Strefa rodzica » Artykuły » Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?powiększ

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Zdarza się, że kobiety po cesarskim cięciu mają mniej pokarmu, jednak ilość produkowanego mleka nie zależy wyłącznie od formy porodu. Warto bowiem pamiętać, że organizm przygotowuje się do karmienia piersią już w okresie ciąży – mniej więcej od 16. tygodnia. Bezpośrednim sygnałem do rozpoczęcia wydzielania mleka jest wydalenie łożyska – wówczas dochodzi do gwałtownego spadku poziomu progesteronu, który hamował wydzielanie pokarmu i jednoczesnego wzrostu prolaktyny – hormonu wpływającego na laktację.

 

Cesarskie cięcie a laktacja


W przeciwieństwie do porodu siłami natury, cesarskie cięcie nie ma nic wspólnego z naturalnym przebiegiem narodzin malucha. Organizm na wszystkie zmiany może zareagować z opóźnieniem, dlatego również i laktacja może się opóźnić. Nie oznacza to jednak, że wydzielanie pokarmu w ogóle nie nastąpi – wiele zależy od tego, jak szybko kobieta przystawi maluszka do piersi.

 

Cesarskie cięcie a karmienie piersią


Cesarskie cięcie wcale nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Owszem, kobieta może napotkać wiele przeszkód utrudniających podawanie naturalnego pokarmu. Najczęstsze to m.in.:

 

  • niemożność przyjęcia odpowiedniej pozycji z powodu rozległej rany,
  • konieczność przyjmowania silnych leków przeciwbólowych,
  • konieczność zażywania antybiotyków,
  • ospałość dzieci urodzonych poprzez cesarkę.

 

Ponadto w niektórych szpitalach nie praktykuje się układania noworodka na brzuchu mamy zaraz po urodzeniu, czy w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Tymczasem fizyczny kontakt może odgrywać istotną rolę w stymulowaniu laktacji.

 

Warto przy tym pamiętać, że znieczulenie przewodowe wcale nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeżeli kobieta czuje się na siłach, może od razu przystawić maluszka do piersi. Należy jednak przyjąć pozycję leżącą, ponieważ zwykle po takim znieczuleniu kobieta nie może podnosić głowy przez około 12 godzin.

 

Jak pobudzić laktację po cesarce?


Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu? W dużo lepszej sytuacji są kobiety, u których operacja jest planowana, np. z powodu niewłaściwego ułożenia się maluszka. Mogą się bowiem do tego przygotować dużo wcześniej.

Niezależnie jednak od tego, czy cesarskie cięcie jest planowane, czy podjęta decyzja o cesarce wynika z komplikacji porodu naturalnego, istnieją skuteczne sposoby pozwalające pobudzić laktację.

 

Przystaw dziecko do piersi w ciągu 1 godziny po urodzeniu


Im szybciej przystawisz maluszka do piersi, tym szybciej pobudzisz laktację. Jeżeli czujesz się na siłach, poproś położną o przyniesienie dziecka. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby zakończą się niepowodzeniem. Przystawiaj noworodka do piersi kilkakrotnie – aż w końcu prawidłowo chwyci pierś.

 

Nie wiesz, jak pobudzić laktację, gdy dziecko nie chce ssać piersi? Musisz mieć świadomość, że już sam widok noworodka, płacz malucha, czy bezpośredni kontakt fizyczny uruchamiają w organizmie mamy mechanizmy stymulujące produkcję pokarmu.

 

Stymuluj laktację laktatorem


To niezwykle ważne, nie tylko wtedy, gdy w pierwszych godzinach po porodzie nie masz kontaktu z dzieckiem. Z laktatora warto skorzystać także między karmieniami, by jeszcze bardziej pobudzić produkcję mleka.

 

Zrezygnuj ze stosowania nakładek laktacyjnych


Nakładki laktacyjne mogą przyczynić się do pobudzania laktacji w nieco mniejszym stopniu. Jeżeli więc nie ma medycznych wskazań (np. Twoje brodawki nie są wklęsłe), nie stosuj ich.

 

Wspomóż się preparatami pobudzającymi laktację


W rozkręceniu laktacji po cesarskim cięciu mogą pomóc specjalne preparaty dla mam karmiących. Zawierają one słód jęczmienny będący źródłem beta-glukanu, który – jak pokazują badania naukowe – przyczynia się do zwiększenia poziomu prolaktyny.

 

Karm również w nocy


Jeżeli maluszek nie budzi się na nocne karmienie, mimo wszystko przystaw dziecko do piersi. Powszechnie uważa się, że w nocy stężenie prolaktyny jest bardzo wysokie – podając maluszkowi mleko z piersi, dochodzi do pobudzenia laktacji.

 

Nawał pokarmu pojawia się po kilku dniach


Nie wpadaj w panikę, jeśli w pierwszych dniach po narodzinach maluszka mleko nie będzie lecieć w dużych ilościach. Pamiętaj, że najpierw z piersi wypływa siara – bardzo wartościowy pokarm, który zawiera sporo białka, składników mineralnych oraz substancji wzmacniających.

 

Szacuje się, że w pierwszej dobie życia noworodek wypija zaledwie 20 ml pokarmu, zaś w kolejnych dniach – nawet 100 ml. Takie ilości są wystarczające, dlatego nie ma potrzeby podawania maluszkowi mleka modyfikowanego w butelce.

 

Masz problem z laktacją? Poproś o pomoc


Jeżeli w ciągu kilku dni po cesarskim cięciu produkcja mleka nie będzie duża, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego. Specjalista pomoże dotrzeć do przyczyny problemu i zaproponuje stosowne rozwiązanie. Być może wystarczy zmienić technikę karmienia i przyjąć odpowiednią pozycję.

 

Zobacz: www.lovi.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Rodzinna atmosfera Wisły

Rodzinna atmosfera Wisły

Narty, snowboard, sanki, lepienie bałwana, mroźne zimowe powietrze, dużo białego śniegu, gorąca czekolada lub góralski grzaniec, a w oddali cudowna górska panorama ? to przepis na idealne ferie zimowe w polskich górach. więcej »
Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z &Aringsą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Åsą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników. więcej »
Jak spędzić romantyczne rodzicielskie Walentynki?

Jak spędzić romantyczne rodzicielskie Walentynki?

Obojętnie czy Wasze dzieciątko urodziło się dopiero co, czy ma już kilkanaście miesięcy, trudno Wam znaleźć czas na sen, a co dopiero na romantyczne gesty. Jak mimo wszystko podtrzymać płomień romantyzmu w związku? więcej »
Zawody przyszłości - Koduj z Gigantami Programowania!

Zawody przyszłości - Koduj z Gigantami Programowania!

Dynamiczny rozwój technologii, powszechna dostępność urządzeń mobilnych,
szybsza komunikacja i przepływ informacji - wszystko to, co dzieję się obecnie
wokół nas sprawia, że przybywa coraz więcej zawodów związanych z IT. więcej »
Funny Balls Show
Patronat CzasDzieci.pl

Funny Balls Show

W bajecznym świecie czekają na Was przygody króla Szarla, księżniczki Szarlotty, latającego smoka i jego niezwykłych przyjaciół. Olbrzymi balonowy zamek, a za nim wodospad wykonany z kilkudziesięciu błękitnych baloników i gigantyczne balony
z niespodzianką w środku więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Spektakle z nianią, czyli o teatrach zapewniających opiekę w trakcie przedstawień

Spektakle z nianią, czyli o teatrach zapewniających opiekę w trakcie przedstawień

Macie ochotę wybrać się do teatru, ale nie zawsze pod ręką są dziadkowie czy opiekunka? Niektóre warszawskie teatry mają w swojej ofercie warsztaty i animacje dla dzieci prowadzone w trakcie spektakli...  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Wywiad na Czasie

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników.  
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

W naszym zestawieniu znajdziecie na przykład girlandę z serduszek, kartkę z walentynkowymi reniferami czy świecznik  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019