Strefa rodzica » Artykuły » Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?powiększ

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Zdarza się, że kobiety po cesarskim cięciu mają mniej pokarmu, jednak ilość produkowanego mleka nie zależy wyłącznie od formy porodu. Warto bowiem pamiętać, że organizm przygotowuje się do karmienia piersią już w okresie ciąży – mniej więcej od 16. tygodnia. Bezpośrednim sygnałem do rozpoczęcia wydzielania mleka jest wydalenie łożyska – wówczas dochodzi do gwałtownego spadku poziomu progesteronu, który hamował wydzielanie pokarmu i jednoczesnego wzrostu prolaktyny – hormonu wpływającego na laktację.

 

Cesarskie cięcie a laktacja


W przeciwieństwie do porodu siłami natury, cesarskie cięcie nie ma nic wspólnego z naturalnym przebiegiem narodzin malucha. Organizm na wszystkie zmiany może zareagować z opóźnieniem, dlatego również i laktacja może się opóźnić. Nie oznacza to jednak, że wydzielanie pokarmu w ogóle nie nastąpi – wiele zależy od tego, jak szybko kobieta przystawi maluszka do piersi.

 

Cesarskie cięcie a karmienie piersią


Cesarskie cięcie wcale nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Owszem, kobieta może napotkać wiele przeszkód utrudniających podawanie naturalnego pokarmu. Najczęstsze to m.in.:

 

  • niemożność przyjęcia odpowiedniej pozycji z powodu rozległej rany,
  • konieczność przyjmowania silnych leków przeciwbólowych,
  • konieczność zażywania antybiotyków,
  • ospałość dzieci urodzonych poprzez cesarkę.

 

Ponadto w niektórych szpitalach nie praktykuje się układania noworodka na brzuchu mamy zaraz po urodzeniu, czy w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Tymczasem fizyczny kontakt może odgrywać istotną rolę w stymulowaniu laktacji.

 

Warto przy tym pamiętać, że znieczulenie przewodowe wcale nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeżeli kobieta czuje się na siłach, może od razu przystawić maluszka do piersi. Należy jednak przyjąć pozycję leżącą, ponieważ zwykle po takim znieczuleniu kobieta nie może podnosić głowy przez około 12 godzin.

 

Jak pobudzić laktację po cesarce?


Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu? W dużo lepszej sytuacji są kobiety, u których operacja jest planowana, np. z powodu niewłaściwego ułożenia się maluszka. Mogą się bowiem do tego przygotować dużo wcześniej.

Niezależnie jednak od tego, czy cesarskie cięcie jest planowane, czy podjęta decyzja o cesarce wynika z komplikacji porodu naturalnego, istnieją skuteczne sposoby pozwalające pobudzić laktację.

 

Przystaw dziecko do piersi w ciągu 1 godziny po urodzeniu


Im szybciej przystawisz maluszka do piersi, tym szybciej pobudzisz laktację. Jeżeli czujesz się na siłach, poproś położną o przyniesienie dziecka. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby zakończą się niepowodzeniem. Przystawiaj noworodka do piersi kilkakrotnie – aż w końcu prawidłowo chwyci pierś.

 

Nie wiesz, jak pobudzić laktację, gdy dziecko nie chce ssać piersi? Musisz mieć świadomość, że już sam widok noworodka, płacz malucha, czy bezpośredni kontakt fizyczny uruchamiają w organizmie mamy mechanizmy stymulujące produkcję pokarmu.

 

Stymuluj laktację laktatorem


To niezwykle ważne, nie tylko wtedy, gdy w pierwszych godzinach po porodzie nie masz kontaktu z dzieckiem. Z laktatora warto skorzystać także między karmieniami, by jeszcze bardziej pobudzić produkcję mleka.

 

Zrezygnuj ze stosowania nakładek laktacyjnych


Nakładki laktacyjne mogą przyczynić się do pobudzania laktacji w nieco mniejszym stopniu. Jeżeli więc nie ma medycznych wskazań (np. Twoje brodawki nie są wklęsłe), nie stosuj ich.

 

Wspomóż się preparatami pobudzającymi laktację


W rozkręceniu laktacji po cesarskim cięciu mogą pomóc specjalne preparaty dla mam karmiących. Zawierają one słód jęczmienny będący źródłem beta-glukanu, który – jak pokazują badania naukowe – przyczynia się do zwiększenia poziomu prolaktyny.

 

Karm również w nocy


Jeżeli maluszek nie budzi się na nocne karmienie, mimo wszystko przystaw dziecko do piersi. Powszechnie uważa się, że w nocy stężenie prolaktyny jest bardzo wysokie – podając maluszkowi mleko z piersi, dochodzi do pobudzenia laktacji.

 

Nawał pokarmu pojawia się po kilku dniach


Nie wpadaj w panikę, jeśli w pierwszych dniach po narodzinach maluszka mleko nie będzie lecieć w dużych ilościach. Pamiętaj, że najpierw z piersi wypływa siara – bardzo wartościowy pokarm, który zawiera sporo białka, składników mineralnych oraz substancji wzmacniających.

 

Szacuje się, że w pierwszej dobie życia noworodek wypija zaledwie 20 ml pokarmu, zaś w kolejnych dniach – nawet 100 ml. Takie ilości są wystarczające, dlatego nie ma potrzeby podawania maluszkowi mleka modyfikowanego w butelce.

 

Masz problem z laktacją? Poproś o pomoc


Jeżeli w ciągu kilku dni po cesarskim cięciu produkcja mleka nie będzie duża, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego. Specjalista pomoże dotrzeć do przyczyny problemu i zaproponuje stosowne rozwiązanie. Być może wystarczy zmienić technikę karmienia i przyjąć odpowiednią pozycję.

 

Zobacz: www.lovi.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Książki na Czasie - Wakacje 2018 więcej » x
Zobacz » Artykuły
Książki na Czasie - Wakacje 2018

Książki na Czasie - Wakacje 2018

Lato definitywnie za nami. Skończyły się długie letnie wieczory i beztroskie wakacyjne wyprawy. Czas wrócić do obowiązków i przygotować się na nadchodzącą jesień, ale... zostaną z nami książkowe owoce lata, które z dumą przed Wami prezentujemy :) więcej »
38 Rawa Blues Festival  - rozmowa z IRKIEM DUDKIEM

38 Rawa Blues Festival - rozmowa z IRKIEM DUDKIEM

Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy indor na świecie odbędzie się po raz 38. ?Tutaj muzyka jest jedynym dopalaczem!? ? wyznaje IREK DUDEK (ps. Shakin' Dudi) ? muzyk, kompozytor, wokalista, harmonijkarz, autor tekstów oraz twórca i dyrektor Rawa Blues Festival. więcej »
Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Przygotowując i urządzając dziecięcy pokój, pragniemy stworzyć dla naszego dziecka miejsce bezpieczne, komfortowe, ale także jak najładniejsze. więcej »
Jak urządzić pokój dla dziecka? 5 oryginalnych sposobów na dekorację wnętrza

Jak urządzić pokój dla dziecka? 5 oryginalnych sposobów na dekorację wnętrza

Nie masz pomysłu jak urządzić pokój dla dziecka? Chcesz, by wnętrze było nie tylko piękne, ale także funkcjonalne? więcej »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, poniżej przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed zaśnięciem. Jesteście ciekawi? więcej »
Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyków dla dzieci na półkach sklepowych znajdujemy coraz więcej. Poza standardowymi produktami kosmetycznymi, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej i delikatnej, zakupić można specjalistyczne linie, w tym właśnie dla dzieci. więcej »
Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Nadchodzi jesień - pora, gdy temperatura zaczyna spadać, za oknem robi się deszczowo, a dzieci stają się mniej odporne na infekcje. Wielu rodziców chciałoby uchronić swoje pociechy przed zarazkami, lecz nie jest to łatwe, gdy spędzają one większość czasu poza domem.
więcej »
TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

Pewne siebie dzieci wierzą w swoje umiejętności, łatwiej rozwiązują problemy, efektywniej się uczą, a także nie zrażają się swoimi porażkami. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc swojemu dziecku. więcej »
Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności? Analitycy z Pew Research Center oraz Monetate zestawili wiele różnych statystyk, z których wynika, że aż 3. na 4. użytkowników tabletów korzysta z nich codziennie średnio przez 95 minut! więcej »
Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dziecka?

Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dziecka?

Każdy rodzic doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przystosowanie domu do dziecka. Dużą rolę odgrywa konieczność zabezpieczenia elementów, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018