Warszawa

Tydzień z Ekspertem - Kłopoty w szkole - Pytanie 6

Tydzień z Ekspertem - Kłopoty w szkole - Pytanie 6

Pytanie:

Ostatnio usłyszałam, że mój synek używa przekleństw, zwłaszcza podczas rozmowy z kolegami ze szkoły. Co robić, żeby go tego oduczyć? My z mężem zawsze uważamy na język i jestem pewna, że nie usłyszał tego w domu.

 

Odpowiedź:

Na pewno usłyszenie przekleństwa z ust dziecka, nie jest przyjemne. Zwłaszcza, jeśli pada ono w towarzystwie i zwłaszcza, jeśli nie tego uczycie malucha. Co zrobić, aby nawyk przeklinania się nie rozwijał?

 

  • Nie rób wielkiej afery. Czasami dzieci używają brzydkich słów, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli reakcja będzie przesadna, dziecko uzna, że “to działa” i będzie częściej przeklinało.
  • Postaraj się nie śmiać. Niektóre słowa, nawet nieprzyzwoite, w ustach dziecka brzmią komicznie i powodują wybuch śmiechu. Jeśli dziecko zobaczy, że udało mu się ciebie rozśmieszyć, będzie używało tego słowa najczęściej jak tylko się da.
  • Unikaj “wykładów” o przeklinaniu, kiedy dziecko jest złe lub smutne. To tylko zaogni sytuację i będzie powodowało przeklinanie w ramach buntu. Poczekaj aż emocje opadną i spokojnie wytłumacz, dlaczego przeklinanie jest złe.
  • Bardzo uważaj na własne słownictwo. Czasami w przypływie emocji, zdarza się użyć przekleństwa. Często myślimy, że dziecko tego nie słyszy lub nie zwraca uwagi. Słyszy i zwraca. A potem powtarza, bo naśladownictwo jest ulubionym sposobem nauki małych dzieci.
  • Weź pod uwagę wiek dziecka. Małe dzieci powtarzają słowa bez świadomości ich znaczenia. Nie zakładaj od razu, że dziecko chciało przeklnąć. W wielu przypadkach, jeśli po prostu zignorujesz taki jednorazowy wybryk, już się on nie powtórzy.
  • Zwróć uwagę na aspekt społeczny. Wytłumacz dziecku, jak niemiłe i niegrzeczne jest kierowanie takich słów w kierunku innych osób.
  • Nie bój się karać. Starsze dzieci, które z premedytacją i często przeklinają, potrzebują więcej dyscypliny. Nie chodzi oczywiście o kary cielesne, ale o pokazanie, że używanie brzydkich słów wiąże się z nieprzyjemnościami, takimi jak szlaban na komputer czy zakaz spotkania z kolegami.
  • Kiedy przypadkiem przeklniesz, od razu przeproś. Dziecko zobaczy, że jest to coś, za co także ty się wstydzisz. Daj mu przykład.
  • Zaproponuj słowa, których dziecko może używać zamiast przekleństw. Jeśli w ten sposób dziecko radzi sobie ze złością, czy smutkiem, pokaż mu zastępniki.

 

Antonina Zarzyka

psycholog

 


 

Tydzień z Ekspertem prowadzony w związku z premierą książki "Kłopoty w szkole".

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć