiązać się również z innymi konsekwencjami. Dłużnik alimentacyjny powinien pamiętać, iż jego zachowanie może skutkować nawet pozbawieniem prawa jazdy.


Jeśli alimenty są wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego, wówczas gmina podejmie względem rodzica uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego kroki zmierzające do odebrania prawa jazdy. W przypadku, w którym rodzic reprezentujący dziecko nie kwalifikuje się do uzyskania wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego, wniosek o podjęcie takich działań może złożyć sam rodzic.


Warunkiem odebrania prawa jazdy jest pozostawanie w zwłoce z zapłatą przynajmniej 50% kwoty zasądzonych alimentów w okresie ostatnich sześciu miesięcy.


Prawo jazdy odbierane jest na podstawie decyzji wydawanej przez starostę – wniosek o odebranie prawa jazdy kieruje do starosty wójt, burmistrz lub prezydent miasta.


Odebranie prawa jazdy wiąże się również z innymi nieprzyjemnościami. Względem dłużnika wszczynane jest postępowanie egzekucyjne prowadzone przez urząd skarbowy (z uwagi na konieczność odzyskania środków wypłaconych przez Fundusz Alimentacyjny), a ponadto dłużnik zostanie wpisany jako dłużnik niewypłacalny w stosownej ewidencji.


Jeśli osoba zobowiązana do płacenia alimentów jest bezrobotna, wówczas wójt zawiadomi powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej, zaś sam dłużnik zostanie zobowiązany do zgłoszenia się w PUP celem poszukiwania pracy.

Niealimentacja stanowi również przestępstwo


Zaległości w płaceniu alimentów wiążą się nie tylko z konsekwencjami w sferze cywilnej i administracyjnej, lecz również w sferze karnej. Niealimentacja stanowi przestępstwo, a dłużnik alimentacyjny może zostać skazany nawet na karę pozbawienia wolności.


Warunkiem odpowiedzialności karnej w przypadku przestępstwa niealimentacji jest zaległość w alimentach równa co najmniej 3 świadczeniom okresowym (tj. na przykład alimenty należne za 3 tygodnie, jeśli kwota alimentów została określona w skali tygodnia) albo jeśli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż świadczenie okresowe wynosi co najmniej trzy miesiące. Przestępstwo niealimentacji jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności w wymiarze do jednego roku. W przypadku, w którym zachowanie sprawcy naraziło dziecko na niemożliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (rozumianych np. jako zakup żywności, niezbędnych leków czy opłacenie mieszkania), górna granica ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności zwiększa się do dwóch lat.


Co istotne, niealimentacja nie jest przestępstwem ściganym przez prokuratora z urzędu. Rodzic reprezentujący interesy dziecka musi skierować do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie. Prokurator w wyniku tego wniosku winien podjąć kroki zmierzające do ukarania sprawcy, w tym przekazać do sądu akt oskarżenia.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie zimowe wieczory?

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem w długie zimowe wieczory?

W dobie smartfonów, tabletów i konsoli do gier trudno przekonać dziecko do większej aktywności fizycznej. więcej »
Astma nie wyklucza aktywności

Astma nie wyklucza aktywności

Nie pozwól, by astma była dla Twojego dziecka przeszkodą w codziennym życiu. więcej »
Jak uczyć dziecko empatii?

Jak uczyć dziecko empatii?

Dzieci, które są empatyczne, z reguły okazują się być weselsze, bardziej pewne siebie oraz mniej agresywne. więcej »
Pionierskie zabawki z drewna - dla prawidłowego rozwoju!

Pionierskie zabawki z drewna - dla prawidłowego rozwoju!

W dzisiejszych czasach wybór zabawek dla dzieci jest imponujący. Na sklepowych półkach piętrzą się kolorowe, atrakcyjne, przyciągające wzrok akcesoria dla dzieciaków. Rodzice i bliscy, którzy chcą sprezentować maluchowi naprawdę wartościową zabawkę, muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem! więcej »
Kolagen do ciała na rozstępy w czasie ciąży

Kolagen do ciała na rozstępy w czasie ciąży

?Już nigdy nie założę bikini!? ? słyszałaś, jak młode mamy rozmawiają o brzuchu, ramionach i pośladkach pokrytych czerwonymi smugami rozstępów? więcej »
Poczucie humoru ważnym czynnikiem w rozwoju emocjonalnym dziecka
Patronat CzasDzieci.pl

Poczucie humoru ważnym czynnikiem w rozwoju emocjonalnym dziecka

W natłoku codziennych obowiązków dzieci potrzebują chwili na odpoczynek, dobrą zabawę i śmiech. Połowa rodziców przedszkolaków przyznaje, że oglądanie kreskówek pomaga maluchom doświadczać emocji, kształtuje ich inteligencję emocjonalną oraz rozwija poczucie humoru - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie kanału dziecięcego Boomerang. więcej »
Książki na Czasie - Październik

Książki na Czasie - Październik

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć! więcej »
VI edycja akcji ZBIERAJ Z KLASĄ
Patronat CzasDzieci.pl

VI edycja akcji ZBIERAJ Z KLASĄ

Chcemy nie tylko edukować, ale także zmotywować najmłodszych do ochrony naszej planety poprzez działania pro?ekologiczne np. segregowanie śmieci, zbieranie zużytych baterii czy elektrośmieci. więcej »
Poczta Świętego Mikołaja
Patronat CzasDzieci.pl

Poczta Świętego Mikołaja

W kinach od 16 listopada. W sekretnym miejscu na Antarktydzie żyją od wieków wszystkie duchy Bożego Narodzenia...

więcej »
Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Materac do łóżeczka dziecięcego odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa na wygodę podczas snu i dba o prawidłowy rozwój dziecka. Powinien być elastyczny, zapewnić dobry przepływ powietrza i najlepiej by był antyalergiczny. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Disney on Ice

Spotkaj się z Myszką Miki, Myszką Minnie, Kaczorem Donaldem, Goofym i wraz z nimi oddaj się magii i rodzinnej zabawie. Odkrywaj podwodny świat wraz z Dory i jej kompanami z animacji Disney Pixar...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

Książki na Czasie

Premiery Października

Premiery Października

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018