Strefa rodzica » Artykuły » Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletu

Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletupowiększ

Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletu

Tablet może być naprawdę przydatnym urządzeniem dla całej rodziny. Przedstawiamy krótki poradnik dla zatroskanych rodziców, którzy zastanawiają się: "Czy ten cały tablet jest na pewno odpowiedni dla mojej pociechy? Bo w telewizji mówili, że…". Uspokajamy – tablet jest dla ludzi – i tych dużych, i tych trochę mniejszych. Warto jedynie przestrzegać kilku zasad, by korzystanie z niego było bezpieczne.

 

Porada 1.

Tego nie rób: Twój maluch nie nauczył się jeszcze chodzić, ale już umie znaleźć ulubioną bajkę na tablecie, którą ogląda przy okazji każdego spaceru w wózku.

Tak wolno: Twoje dziecko ma skończone 4 lata i korzysta z tabletu nie dłużej niż 30 minut dziennie.

 

Porada 2.

Tego nie rób: Dziecko ma absolutną swobodę podczas korzystania z urządzenia. Wchodzi na strony, na które akurat ma ochotę.

Tak wolno: Tablet, którego używa dziecko, ma włączoną tzw. „kontrolę rodzicielską”. Rodzic ma wgląd do treści, które przegląda dziecko.

 

Porada 3.

Tego nie rób: Tablet służy do usypiania. Dziecko ogląda na nim bajki w łóżku chwilę przed zaśnięciem.

Tak wolno: Dziecko ma dostęp do tabletu tylko w ciągu dnia. Mądrzy rodzice wiedzą, że promieniowanie emitowane z monitora nie wpływa korzystanie na zasypianie i jakość snu.

 

Porada 4.

Tego nie rób: Maluch nie chce zjeść posiłku, więc tablet rozprasza jego uwagę, a mama może spokojnie nakarmić swoją pociechę, która wpatruje się w ekran jak zaczarowana.

Tak wolno: Dziecko nie korzysta z tabletu podczas posiłku, treningu czystości lub w nagrodę za dobre sprawowanie. Na zabawę z tabletem jest wyznaczony czas, który nie koliduje z innymi zajęciami i nie jest rodzajem nagrody, lecz formą rozrywki lub edukacji.

 

Porada 5.

Tego nie rób: Tablet znajduje się 5 cm od twarzy dziecka i w ten sposób maluch przegląda treści.

Tak wolno: Tablet znajduje się nie mniej niż 25 cm od twarzy i ma wbudowaną aplikację, która sygnalizuje dziecku, gdy ta odległość się zmniejsza.

 

Porada 6.

Tego nie rób: Dziecko spędza wolny czas na korzystaniu z urządzeń elektronicznych. To jego ulubiona i jedyna forma rozrywki.

Tak wolno: Tablet i inne urządzenia są tylko jedną z form spędzania czasu. Inne rozrywki są dla dziecka równie atrakcyjne.

 

Porada 7.

Jaki tablet wybrać, by był funkcjonalny i bezpieczny dla całej rodziny? Przed wyborem urządzenia mobilnego dla dziecka warto sprawdzić, czy oferuje dodatkowe zabezpieczenia. W takie rozwiązania został wyposażony na przykład Huawei MediaPad M5 lite. Rodzice mogą stworzyć dedykowane konto dla dzieci. Będzie odblokowywane za pomocą odcisku palca. Dzięki temu ich pociechy będą widzieć i korzystać z aplikacji, które opiekunowie uznają za stosowane. Tablet oferuje także tryb ochrony oczu, który redukuje szkodliwe dla wzroku niebieskie światło. Jednocześnie automatycznie dopasowuje jasność ekranu do otoczenia. Dodatkowo Huawei MediaPad M5 lite może sygnalizować dzieciom, aby odsunęły od siebie ekran, jeśli ten znajdzie się od oczy w odległości bliższej niż 25 cm. Tablet automatycznie rozpozna też, kiedy urządzenie będzie trzymane pod nietypowym kątem i zasugeruje zmianę postawy ciała. Rodzic może też tak ustawić tablet, by dostęp nie przekraczał 60 minut z częstotliwością raz, dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Oprócz tego tablet został wyposażony w stylowe pióro M Pen lite, które rodzicowi umożliwia sporządzanie osobistych notatek na ekranie tabletu, a dziecku kreatywną aktywność twórczą.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019