Strefa rodzica » Artykuły » Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?

Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?powiększ

Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?

Oczywistym jest, iż rozwód jest niebywale stresującym przeżyciem - nie tylko dla samych małżonków, lecz również dla wszystkich członków rodziny, w tym przede wszystkim dzieci. W czasie postępowania rozwodowego sąd nie skupia się tylko i wyłącznie na relacjach panujących pomiędzy małżonkami, ale również na sytuacji małoletnich dzieci stron.

 

Sąd nie udzieli rozwodu, gdy dobro dzieci byłoby zagrożone


Wbrew obiegowej opinii, w niektórych sytuacjach sąd może nie udzielić małżonkom rozwodu. Zdarza się to rzadko, lecz osoby rozważające złożenie pozwu i rozpoczęcie sprawy rozwodowej powinny zastanowić się, czy w ich przypadku spełnione są wszystkie warunki, jakich przepisy prawa wymagają dla orzeczenia rozwodu:

  • ustanie więzi psychicznej;
  • ustanie więzi fizycznej;
  • stanie więzi ekonomicznej;
  • rozwodu nie domaga się wyłącznie małżonek winny rozkładu pożycia, a orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z szeroko rozumianymi zasadami współżycia społecznego;
  • rozwód nie jest sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci stron.

 

W toku sprawy sąd analizuje tylko i wyłącznie sytuację wspólnych dzieci małżonków w wieku poniżej 18 lat. Sąd nie będzie zainteresowany pełnoletnimi dziećmi lub dziećmi tylko jednego z małżonków (chyba że zostały przysposobione przez drugiego małżonka).


W przypadku osób nie posiadających dzieci sprawa rozwodowa może zakończyć się na jednej rozprawie – ze wskazanych powyżej przyczyn jednakże w razie rozwodu małżonków posiadających dzieci sąd przeanalizuje, czy rozwód na pewno im nie zaszkodzi. W oczywisty sposób orzeczenie rozwodu zmienia sytuację dzieci, jednakże zadaniem sądu jest sprawdzenie, czy nawet pomimo rozpadu małżeństwa rodzice będą w stanie współdziałać dla dobra swoich pociech i prawidłowo wykonywać władzę rodzicielską.


Sąd oprze się na rozmaitych dowodach: dokumentach (na przykład opiniach wystawionych przez szkołę czy przedszkole), zeznaniach świadków (osób, które mają regularny i stały kontakt z dziećmi) czy wreszcie opiniach biegłych psychologów. W każdej sprawie, w której konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy, sąd zasięgnie pomocy biegłych. W sprawach rodzinnych zwyczajowo są to biegli psychologowie, którzy po spotkaniu z rozwodzącymi się małżonkami i ich dziećmi sporządzają pisemną ocenę sytuacji panującej w rodzinie stron oraz proponują najkorzystniejsze z punktu widzenia dobra dzieci rozwiązania. Może zdarzyć się tak, że biegli zaproponują na przykład odbycie terapii z zakresu umiejętności rodzicielskich, po której zakończeniu możliwe będzie orzeczenie rozwodu. Ostatnie słowo należy zawsze do sądu, jednakże skuteczne zakwestionowanie opinii biegłych w takim przypadku jest bardzo utrudnione.


Przykład:


Małżeństwo Anny i Jana od lat nie układa się prawidłowo. Małżonkowie posiadają dwoje dzieci, córkę Kasię i syna Adama. Adam w ostatnim czasie zaczął sprawiać wiele problemów wychowawczych – wdał się w kilkanaście bójek i awantur w szkole, wagaruje, jest agresywny. W toku sprawy sąd zbada, na ile problemy Adama są spowodowane sytuacją panującą w domu i czy orzeczenie rozwodu byłoby korzystne z punktu widzenia dziecka.

 

Porozumienie rodzicielskie szansą na polubowne rozwiązanie sprawy


Biorąc pod uwagę zagrożenie oddaleniem pozwu – oraz przede wszystkim rzeczywiste znaczenie dobra dzieci w razie rozwodu rodziców – konieczne jest dokładne i wyczerpujące przemyślenie kolejnych kroków związanych z rozwiązaniem małżeństwa.


W sprawie rozwodowej sąd orzeka o wszystkich kwestiach związanych z dziećmi (władzy rodzicielskiej, alimentach, kontaktach). W ostatnich latach najpopularniejszym rozwiązaniem jest powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, z którym dziećmi na co dzień mieszkają i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców do określonych obowiązków i praw (na przykład do decydowania o zmianie miejsca zamieszkania, wyjeździe za granicę, sposobie leczenia, itd.).


Sąd może powierzyć również wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, lecz tylko wówczas, gdy przedstawią oni tzw. porozumienie rodzicielskie. Porozumienie rodzicielskie jest dokumentem, w którym rodzice we własnym zakresie określają wszystkie najbardziej podstawowe zasady wykonywania władzy rodzicielskiej:

  • zasady podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dziecka;
  • określenie miejsca zamieszkania dziecka;
  • terminy spotkań dziecka z drugim rodzicem, w tym terminy wspólnych wakacji oraz świąt;
  • zasady ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka;
  • reguły, jakimi winni kierować się rodzice przy wykonywaniu swoich obowiązków.

 

Porozumienie musi być podpisane przez oboje rodziców i zazwyczaj załącza się je do składanego w sprawie pozwu o rozwód. Nie ma również żadnych przeszkód do tego, aby porozumienie zostało wypracowane przez małżonków już w toku trwającej sprawy sądowej. Możliwość osiągnięcia przez małżonków porozumienia w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej będzie dla sądu jasnym sygnałem, iż rodzice dziecka będą potrafili współdziałać ze sobą przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej i tym samym będą potrafili zapewnić dziecku spokojne, stabilne warunki do dalszego wychowania.

 

Porozumienie rodzicielskie ma niebagatelne znaczenie – nie tylko zmusza małżonków do współdziałania i faktycznie określa zasady sprawowania opieki nad dziećmi, lecz również przyspiesza tok postępowania sądowego, zmniejsza ryzyko oddalenia powództwa i rzeczywiście zabezpiecza interesy dzieci.


Warto pamiętać, że dzieci są najbardziej bezbronnymi uczestnikami sprawy rozwodowej i rozwodzący się małżonkowie powinni mieć szczególnie na uwadze dalsze ich losy.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Weekend na Czasie

Podróżniczy weekend 23-24 lutego 2019

Podróżniczy weekend 23-24 lutego 2019

Halo podróżnicy mali i duzi! Ten weekend zapowiada się bardzo ciekawie.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019