Strefa rodzica » Artykuły » 4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe. Wiedzą to szczególnie rodzice z wielodzietnych rodzin, w których pod jednym dachem wyrastają nierzadko skrajnie różne charakterologicznie, młode osobowości.

 

Obserwując bardzo małe dzieci, jesteśmy w stanie określić je na podstawie ich podstawowych zachowań: jedne lubią się przytulać, inne potrzebują więcej przestrzeni, jedne są bardziej lękliwe, inne bardziej odważne. Z czasem do tych podstawowych cech dołączają nowe preferencje: ulubione kolory, tekstury, smaki. Dzieci zaczynają też wyraźnie sygnalizować, czego nie lubią, co budzi w nich opór. Z czasem pojawia się cała paleta złożonych zachowań i upodobań, które sumują się na indywidualną osobowość naszego malucha.

 

 

Nasza rola jako rodziców, polega na wspieraniu dzieci w poznawaniu samych siebie. Fajnie jest, kiedy widzimy, że dziecko wykazuje coraz więcej cech do nas podobnych. Staje się to w naturalny sposób kolejną rzeczą, która nas do siebie zbliża. Może się jednak okazać, że maluch, który przy nas rośnie, ma całkowicie odmienne potrzeby niż my i dokonuje zupełnie innych wyborów, niż byśmy tego oczekiwali. I nie ma w tym nic złego. Ważne jest, żeby dać mu wybór w wyrażaniu siebie i wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości. Mając takie wsparcie, z każdym dniem, nasze dzieci będą wykazywały coraz więcej swoich indywidualnych rys,  nie tylko w sferze osobowości, ale także i wyglądu.

 

A wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji.

 

Oto kilka podpowiedzi, w jaki sposób można pomóc dzieciom wyrazić się poprzez własny styl i jak można modę wykorzystać do wspierania kreatywności i pomysłowości dziecka.

 

1. Spróbujcie przebieranek

Przebieranki, to bardzo lubiana zabawa, podczas której dzieci mogą wypróbować różne kreacje i zobaczyć, w czym się dobrze czują.

 • Do tego celu wygospodaruj osobną przestrzeń dla dziecka, w której będzie mogło trzymać swoje kostiumy i akcesoria. Może to być szuflada, pudło lub dziecięcy kufer. Ważne, żeby było to miejsce łatwo dostępne.
 • Pozwól dziecku zgromadzić tam stroje na bale przebierańców i inne rzadko używane ubrania np. te zakładane na wyjątkowe okazje, które dziecko zdąży założyć raz lub dwa razy zanim z nich wyrośnie, a także tradycyjne akcesoria modowe takie jak naszyjniki, kapelusze, spinki, paski, etc.
 • Poproś je, żeby stworzyło dwa zestawy: swobodny i elegancki; pokaż, jak za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów można w łatwy sposób zmienić wygląd całego stroju.

 

2. Pozwól mu wybrać

W dni, kiedy nigdzie się nie spieszycie, pozwól dziecku samodzielnie wybrać w co chce się ubrać.

 

 • Uprzedź je, jaka tego dnia będzie pogoda, co to oznacza przy wyborze ubrania i poproś, żeby samo wybrało, co chce dziś założyć. Jeśli maluch wybierze nietwarzowe lub po prostu przedziwne twoim zdaniem zestawienie – trudno. Nie ingeruj w jego wybór. Niech wie, że jest sprawcze i że jego zdanie się liczy.
 • Wykorzystaj też ten czas na naukę samodzielnego ubierania się, jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe i nie do końca sobie ze wszystkim radzi. Dzięki takim ćwiczeniom maluch będzie czuł, że staje się coraz bardziej samodzielny, jego poczucie własnej wartości będzie rosło, a Ty w mądry sposób będziesz zmierzać ku momentowi, w którym uwolnisz się z obowiązku asysty przy ubieraniu swojego dziecka. 
 • Jeśli masz starsze dziecko w domu, poproś je, żeby samo przygotowało sobie ubranie, które założy tego dnia. Pomocne jest przy tym rozłożenie poszczególnych elementów stroju na podłodze lub łóżku i sprawdzenie, jak prezentują się jako całość oraz jakie dodatki lub akcesoria będą najlepiej wyglądać przy takim zestawieniu.
 • I tu analogicznie – powstrzymaj się od krytyki czy chęci dokonania zmian w wyborze dziecka. Kształtowanie własnego stylu odbywa się za pomocą prób i błędów. Pozwól dziecku je popełniać.

 

3. Pobawcie się w projektowanie

Kreatywność, to bardzo ważna cecha - dla wielu niezbędna do radzenia sobie w dzisiejszych czasach. Warto rozbudzać ją u maluchów i w ramach zabawy modą zachęcać je do samodzielnego tworzenia projektów i definiowania stylów.

 

 • Poszukajcie w sklepach książeczek do projektowania strojów i zestawów do ubierania lalek. Dzięki nim dziecko nauczy się jak nazywają się poszczególne części garderoby, jakie stroje zakłada się w zależności od pory roku lub pogody, a także jakie ubrania wymagane są na przyjęciach, jakie do pracy, a jakie są najlepsze na czas relaksu.
 • Zachęć dziecko do samodzielnego wykonania projektu prostego dodatku np. torebki z filcu czy nawet z papieru, który będzie mogło samodzielnie udekorować. 

 

4. Zorganizujcie wyprawę po skarby

Inny pomysł, który wyzwala w dzieciach entuzjazm i twórcze myślenie to wyprawa po ukryte skarby do zaprzyjaźnionego sklepu z używaną odzieżą.

 

 • Wybierz wcześniej taki sklep, który ma w swoim asortymencie duży wybór jakościowych rzeczy dziecięcych i przed wyruszeniem na poszukiwanie skarbów, umów się z dzieckiem na kwotę, jaką będzie mogło w takim sklepie wydać. Taka wspólna wyprawa to fantastyczny sposób, aby nauczyć dzieci jak znaleźć niepowtarzalne rzeczy za niewiarygodnie niską cenę. Dodatkową zaletą takiego wypadu jest fakt, że w jednym miejscu zebrane są ubrania prezentujące różne style, co zwiększa szansę, że nasze dziecko natknie się na coś, co na pewno przypadnie mu do gustu.
 • Alternatywą do takiej wyprawy jest przeszukanie oferty ubrań dziecięcych z drugiej ręki w internecie, gdzie można w łatwy i szybki sposób wyfiltrować interesujący nas rozmiar lub markę. Takie udogodnienie oferuje np. portal www.kidihub.com, na którym zebrane są oferty ubrań i innych rzeczy dla dzieci sprzedawanych przez indywidualne osoby bądź komisy dziecięce.

 

 

Pamiętajcie, że wakacje to dobry czas na eksperymentowanie ze strojem. Można do woli próbować różnych zestawień, rozwiązań i dodatków własnego pomysłu, bo nie ogranicza nas szkolny lub przedszkolny regulamin. Wspólnie bawcie się modą! 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Marry Poppins powraca - muzyka filmowa więcej » x
Zobacz » Artykuły
Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Disneyowski sequel ?Mary Poppins powraca? to musicalowa podróż przedstawiająca magiczne przygody najsłynniejszej niani na świecie! więcej »
Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Klasyki bajek w postaci opowieści audio! Przejdź się wspólnie na spacer z Czerwonym Kapturkiem do babci, popływaj w morzu z Małą Syrenką, zatańcz walca z Piękna i Bestią! więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

W świecie rządzonym przez czary, Gerda jest jedną z niewielu osób pozbawionych magicznych zdolności. Choć fakt ten stale komplikuje jej życie, bohaterka nie podaje się i dzielnie pomaga rodzinie w prowadzeniu magicznego sklepiku z zaklęciami... więcej »
Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Skończyły się już zielone liście z grządki... Kto nie ma ochoty na pryskane produkty z uprawy hydroponicznej, które są zimą sprzedawane z mylną nazwą "sałata", temu można polecić kiełki. Ich przewaga nad innymi warzywami polega na tym, że można je uprawiać przez cały rok. więcej »
Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy
Patronat CzasDzieci.pl

Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy

W Operze Śląskiej w Bytomiu po raz pierwszy w Polsce odbył się spektakl Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Zgromadzone na widowni dzieci przeniosły się w świat dobrze znany z popularnej kreskówki. więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Urząd Transportu Kolejowego wprowadza akcję "Kolejowe ABC". Towarzyszy jej szereg działań, mających na celu uświadomienie dzieci o zagrożeniach i nauczenia ich bezpiecznych zachowań. więcej »
Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

W nasze życie na stałe wpisane jest ryzyko. A ponieważ na wiele sytuacji nie mamy wpływu i nie możemy się uchronić przed zdarzeniami. więcej »
Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Gra zabierze Cię na pełen przygód spacer z psim przyjacielem. W pudełku znajdziesz dwie plansze: SPACER Z PSEM i SPACER Z CZŁOWIEKIEM... więcej »
Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Narodziny dziecka to powód do radości dla całej rodziny. Szczególnej troski od swoich najbliższych wymagają maleństwa urodzone po 22. tygodniu życia. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018