Strefa rodzica » Artykuły » 4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe. Wiedzą to szczególnie rodzice z wielodzietnych rodzin, w których pod jednym dachem wyrastają nierzadko skrajnie różne charakterologicznie, młode osobowości.

 

Obserwując bardzo małe dzieci, jesteśmy w stanie określić je na podstawie ich podstawowych zachowań: jedne lubią się przytulać, inne potrzebują więcej przestrzeni, jedne są bardziej lękliwe, inne bardziej odważne. Z czasem do tych podstawowych cech dołączają nowe preferencje: ulubione kolory, tekstury, smaki. Dzieci zaczynają też wyraźnie sygnalizować, czego nie lubią, co budzi w nich opór. Z czasem pojawia się cała paleta złożonych zachowań i upodobań, które sumują się na indywidualną osobowość naszego malucha.

 

 

Nasza rola jako rodziców, polega na wspieraniu dzieci w poznawaniu samych siebie. Fajnie jest, kiedy widzimy, że dziecko wykazuje coraz więcej cech do nas podobnych. Staje się to w naturalny sposób kolejną rzeczą, która nas do siebie zbliża. Może się jednak okazać, że maluch, który przy nas rośnie, ma całkowicie odmienne potrzeby niż my i dokonuje zupełnie innych wyborów, niż byśmy tego oczekiwali. I nie ma w tym nic złego. Ważne jest, żeby dać mu wybór w wyrażaniu siebie i wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości. Mając takie wsparcie, z każdym dniem, nasze dzieci będą wykazywały coraz więcej swoich indywidualnych rys,  nie tylko w sferze osobowości, ale także i wyglądu.

 

A wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji.

 

Oto kilka podpowiedzi, w jaki sposób można pomóc dzieciom wyrazić się poprzez własny styl i jak można modę wykorzystać do wspierania kreatywności i pomysłowości dziecka.

 

1. Spróbujcie przebieranek

Przebieranki, to bardzo lubiana zabawa, podczas której dzieci mogą wypróbować różne kreacje i zobaczyć, w czym się dobrze czują.

 • Do tego celu wygospodaruj osobną przestrzeń dla dziecka, w której będzie mogło trzymać swoje kostiumy i akcesoria. Może to być szuflada, pudło lub dziecięcy kufer. Ważne, żeby było to miejsce łatwo dostępne.
 • Pozwól dziecku zgromadzić tam stroje na bale przebierańców i inne rzadko używane ubrania np. te zakładane na wyjątkowe okazje, które dziecko zdąży założyć raz lub dwa razy zanim z nich wyrośnie, a także tradycyjne akcesoria modowe takie jak naszyjniki, kapelusze, spinki, paski, etc.
 • Poproś je, żeby stworzyło dwa zestawy: swobodny i elegancki; pokaż, jak za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów można w łatwy sposób zmienić wygląd całego stroju.

 

2. Pozwól mu wybrać

W dni, kiedy nigdzie się nie spieszycie, pozwól dziecku samodzielnie wybrać w co chce się ubrać.

 

 • Uprzedź je, jaka tego dnia będzie pogoda, co to oznacza przy wyborze ubrania i poproś, żeby samo wybrało, co chce dziś założyć. Jeśli maluch wybierze nietwarzowe lub po prostu przedziwne twoim zdaniem zestawienie – trudno. Nie ingeruj w jego wybór. Niech wie, że jest sprawcze i że jego zdanie się liczy.
 • Wykorzystaj też ten czas na naukę samodzielnego ubierania się, jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe i nie do końca sobie ze wszystkim radzi. Dzięki takim ćwiczeniom maluch będzie czuł, że staje się coraz bardziej samodzielny, jego poczucie własnej wartości będzie rosło, a Ty w mądry sposób będziesz zmierzać ku momentowi, w którym uwolnisz się z obowiązku asysty przy ubieraniu swojego dziecka. 
 • Jeśli masz starsze dziecko w domu, poproś je, żeby samo przygotowało sobie ubranie, które założy tego dnia. Pomocne jest przy tym rozłożenie poszczególnych elementów stroju na podłodze lub łóżku i sprawdzenie, jak prezentują się jako całość oraz jakie dodatki lub akcesoria będą najlepiej wyglądać przy takim zestawieniu.
 • I tu analogicznie – powstrzymaj się od krytyki czy chęci dokonania zmian w wyborze dziecka. Kształtowanie własnego stylu odbywa się za pomocą prób i błędów. Pozwól dziecku je popełniać.

 

3. Pobawcie się w projektowanie

Kreatywność, to bardzo ważna cecha - dla wielu niezbędna do radzenia sobie w dzisiejszych czasach. Warto rozbudzać ją u maluchów i w ramach zabawy modą zachęcać je do samodzielnego tworzenia projektów i definiowania stylów.

 

 • Poszukajcie w sklepach książeczek do projektowania strojów i zestawów do ubierania lalek. Dzięki nim dziecko nauczy się jak nazywają się poszczególne części garderoby, jakie stroje zakłada się w zależności od pory roku lub pogody, a także jakie ubrania wymagane są na przyjęciach, jakie do pracy, a jakie są najlepsze na czas relaksu.
 • Zachęć dziecko do samodzielnego wykonania projektu prostego dodatku np. torebki z filcu czy nawet z papieru, który będzie mogło samodzielnie udekorować. 

 

4. Zorganizujcie wyprawę po skarby

Inny pomysł, który wyzwala w dzieciach entuzjazm i twórcze myślenie to wyprawa po ukryte skarby do zaprzyjaźnionego sklepu z używaną odzieżą.

 

 • Wybierz wcześniej taki sklep, który ma w swoim asortymencie duży wybór jakościowych rzeczy dziecięcych i przed wyruszeniem na poszukiwanie skarbów, umów się z dzieckiem na kwotę, jaką będzie mogło w takim sklepie wydać. Taka wspólna wyprawa to fantastyczny sposób, aby nauczyć dzieci jak znaleźć niepowtarzalne rzeczy za niewiarygodnie niską cenę. Dodatkową zaletą takiego wypadu jest fakt, że w jednym miejscu zebrane są ubrania prezentujące różne style, co zwiększa szansę, że nasze dziecko natknie się na coś, co na pewno przypadnie mu do gustu.
 • Alternatywą do takiej wyprawy jest przeszukanie oferty ubrań dziecięcych z drugiej ręki w internecie, gdzie można w łatwy i szybki sposób wyfiltrować interesujący nas rozmiar lub markę. Takie udogodnienie oferuje np. portal www.kidihub.com, na którym zebrane są oferty ubrań i innych rzeczy dla dzieci sprzedawanych przez indywidualne osoby bądź komisy dziecięce.

 

 

Pamiętajcie, że wakacje to dobry czas na eksperymentowanie ze strojem. Można do woli próbować różnych zestawień, rozwiązań i dodatków własnego pomysłu, bo nie ogranicza nas szkolny lub przedszkolny regulamin. Wspólnie bawcie się modą! 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Siła dziecięcej wyobraźni, zabawa w otoczeniu przyrody, przyjaźń i niesamowite przygody - tak wygląda świat w nowej kreskówce "Craig znad potoku", która 15 października pojawi się na antenie Cartoon Network. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018