Strefa rodzica » Artykuły » 4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe. Wiedzą to szczególnie rodzice z wielodzietnych rodzin, w których pod jednym dachem wyrastają nierzadko skrajnie różne charakterologicznie, młode osobowości.

 

Obserwując bardzo małe dzieci, jesteśmy w stanie określić je na podstawie ich podstawowych zachowań: jedne lubią się przytulać, inne potrzebują więcej przestrzeni, jedne są bardziej lękliwe, inne bardziej odważne. Z czasem do tych podstawowych cech dołączają nowe preferencje: ulubione kolory, tekstury, smaki. Dzieci zaczynają też wyraźnie sygnalizować, czego nie lubią, co budzi w nich opór. Z czasem pojawia się cała paleta złożonych zachowań i upodobań, które sumują się na indywidualną osobowość naszego malucha.

 

 

Nasza rola jako rodziców, polega na wspieraniu dzieci w poznawaniu samych siebie. Fajnie jest, kiedy widzimy, że dziecko wykazuje coraz więcej cech do nas podobnych. Staje się to w naturalny sposób kolejną rzeczą, która nas do siebie zbliża. Może się jednak okazać, że maluch, który przy nas rośnie, ma całkowicie odmienne potrzeby niż my i dokonuje zupełnie innych wyborów, niż byśmy tego oczekiwali. I nie ma w tym nic złego. Ważne jest, żeby dać mu wybór w wyrażaniu siebie i wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości. Mając takie wsparcie, z każdym dniem, nasze dzieci będą wykazywały coraz więcej swoich indywidualnych rys,  nie tylko w sferze osobowości, ale także i wyglądu.

 

A wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji.

 

Oto kilka podpowiedzi, w jaki sposób można pomóc dzieciom wyrazić się poprzez własny styl i jak można modę wykorzystać do wspierania kreatywności i pomysłowości dziecka.

 

1. Spróbujcie przebieranek

Przebieranki, to bardzo lubiana zabawa, podczas której dzieci mogą wypróbować różne kreacje i zobaczyć, w czym się dobrze czują.

 • Do tego celu wygospodaruj osobną przestrzeń dla dziecka, w której będzie mogło trzymać swoje kostiumy i akcesoria. Może to być szuflada, pudło lub dziecięcy kufer. Ważne, żeby było to miejsce łatwo dostępne.
 • Pozwól dziecku zgromadzić tam stroje na bale przebierańców i inne rzadko używane ubrania np. te zakładane na wyjątkowe okazje, które dziecko zdąży założyć raz lub dwa razy zanim z nich wyrośnie, a także tradycyjne akcesoria modowe takie jak naszyjniki, kapelusze, spinki, paski, etc.
 • Poproś je, żeby stworzyło dwa zestawy: swobodny i elegancki; pokaż, jak za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów można w łatwy sposób zmienić wygląd całego stroju.

 

2. Pozwól mu wybrać

W dni, kiedy nigdzie się nie spieszycie, pozwól dziecku samodzielnie wybrać w co chce się ubrać.

 

 • Uprzedź je, jaka tego dnia będzie pogoda, co to oznacza przy wyborze ubrania i poproś, żeby samo wybrało, co chce dziś założyć. Jeśli maluch wybierze nietwarzowe lub po prostu przedziwne twoim zdaniem zestawienie – trudno. Nie ingeruj w jego wybór. Niech wie, że jest sprawcze i że jego zdanie się liczy.
 • Wykorzystaj też ten czas na naukę samodzielnego ubierania się, jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe i nie do końca sobie ze wszystkim radzi. Dzięki takim ćwiczeniom maluch będzie czuł, że staje się coraz bardziej samodzielny, jego poczucie własnej wartości będzie rosło, a Ty w mądry sposób będziesz zmierzać ku momentowi, w którym uwolnisz się z obowiązku asysty przy ubieraniu swojego dziecka. 
 • Jeśli masz starsze dziecko w domu, poproś je, żeby samo przygotowało sobie ubranie, które założy tego dnia. Pomocne jest przy tym rozłożenie poszczególnych elementów stroju na podłodze lub łóżku i sprawdzenie, jak prezentują się jako całość oraz jakie dodatki lub akcesoria będą najlepiej wyglądać przy takim zestawieniu.
 • I tu analogicznie – powstrzymaj się od krytyki czy chęci dokonania zmian w wyborze dziecka. Kształtowanie własnego stylu odbywa się za pomocą prób i błędów. Pozwól dziecku je popełniać.

 

3. Pobawcie się w projektowanie

Kreatywność, to bardzo ważna cecha - dla wielu niezbędna do radzenia sobie w dzisiejszych czasach. Warto rozbudzać ją u maluchów i w ramach zabawy modą zachęcać je do samodzielnego tworzenia projektów i definiowania stylów.

