Strefa rodzica » Artykuły » Jak pogodzić opiekę nad dziećmi ze sprzątaniem

Jak pogodzić opiekę nad dziećmi ze sprzątaniempowiększ

Jak pogodzić opiekę nad dziećmi ze sprzątaniem

Czy można sprzątać przy dzieciach? Można, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że będzie to nieco syzyfowa praca. Lepiej wygospodarować sobie czas na sprzątanie, gdy dzieci nie ma w pobliżu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Wykorzystaj czas, gdy dzieci śpią

Dzieci do drugiego roku życia śpią nawet w ciągu dnia. Wykorzystaj ten czas na szybkie i efektywne sprzątanie. Może nie włączysz odkurzacza, ale wszystko inne zrobisz na pewno. Pamiętaj tylko by nie odkładać na ostatnią chwilę mycia podłóg, lepiej, żeby dziecko wstało, gdy podłoga będzie już sucha. Jeśli masz starsze dziecko, które nie sypia w dzień, wykorzystaj jego sen rano (jeśli lubi dłużej pospać) lub wieczorem (jeśli wcześnie zasypia).

 

Przy dziecku nie da się posprzątać całego domu w jeden dzień. Nie wpadaj we frustrację, po prostu rozłóż sobie sprzątanie na raty. Może to mało wygodne, ale efektywniejsze niż szybkie robienie wszystkiego na raz.

 

Angażuj dzieci do prostych prac domowych

To naprawdę nie ma znaczenia, że one w gruncie rzeczy niewiele zrobią. Liczy się to, że w czasie gdy ty sprzątasz, one nie bałaganią. Wręcz dziecku „dorosłą” ścierkę i poproś o powycieranie zabawek, półek, na których stoją nietłukące się pamiątki, czy zewnętrznych powierzchni mebli. Oczywiście musisz zadbać o to, by dziecko nie widziało, że po nim poprawiasz. Jeśli dobrze to rozegrasz, zdążysz

zrobić naprawdę dużo, zanim dziecku znudzi się sprzątanie.

 

Także w kuchni można zaangażować dziecko do wielu rzeczy. Nawet zwykłe podawanie ściereczki, płynu do czyszczenia, gąbki, czy płukanie ich w zlewie, może być dla dziecka atrakcyjne. Dziecko do trzeciego roku życia bez trudu „oszukamy” dając małą miseczkę z odrobiną wody i ściereczkę albo choćby wilgotną gąbkę i poprosimy, by umyło stół lub taboret.

 

Poproś o pomoc

Najlepiej, żeby znalazł się ktoś, kto wyjdzie z dzieckiem z domu. Partner, mama, teściowa, sąsiadka z bloku obok – ktokolwiek, kogo dziecko zna i komu ufa. I oczywiście komu ty także ufasz. Maluch się pobawi w piaskownicy, na placu zabaw, czy zwyczajnie pośpi na świeżym powietrzu, a ty w tym czasie szybko zrobisz to wszystko, czego nie da się zrobić przy dziecku – umyjesz okna, poodkurzasz (małe dzieci często boją się odkurzacza), przesadzisz kwiatki, poukładasz ubrania w szafie. Pamiętaj, by przed wyjściem zaopatrzyć dziecko we wszystko, czego może potrzebować, łącznie z ulubioną przytulanką, która osłodzi rozstanie z mamą. Inaczej ryzykujesz, że już po kwadransie zapłakane dziecko wróci w twoje ramiona.

 

Zatrudnij kogoś, kto posprząta za ciebie

Rozwiązanie może nieco radykalne, ale często jedyne skuteczne. Są dzieci, które nie lubią i nie chcą rozstawać się z rodzicami, są takie, których nie można spuścić z oka nawet na sekundę, są w końcu takie, których zachowań nie da się przewidzieć. Jeśli nie wiesz, czy twoje dziecko pośpi kwadrans, czy dwie godziny, nie zaczynaj samodzielnych prac porządkowych. Ich przerwanie w nieodpowiednim momencie może być trudne i frustrujące. Znajdź na www.pomocedomowe.pl panią z twojej okolicy, która szybko, sprawnie i profesjonalnie rozprawi się z brudem i bałaganem, gdy ty spokojnie zajmiesz się dzieckiem. Z zatrudnioną osobą łatwo ustalisz zakres prac oraz rodzaj środków do sprzątania, które skłonna jesteś zaakceptować. Osoby trudniące się profesjonalnym sprzątaniem bez trudu wykonają swoje zadanie, używając tylko ekologicznych i bezpiecznych dla dzieci środków. Nie musisz martwić się o nadmiar chemii w domu.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019