Warszawa

20 sposobów na to jak podkręcić apetyt niejadka

20 sposobów na to jak podkręcić apetyt niejadka

Kiedy dziecko nie chce jeść wcześniej czy później zaczynają się problemy zdrowotne. Efektem jest też wynikający z tego stres rodziców, a to w przypadku niejadka działa jeszcze bardziej na niekorzyść sprawiając, że odmawia on posiłków jeszcze częściej. Maluchy unikając posiłków lub jedząc niewiele nie dostarczają swemu organizmowi tego co niezbędne, więc z czasem pojawiają się braki witamin.

 

Jak zatem zachęcić je do jedzenia bez wprowadzania suplementów diety i sprawić, by ich apetyt nieco się poprawił? Jest na to kilka sposobów, które warto wykorzystać.

 

1/20
1/20
Nie zmuszaj dziecko do jedzenia potraw, których nie lubi

Być może to właśnie jest powodem jego braku apetytu. Być może niektóre z potraw, jakie przyrządzasz są zbyt aromatyczne. Warto też sprawdzić czy powodem niejedzenia niektórych potraw nie jest nietolerancja pokarmowa.

2/20
2/20
Upał działa na niekorzyść

Kiedy w domu jest gorąco lub brak w nim świeżego powietrza dziecko je zdecydowanie mniej lub wręcz odmawia posiłków. Zadbaj więc o to, aby mieszkanie często wierzyć.

3/20
3/20
Podaj dziecku przed posiłkiem sok z limonki

Taki sok, najlepiej świeży, przyrządzony w domu poprawia apetyt, a do tego poprawia trawienie. Podawaj go przed posiłkiem, najlepiej lekko posłodzony.

4/20
4/20
Unikaj stresu

Dyskutowanie z partnerem o problemach finansowych sprawia, że rodzina podczas posiłku mimo że siedzi przy wspólny czasu tak naprawdę nie spędza czasu razem. Dziecko czuje się pominięte w dyskusji, niezauważone, a to powoduje jego stres i brak apetytu. Postaraj się zatem, aby podczas posiłku było wesoło i rodzinnie. Dobry humor sprawi, że maluch chętniej zabierze się do posiłku.

5/20
5/20
Spraw by jedzenie było dobrą zabawą

Zaproś dziecko do kuchni, aby pomogło Ci przygotować jakieś danie. Maluchy kochają pomagać rodziców, a satysfakcja z tego, że same coś przyrządziły może pomóc w przekonaniu ich do jedzenia. Jedzenie będzie kojarzyć się im z dobrą zabawą.

6/20
6/20
Zadbaj o aktywność fizyczną dziecka

Faktem jest, że ruch zaostrza apetyt. Warto zatem, aby dziecko miało jej w ciągu dnia wystarczająco (najlepiej na świeżym powietrzu), aby potem z apetytem zjadło posiłek.

7/20
7/20
Serwuj dziecku co to lubi

Oczywiście musi być to jedzenie zdrowe i wartościowe, nie słodycze czy fast foody. Wprowadzaj je jednak stopniowo. Np. jeśli dziecko lubi naleśniki z czekoladą – pozwól mu je zjeść, ale z czasem wprowadź do nich owoce. Jeśli lubi pizzę – niech ją pałaszuje, a Ty stopniowo przemycaj w niej coraz to nowe warzywa.

8/20
8/20
Dodawaj imbir do herbaty

Imbir wspomaga usuwanie gazów w jelit i poprawia trawienie. Warto zatem dodać go herbatki dziecka, aby pozbyć się problemu wzdęć i zaparć będących przyczyną braku apetytu.

9/20
9/20
Wyeliminuj zaparcia

To one bardzo często są powodem braku apetytu. Postaraj się zatem wprowadzić do diety malucha zdrowe produktu, które poprawią trawienie. Pilnuj także, aby w ciągu dnia piło dużo wody.

10/20
10/20
Wprowadzaj do diety produkty bogate w cynk

Cynk poprawia apetyt. Produkty, które go zawierają to np. orzechy, jajka, otręby, kasza gryczna czy nasiona słonecznika.

11/20
11/20
Postaraj się aby posiłki zachęcały do jedzenia

Muszą więc być kolorowe i wyglądać apetycznie. Użyj swojej wyobraźni. Zrób np. zdrowe kanapki w kształcie buziek lub użyj foremek do naleśników czy jajek sadzonych.

12/20
12/20
Dodawaj przyprawy

Wiele z nich świetnie działa na apetyt. Do takich należą np. oregano, mięta czy koper włoski. Upewnij się tylko, że nie będą one widoczne. Dzieci mają tendencję do wyjmowania „brudów” z posiłków. Cynamon świetnie sprawdzi się przy przygotowaniu deseru czy śniadaniowych naleśników.

13/20
13/20
Sięgaj po zaostrzające apetyt owoce i warzywa

Z owoców będą to winogrona, jabłka i jagody, które wspomagają trawienie, zaś z warzyw np. świeży ogórek oraz pomidor. Na poprawę trawienia jako przekąska świetnie działają też suszone owoce np. śliwki.

14/20
14/20
Stosuj małe porcje

Kiedy dziecko widzi górę jedzenia na talerzu traci apetyt. Taka porcja nie wygląda ani estetycznie ani zachęcająco. Mała porcja sprawi, że jeśli dziecko wszystko zje to samo zapyta o dokładkę i na tym polega cały trik. Aby samo przekonało się do jedzenia.

15/20
15/20
Podawaj posiłki co 2 godziny

Regularne jedzenie sprawia, że metabolizm działa na właściwych obrotach. Nie musi być to wielki posiłek, może być to np. baton musli czy owoc. Ważne jednak, aby dziecko jadło mniej a częściej. To przepis na „podkręcenie” jego apetytu.

16/20
16/20
Nie przyrządzaj potraw z dużą ilością oleju

Taki posiłek zniechęca maluchy do jedzenia.

17/20
17/20
Zadbaj o to, aby śniadania były zdrowe

Zdrowe, zbilansowane śniadanie podkręca apetyt na inne posiłki w ciągu dnia i reguluje metabolizm. Zadbaj o to, aby ten posiłek stał się w twoim domu najważniejszym posiłkiem dnia.

18/20
18/20
Zredukuj ilość mleka

Dzieci, które piją w ciągu dnia zbyt dużo mleka (zwłaszcza między posiłkami) nie mają ochoty na nic innego, albo zwyczajnie nie są głodne. Taki nawyk warto więc ograniczyć lub zastąpić mleko jogurtem czy twarożkiem.

19/20
19/20
Nie przymuszaj i nie stosuj gróźb

Wielu rodziców mówi często dziecku „jak nie zjesz posiłku to nie będzie telewizji/ nie dam ci nagrody itp”. Dziecku czuje się więc przymuszane do jedzenia, a to powoduje stres, który często prowadzi do zaburzeń nerwicowych i jeszcze większej niechęci do jedzenia.

20/20
20/20
Wyeliminuj nawyk podjadania

Dzieci bardzo często maja tendencję do podjadania między posiłkami i trudno wtedy oczekiwać, że zjedzą nam obiad jeśli wcześniej jadły np. słodycze. Postaraj się zatem, aby pozbyć się tego niezdrowego nawyku, a szybko zobaczysz z jaką ochotą maluch zje planowany posiłek.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć