Warszawa

Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletu

Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletu

Tablet może być naprawdę przydatnym urządzeniem dla całej rodziny. Przedstawiamy krótki poradnik dla zatroskanych rodziców, którzy zastanawiają się: "Czy ten cały tablet jest na pewno odpowiedni dla mojej pociechy? Bo w telewizji mówili, że…". Uspokajamy – tablet jest dla ludzi – i tych dużych, i tych trochę mniejszych. Warto jedynie przestrzegać kilku zasad, by korzystanie z niego było bezpieczne.

 

Porada 1.

Tego nie rób: Twój maluch nie nauczył się jeszcze chodzić, ale już umie znaleźć ulubioną bajkę na tablecie, którą ogląda przy okazji każdego spaceru w wózku.

Tak wolno: Twoje dziecko ma skończone 4 lata i korzysta z tabletu nie dłużej niż 30 minut dziennie.

 

Porada 2.

Tego nie rób: Dziecko ma absolutną swobodę podczas korzystania z urządzenia. Wchodzi na strony, na które akurat ma ochotę.

Tak wolno: Tablet, którego używa dziecko, ma włączoną tzw. „kontrolę rodzicielską”. Rodzic ma wgląd do treści, które przegląda dziecko.

 

Porada 3.

Tego nie rób: Tablet służy do usypiania. Dziecko ogląda na nim bajki w łóżku chwilę przed zaśnięciem.

Tak wolno: Dziecko ma dostęp do tabletu tylko w ciągu dnia. Mądrzy rodzice wiedzą, że promieniowanie emitowane z monitora nie wpływa korzystanie na zasypianie i jakość snu.

 

Porada 4.

Tego nie rób: Maluch nie chce zjeść posiłku, więc tablet rozprasza jego uwagę, a mama może spokojnie nakarmić swoją pociechę, która wpatruje się w ekran jak zaczarowana.

Tak wolno: Dziecko nie korzysta z tabletu podczas posiłku, treningu czystości lub w nagrodę za dobre sprawowanie. Na zabawę z tabletem jest wyznaczony czas, który nie koliduje z innymi zajęciami i nie jest rodzajem nagrody, lecz formą rozrywki lub edukacji.

 

Porada 5.

Tego nie rób: Tablet znajduje się 5 cm od twarzy dziecka i w ten sposób maluch przegląda treści.

Tak wolno: Tablet znajduje się nie mniej niż 25 cm od twarzy i ma wbudowaną aplikację, która sygnalizuje dziecku, gdy ta odległość się zmniejsza.

 

Porada 6.

Tego nie rób: Dziecko spędza wolny czas na korzystaniu z urządzeń elektronicznych. To jego ulubiona i jedyna forma rozrywki.

Tak wolno: Tablet i inne urządzenia są tylko jedną z form spędzania czasu. Inne rozrywki są dla dziecka równie atrakcyjne.

 

Porada 7.

Jaki tablet wybrać, by był funkcjonalny i bezpieczny dla całej rodziny? Przed wyborem urządzenia mobilnego dla dziecka warto sprawdzić, czy oferuje dodatkowe zabezpieczenia. W takie rozwiązania został wyposażony na przykład Huawei MediaPad M5 lite. Rodzice mogą stworzyć dedykowane konto dla dzieci. Będzie odblokowywane za pomocą odcisku palca. Dzięki temu ich pociechy będą widzieć i korzystać z aplikacji, które opiekunowie uznają za stosowane. Tablet oferuje także tryb ochrony oczu, który redukuje szkodliwe dla wzroku niebieskie światło. Jednocześnie automatycznie dopasowuje jasność ekranu do otoczenia. Dodatkowo Huawei MediaPad M5 lite może sygnalizować dzieciom, aby odsunęły od siebie ekran, jeśli ten znajdzie się od oczy w odległości bliższej niż 25 cm. Tablet automatycznie rozpozna też, kiedy urządzenie będzie trzymane pod nietypowym kątem i zasugeruje zmianę postawy ciała. Rodzic może też tak ustawić tablet, by dostęp nie przekraczał 60 minut z częstotliwością raz, dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Oprócz tego tablet został wyposażony w stylowe pióro M Pen lite, które rodzicowi umożliwia sporządzanie osobistych notatek na ekranie tabletu, a dziecku kreatywną aktywność twórczą.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć