Strefa rodzica » Artykuły » Baśń na lekarstwo

Baśń na lekarstwopowiększ

Baśń na lekarstwo

Współczesne formy wspierania rozwoju i terapii wydają się poszukiwać coraz bardziej atrakcyjnych i bliskich dziecku narzędzi. Oczywiste jest, że skuteczne działanie nie powinno dziecka nużyć, ale zachęcać do podejmowania wysiłku i wykonania rozwojowych zadań.


Jedną z form wspierania rozwoju oraz terapii jest najbliższa dziecku książka i zabawa, do której można wykorzystać różne elementy dziecięcego świata, np. teksty - baśnie i bajki.


Forma ta nosi nazwę biblioterapii (z jej nurtem bajkoterapią ).
Ten rodzaj aktywności jest coraz bardziej popularny i lubiany przez dzieci i rodziców.


Biblioterapia- brzmi dumnie, ale co to jest?


Taką nazwę otrzymały wszelkie działania, opierające się na wykorzystaniu w celu terapeutycznym wartości literatury. Najprościej można by powiedzieć, że biblioterapia to terapia książką, materiałem czytelniczym, lekturą szkolną, itd. Zakłada wykorzystanie tekstów literackich dla dobrego funkcjonowania systemu nerwowego i psychiki oraz wsparcia rozwoju dziecka.


Jest metodą bardzo starą, bowiem znaną już od czasów starożytnych, kiedy to czytano chorym np. na depresję teksty religijne i filozoficzne.


Współcześnie częściej znamy najnowszą formę biblioterapii, czyli bajkoterapię, bowiem Bruno Bettelheim- amerykański psycholog dziecięcy, odkrył w połowie XX w., że teksty dla dzieci mają szczególną moc.


Zacznijmy od baśni


Kto z nas ich nie zna? Prawdopodobnie każdy dorosły w dzieciństwie zetknął się z baśniami opowiadanymi lub czytanymi przez rodziców lub dziadków.


Co to właściwie jest baśń?


Baśń to utwór oparty na metaforze, łączy w sobie elementy świata realnego i fikcji; kieruje się swoimi prawami logiki, mnóstwo w niej elementów magicznych i cudowności.


Słownik terminów literackich definiuje baśń jako jeden z podstawowych gatunków epickich ludowej literatury, niewielkich rozmiarów utwór o treści fantastycznej, nasyconej cudownością, związany z wierzeniami magicznymi, ukazujący dzieje ludzkich bohaterów swobodnie przekraczających granice między światem poddanym motywacjom realistycznym a sferą działania sił nadnaturalnych.


Baśń utrwala zasadnicze motywy ludowego światopoglądu, a zwłaszcza wiarę w ingerencję przyrody, mocy pozaziemskich, niepisane normy moralne, wzorce więzi społecznych i zachowań.


Skąd pochodzi baśń?


Najstarsze baśnie pochodzą z literatury indyjskiej, co spowodowało, że Indie uznaje się za kolebkę tego gatunku. Równie bogaty zbiór baśni pochodzi z literatury arabskiej, czego dowodem jest na przykład zbiór Tysiąc i jedna noc. W Europie baśń ukształtowała się w czasach średniowiecza, kiedy to miało miejsce przenikanie wpływów orientalnych, mitycznych.


Pierwszym autorem opracowania baśni był Ch. Perrault, który opracował baśnie m.in. O czerwonym Kapturku, Tomciu paluchu czy Kocie w Butach.

 

Dlaczego dzieci lubią baśnie?


Świat baśni jest dziecku bliski i dla niego zrozumiały, gdyż odpowiada sposobowi dziecięcego myślenia.


Niezwykle istotne jest pozytywne zakończenie baśni. Przywraca w dziecku równowagę emocjonalną po przeżytych wzruszeniach i pozwala mu podtrzymać wiarę w zwycięstwo dobra.

 

Czy wiesz, że baśnie mogą leczyć...?


Baśnie urzekają i poruszają, są pierwszymi utworami literackimi, z jakimi spotykają się dzieci, są najbardziej dostępne i delikatne dla dziecięcej psychiki. Jak podaje dr Maria Malicka, która jest twórcą bajkoterapii w Polsce, źródeł bajkoterapii i baśnioterapii można doszukiwać się w teoriach amerykańskiego psychologa dziecięcego, Bruno Bettelheim’a. To on „odkrył” baśnie dla terapii w
latach 70 – tych XX i od tamtej pory rzesze terapeutów posługują się tą metodą.


Bettelheim dokonał analizy klasycznych baśni oraz ich funkcji, podkreślając ich walory lecznicze. Swoje wnioski z wieloletniej pracy terapeutycznej z dziećmi zawarł w książce pt. Cudowne i pożyteczne. O wartościach i znaczeniach.


Dokonując analizy psychologicznej licznych baśni, wysunął teorie mówiące, że jeśli opowieść ma zainteresować dziecko, musi obudzić w nim ciekawość i uruchomić jego wyobraźnię. Ponadto, jeśli ma ona wpłynąć na jego życie, musi pomóc dziecku w rozwijaniu jego inteligencji, porządkowaniu uczuć oraz dotyczyć jego problemów i trudności, z jakimi się boryka.


Warto czytać dzieciom baśnie!


W obecnych czasach zwraca się szczególną uwagę na znaczenie wczesnych lat dzieciństwa na rozwój intelektu i osobowości. Dziecko poszukuje sytuacji i doznań, które potwierdzą jego poczucie własnej wartości i tożsamości, w chaosie doznań. Baśnie dostarczają dzieciom doświadczeń, które pozwalają im zrozumieć i opanować otwierający się dla nich świat społeczny i emocjonalny. Zaspakajają potrzebę obcowania ze sztuką. Dzięki artystycznym przeżyciom literackim w kontakcie z baśniami rozwijają się możliwości poznawcze dziecka, inne jednak niż te, jakie kształtują się w toku działania i w procesie przyswajania wiedzy. Rozwija się bowiem jego myślenie intuicyjne, zdolność ujmowania ludzkich problemów i zjawisk rzeczywistości. Baśń dla dziecka odgrywa także rolę schematu porządkującego, jest źródłem przeżyć integrujących i kompensujących baraki doświadczeń w rzeczywistości.


Dziecko, słuchając baśni, identyfikuje się z jej postaciami, a przede wszystkim z głównym bohaterem, co sprawia, iż angażuje się silnie emocjonalnie we wszystkie zdarzenia i przeżycia bohatera. To prowadzi z kolei do „ spełnienia zastępczego” pragnień i dążeń dziecka.


Podsumowując, można powiedzieć, iż baśnie odgrywają niebagatelne znaczenie dla wielowymiarowego rozwoju dziecka:


? porządkują świat dziecka poprzez panujący w ich moralny ład – dostarczają wzorce moralnego
postepowania;
? umacniają wiarę dziecka w dobro i sprawiedliwość, w sens poświęcenia;
? pomagają dziecku zrozumieć swoje potrzeby
? pomagają poznać świat własnych przeżyć, dzięki temu dziecko może nazwać je i ocenić;
? rozwijają samoorientację, prowadzącą do samokontroli i umiejętnością kierowania własnym
postępowaniem;
? modelują postawy, poprzez przenikanie do świata dziecka i w konsekwencji zabawy
odtwórczej;
? dostarczają wiedzy o zjawiskach i rzeczach nieznanych i niedostępnych dziecku w realnym
świecie;
? kształtują rozumienie i poznanie własnego kręgu kulturowego i innych krajów;
? rozszerzają granice własnego świata wewnętrznego dziecka


Co więcej dodać? Mnie to przekonuje. A Ciebie ?


Jeśli zainteresował Cię artykuł, zapraszam na blog do innego artykułu

http://bajkogrod.pl/czy-wartoczytac-
basnie/ oraz http://bajkogrod.pl/bajki-ktore-lecza/


Kamila Posobkiewicz - filolog polski, logopeda, terapeuta


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nastolatki w pętach sieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nastolatki w pętach sieci

Nastolatki w pętach sieci

Rodzice małych dzieci czekają na ten moment, gdy maluch zacznie chodzić, mówić, pójdzie o przedszkola, pierwszej klasy, pierwszej komunii, itd. Jest to dla nas powód do radości i dumy... więcej »
Z małym dzieckiem na rowerze

Z małym dzieckiem na rowerze

Wielu rodziców niepotrzebnie w przypadku małych dzieci rezygnuje ze wspólnej jazdy na rowerze. Wynika to najczęściej z obawy o bezpieczeństwo czy komfort malucha. więcej »
Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Gdy dziecko mieszka tylko z jednym z rodziców, konieczne jest ustalenie terminów spotkań z drugim rodzicem. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż ukształtowanie i umocnienie więzi pomiędzy rodzicem a synem czy córką wymaga regularnych kontaktów, rozmów czy wyjazdów... więcej »
Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

W życiu zdarzają się różne sytuacje i często zdarza się tak, że rodzice dziecka nie mieszkają razem. Czasem nigdy nie byli małżeństwem, czasem zdecydowali się na przeprowadzenie rozwodu. więcej »
Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje. Trudno się więc dziwić, że turystyka wiejska zdobywa coraz więcej fanów chętnych do okrywania uroków wsi. więcej »
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych, inni zaś, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Obecnie, wielu producentów oferuje szeroki wybór kolczyków, bransoletek, czy też wisiorków na najmłodszych, dzięki czemu jest w czym wybierać. Biżuteria to także doskonały prezent na chrzciny, pierwszą komunię świętą, urodziny oraz wiele innych okazji. więcej »
Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że cesarskie cięcie uniemożliwi karmienie piersią? Spokojnie, rodzaj porodu nie jest czynnikiem determinującym ilość produkowanego mleka. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, podawanie maluszkowi naturalnego pokarmu z piersi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dowiedz się, jak pobudzić laktację. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Trendy wycieczka - Agroturystyka

Trendy wycieczka - Agroturystyka

20 powodów, dla których warto z niej skorzystać! Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje.  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nie ważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018