Strefa rodzica » Artykuły » Baśń na lekarstwo

Baśń na lekarstwopowiększ

Baśń na lekarstwo

Współczesne formy wspierania rozwoju i terapii wydają się poszukiwać coraz bardziej atrakcyjnych i bliskich dziecku narzędzi. Oczywiste jest, że skuteczne działanie nie powinno dziecka nużyć, ale zachęcać do podejmowania wysiłku i wykonania rozwojowych zadań.


Jedną z form wspierania rozwoju oraz terapii jest najbliższa dziecku książka i zabawa, do której można wykorzystać różne elementy dziecięcego świata, np. teksty - baśnie i bajki.


Forma ta nosi nazwę biblioterapii (z jej nurtem bajkoterapią ).
Ten rodzaj aktywności jest coraz bardziej popularny i lubiany przez dzieci i rodziców.


Biblioterapia- brzmi dumnie, ale co to jest?


Taką nazwę otrzymały wszelkie działania, opierające się na wykorzystaniu w celu terapeutycznym wartości literatury. Najprościej można by powiedzieć, że biblioterapia to terapia książką, materiałem czytelniczym, lekturą szkolną, itd. Zakłada wykorzystanie tekstów literackich dla dobrego funkcjonowania systemu nerwowego i psychiki oraz wsparcia rozwoju dziecka.


Jest metodą bardzo starą, bowiem znaną już od czasów starożytnych, kiedy to czytano chorym np. na depresję teksty religijne i filozoficzne.


Współcześnie częściej znamy najnowszą formę biblioterapii, czyli bajkoterapię, bowiem Bruno Bettelheim- amerykański psycholog dziecięcy, odkrył w połowie XX w., że teksty dla dzieci mają szczególną moc.


Zacznijmy od baśni


Kto z nas ich nie zna? Prawdopodobnie każdy dorosły w dzieciństwie zetknął się z baśniami opowiadanymi lub czytanymi przez rodziców lub dziadków.


Co to właściwie jest baśń?


Baśń to utwór oparty na metaforze, łączy w sobie elementy świata realnego i fikcji; kieruje się swoimi prawami logiki, mnóstwo w niej elementów magicznych i cudowności.


Słownik terminów literackich definiuje baśń jako jeden z podstawowych gatunków epickich ludowej literatury, niewielkich rozmiarów utwór o treści fantastycznej, nasyconej cudownością, związany z wierzeniami magicznymi, ukazujący dzieje ludzkich bohaterów swobodnie przekraczających granice między światem poddanym motywacjom realistycznym a sferą działania sił nadnaturalnych.


Baśń utrwala zasadnicze motywy ludowego światopoglądu, a zwłaszcza wiarę w ingerencję przyrody, mocy pozaziemskich, niepisane normy moralne, wzorce więzi społecznych i zachowań.


Skąd pochodzi baśń?


Najstarsze baśnie pochodzą z literatury indyjskiej, co spowodowało, że Indie uznaje się za kolebkę tego gatunku. Równie bogaty zbiór baśni pochodzi z literatury arabskiej, czego dowodem jest na przykład zbiór Tysiąc i jedna noc. W Europie baśń ukształtowała się w czasach średniowiecza, kiedy to miało miejsce przenikanie wpływów orientalnych, mitycznych.


Pierwszym autorem opracowania baśni był Ch. Perrault, który opracował baśnie m.in. O czerwonym Kapturku, Tomciu paluchu czy Kocie w Butach.

 

Dlaczego dzieci lubią baśnie?


Świat baśni jest dziecku bliski i dla niego zrozumiały, gdyż odpowiada sposobowi dziecięcego myślenia.


Niezwykle istotne jest pozytywne zakończenie baśni. Przywraca w dziecku równowagę emocjonalną po przeżytych wzruszeniach i pozwala mu podtrzymać wiarę w zwycięstwo dobra.

 

Czy wiesz, że baśnie mogą leczyć...?


Baśnie urzekają i poruszają, są pierwszymi utworami literackimi, z jakimi spotykają się dzieci, są najbardziej dostępne i delikatne dla dziecięcej psychiki. Jak podaje dr Maria Malicka, która jest twórcą bajkoterapii w Polsce, źródeł bajkoterapii i baśnioterapii można doszukiwać się w teoriach amerykańskiego psychologa dziecięcego, Bruno Bettelheim’a. To on „odkrył” baśnie dla terapii w
latach 70 – tych XX i od tamtej pory rzesze terapeutów posługują się tą metodą.


Bettelheim dokonał analizy klasycznych baśni oraz ich funkcji, podkreślając ich walory lecznicze. Swoje wnioski z wieloletniej pracy terapeutycznej z dziećmi zawarł w książce pt. Cudowne i pożyteczne. O wartościach i znaczeniach.


Dokonując analizy psychologicznej licznych baśni, wysunął teorie mówiące, że jeśli opowieść ma zainteresować dziecko, musi obudzić w nim ciekawość i uruchomić jego wyobraźnię. Ponadto, jeśli ma ona wpłynąć na jego życie, musi pomóc dziecku w rozwijaniu jego inteligencji, porządkowaniu uczuć oraz dotyczyć jego problemów i trudności, z jakimi się boryka.


Warto czytać dzieciom baśnie!


W obecnych czasach zwraca się szczególną uwagę na znaczenie wczesnych lat dzieciństwa na rozwój intelektu i osobowości. Dziecko poszukuje sytuacji i doznań, które potwierdzą jego poczucie własnej wartości i tożsamości, w chaosie doznań. Baśnie dostarczają dzieciom doświadczeń, które pozwalają im zrozumieć i opanować otwierający się dla nich świat społeczny i emocjonalny. Zaspakajają potrzebę obcowania ze sztuką. Dzięki artystycznym przeżyciom literackim w kontakcie z baśniami rozwijają się możliwości poznawcze dziecka, inne jednak niż te, jakie kształtują się w toku działania i w procesie przyswajania wiedzy. Rozwija się bowiem jego myślenie intuicyjne, zdolność ujmowania ludzkich problemów i zjawisk rzeczywistości. Baśń dla dziecka odgrywa także rolę schematu porządkującego, jest źródłem przeżyć integrujących i kompensujących baraki doświadczeń w rzeczywistości.


Dziecko, słuchając baśni, identyfikuje się z jej postaciami, a przede wszystkim z głównym bohaterem, co sprawia, iż angażuje się silnie emocjonalnie we wszystkie zdarzenia i przeżycia bohatera. To prowadzi z kolei do „ spełnienia zastępczego” pragnień i dążeń dziecka.


Podsumowując, można powiedzieć, iż baśnie odgrywają niebagatelne znaczenie dla wielowymiarowego rozwoju dziecka:


? porządkują świat dziecka poprzez panujący w ich moralny ład – dostarczają wzorce moralnego
postepowania;
? umacniają wiarę dziecka w dobro i sprawiedliwość, w sens poświęcenia;
? pomagają dziecku zrozumieć swoje potrzeby
? pomagają poznać świat własnych przeżyć, dzięki temu dziecko może nazwać je i ocenić;
? rozwijają samoorientację, prowadzącą do samokontroli i umiejętnością kierowania własnym
postępowaniem;
? modelują postawy, poprzez przenikanie do świata dziecka i w konsekwencji zabawy
odtwórczej;
? dostarczają wiedzy o zjawiskach i rzeczach nieznanych i niedostępnych dziecku w realnym
świecie;
? kształtują rozumienie i poznanie własnego kręgu kulturowego i innych krajów;
? rozszerzają granice własnego świata wewnętrznego dziecka


Co więcej dodać? Mnie to przekonuje. A Ciebie ?


Jeśli zainteresował Cię artykuł, zapraszam na blog do innego artykułu

http://bajkogrod.pl/czy-wartoczytac-
basnie/ oraz http://bajkogrod.pl/bajki-ktore-lecza/


Kamila Posobkiewicz - filolog polski, logopeda, terapeuta


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  
20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być bardzo nietypowe! Jesteście ciekawi?  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019