 

 • Poszukajcie w sklepach książeczek do projektowania strojów i zestawów do ubierania lalek. Dzięki nim dziecko nauczy się jak nazywają się poszczególne części garderoby, jakie stroje zakłada się w zależności od pory roku lub pogody, a także jakie ubrania wymagane są na przyjęciach, jakie do pracy, a jakie są najlepsze na czas relaksu.
 • Zachęć dziecko do samodzielnego wykonania projektu prostego dodatku np. torebki z filcu czy nawet z papieru, który będzie mogło samodzielnie udekorować. 

 

4. Zorganizujcie wyprawę po skarby

Inny pomysł, który wyzwala w dzieciach entuzjazm i twórcze myślenie to wyprawa po ukryte skarby do zaprzyjaźnionego sklepu z używaną odzieżą.

 

 • Wybierz wcześniej taki sklep, który ma w swoim asortymencie duży wybór jakościowych rzeczy dziecięcych i przed wyruszeniem na poszukiwanie skarbów, umów się z dzieckiem na kwotę, jaką będzie mogło w takim sklepie wydać. Taka wspólna wyprawa to fantastyczny sposób, aby nauczyć dzieci jak znaleźć niepowtarzalne rzeczy za niewiarygodnie niską cenę. Dodatkową zaletą takiego wypadu jest fakt, że w jednym miejscu zebrane są ubrania prezentujące różne style, co zwiększa szansę, że nasze dziecko natknie się na coś, co na pewno przypadnie mu do gustu.
 • Alternatywą do takiej wyprawy jest przeszukanie oferty ubrań dziecięcych z drugiej ręki w internecie, gdzie można w łatwy i szybki sposób wyfiltrować interesujący nas rozmiar lub markę. Takie udogodnienie oferuje np. portal www.kidihub.com, na którym zebrane są oferty ubrań i innych rzeczy dla dzieci sprzedawanych przez indywidualne osoby bądź komisy dziecięce.

 

 

Pamiętajcie, że wakacje to dobry czas na eksperymentowanie ze strojem. Można do woli próbować różnych zestawień, rozwiązań i dodatków własnego pomysłu, bo nie ogranicza nas szkolny lub przedszkolny regulamin. Wspólnie bawcie się modą! 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Bajki kontra choroba więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych, inni zaś, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Obecnie, wielu producentów oferuje szeroki wybór kolczyków, bransoletek, czy też wisiorków na najmłodszych, dzięki czemu jest w czym wybierać. Biżuteria to także doskonały prezent na chrzciny, pierwszą komunię świętą, urodziny oraz wiele innych okazji. więcej »
Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że cesarskie cięcie uniemożliwi karmienie piersią? Spokojnie, rodzaj porodu nie jest czynnikiem determinującym ilość produkowanego mleka. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, podawanie maluszkowi naturalnego pokarmu z piersi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dowiedz się, jak pobudzić laktację. więcej »
Jak odciągać mleko laktatorem elektrycznym? Podpowiadamy krok po kroku

Jak odciągać mleko laktatorem elektrycznym? Podpowiadamy krok po kroku

Chcesz pobudzić laktację, aby karmić piersią jak najdłużej? A może wracasz do pracy po sześciomiesięcznym urlopie macierzyńskim i nie zamierzasz rezygnować z podawania dziecku naturalnego pokarmu? W takich sytuacjach niezbędnym urządzeniem okaże się laktaktor elektryczny. Sprawdź, jak szybko i wydajnie odciągać nim mleko. więcej »
Wyprawka online

Wyprawka online

Koniec wakacji to okres, w którym rodzice wraz z dziećmi gorączkowo poszukują w sklepach przyborów szkolnych, plecaków, odzieży na zajęcia sportowe oraz wielu innych przedmiotów, które są niezbędne dzieciom przez kolejnych 10 miesięcy. więcej »
Znowu upały! Meteorolodzy alarmują.

Znowu upały! Meteorolodzy alarmują.

Pierwszy raz tego lata wydano ostrzeżenie 3. stopnia! Najbliższe dni upłyną pod znakiem gorących skrajności. Bądźcie ostrożni i dbajcie o siebie. więcej »
Problemy z erekcją a płodność. Jak zwiększyć potencję i szanse na dziecko?

Problemy z erekcją a płodność. Jak zwiększyć potencję i szanse na dziecko?

Płodność u mężczyzn nierozerwalnie wiąże się z poczuciem męskości. Zaburzona erekcja to jeden z problemów, który zaburza satysfakcjonujący seks oraz może mieć wpływ na obniżoną zdolność poczęcia dziecka. więcej »
Dlaczego młodzi rodzice płacą wysokie rachunki za prąd i jak mogą je obniżyć?

Dlaczego młodzi rodzice płacą wysokie rachunki za prąd i jak mogą je obniżyć?

Pojawienie się dziecka to zawsze rewolucja dla jego rodziców i wiele zmian w organizacji ich codziennego życia. Potrzebujecie więcej przestrzeni, energii i czasu. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018