Strefa rodzica » Artykuły » Jak pogodzić opiekę nad dziećmi ze sprzątaniem

Jak pogodzić opiekę nad dziećmi ze sprzątaniempowiększ

Jak pogodzić opiekę nad dziećmi ze sprzątaniem

Czy można sprzątać przy dzieciach? Można, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że będzie to nieco syzyfowa praca. Lepiej wygospodarować sobie czas na sprzątanie, gdy dzieci nie ma w pobliżu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Wykorzystaj czas, gdy dzieci śpią

Dzieci do drugiego roku życia śpią nawet w ciągu dnia. Wykorzystaj ten czas na szybkie i efektywne sprzątanie. Może nie włączysz odkurzacza, ale wszystko inne zrobisz na pewno. Pamiętaj tylko by nie odkładać na ostatnią chwilę mycia podłóg, lepiej, żeby dziecko wstało, gdy podłoga będzie już sucha. Jeśli masz starsze dziecko, które nie sypia w dzień, wykorzystaj jego sen rano (jeśli lubi dłużej pospać) lub wieczorem (jeśli wcześnie zasypia).

 

Przy dziecku nie da się posprzątać całego domu w jeden dzień. Nie wpadaj we frustrację, po prostu rozłóż sobie sprzątanie na raty. Może to mało wygodne, ale efektywniejsze niż szybkie robienie wszystkiego na raz.

 

Angażuj dzieci do prostych prac domowych

To naprawdę nie ma znaczenia, że one w gruncie rzeczy niewiele zrobią. Liczy się to, że w czasie gdy ty sprzątasz, one nie bałaganią. Wręcz dziecku „dorosłą” ścierkę i poproś o powycieranie zabawek, półek, na których stoją nietłukące się pamiątki, czy zewnętrznych powierzchni mebli. Oczywiście musisz zadbać o to, by dziecko nie widziało, że po nim poprawiasz. Jeśli dobrze to rozegrasz, zdążysz

zrobić naprawdę dużo, zanim dziecku znudzi się sprzątanie.

 

Także w kuchni można zaangażować dziecko do wielu rzeczy. Nawet zwykłe podawanie ściereczki, płynu do czyszczenia, gąbki, czy płukanie ich w zlewie, może być dla dziecka atrakcyjne. Dziecko do trzeciego roku życia bez trudu „oszukamy” dając małą miseczkę z odrobiną wody i ściereczkę albo choćby wilgotną gąbkę i poprosimy, by umyło stół lub taboret.

 

Poproś o pomoc

Najlepiej, żeby znalazł się ktoś, kto wyjdzie z dzieckiem z domu. Partner, mama, teściowa, sąsiadka z bloku obok – ktokolwiek, kogo dziecko zna i komu ufa. I oczywiście komu ty także ufasz. Maluch się pobawi w piaskownicy, na placu zabaw, czy zwyczajnie pośpi na świeżym powietrzu, a ty w tym czasie szybko zrobisz to wszystko, czego nie da się zrobić przy dziecku – umyjesz okna, poodkurzasz (małe dzieci często boją się odkurzacza), przesadzisz kwiatki, poukładasz ubrania w szafie. Pamiętaj, by przed wyjściem zaopatrzyć dziecko we wszystko, czego może potrzebować, łącznie z ulubioną przytulanką, która osłodzi rozstanie z mamą. Inaczej ryzykujesz, że już po kwadransie zapłakane dziecko wróci w twoje ramiona.

 

Zatrudnij kogoś, kto posprząta za ciebie

Rozwiązanie może nieco radykalne, ale często jedyne skuteczne. Są dzieci, które nie lubią i nie chcą rozstawać się z rodzicami, są takie, których nie można spuścić z oka nawet na sekundę, są w końcu takie, których zachowań nie da się przewidzieć. Jeśli nie wiesz, czy twoje dziecko pośpi kwadrans, czy dwie godziny, nie zaczynaj samodzielnych prac porządkowych. Ich przerwanie w nieodpowiednim momencie może być trudne i frustrujące. Znajdź na www.pomocedomowe.pl panią z twojej okolicy, która szybko, sprawnie i profesjonalnie rozprawi się z brudem i bałaganem, gdy ty spokojnie zajmiesz się dzieckiem. Z zatrudnioną osobą łatwo ustalisz zakres prac oraz rodzaj środków do sprzątania, które skłonna jesteś zaakceptować. Osoby trudniące się profesjonalnym sprzątaniem bez trudu wykonają swoje zadanie, używając tylko ekologicznych i bezpiecznych dla dzieci środków. Nie musisz martwić się o nadmiar chemii w domu.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, poniżej przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed zaśnięciem. Jesteście ciekawi? więcej »
Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyków dla dzieci na półkach sklepowych znajdujemy coraz więcej. Poza standardowymi produktami kosmetycznymi, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej i delikatnej, zakupić można specjalistyczne linie, w tym właśnie dla dzieci. więcej »
Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Nadchodzi jesień - pora, gdy temperatura zaczyna spadać, za oknem robi się deszczowo, a dzieci stają się mniej odporne na infekcje. Wielu rodziców chciałoby uchronić swoje pociechy przed zarazkami, lecz nie jest to łatwe, gdy spędzają one większość czasu poza domem.
więcej »
TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

Pewne siebie dzieci wierzą w swoje umiejętności, łatwiej rozwiązują problemy, efektywniej się uczą, a także nie zrażają się swoimi porażkami. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc swojemu dziecku. więcej »
Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności? Analitycy z Pew Research Center oraz Monetate zestawili wiele różnych statystyk, z których wynika, że aż 3. na 4. użytkowników tabletów korzysta z nich codziennie średnio przez 95 minut! więcej »
Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dziecka?

Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dziecka?

Każdy rodzic doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przystosowanie domu do dziecka. Dużą rolę odgrywa konieczność zabezpieczenia elementów, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia. więcej »
Top 15 cytatów o rodzicielstwie

Top 15 cytatów o rodzicielstwie

Czujecie czasami, że jesteście tak zmęczeni i pochłonięci codziennością, że zapominacie, jak piękne jest rodzicielstwo? Przygotowaliśmy dla Was zbiór inspirujących cytatów. Doceńcie na nowo siebie i swoje dzieci. więcej »
Jaka metoda nauki języka angielskiego jest najlepsza i dlaczego nauka z native speakerem przynosi efekty najszybciej?

Jaka metoda nauki języka angielskiego jest najlepsza i dlaczego nauka z native speakerem przynosi efekty najszybciej?

Widzimy, że dzieci uczące się z native speakerami szybko przełamują barierę językową i zaczynają mówić po angielsku. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018