Strefa rodzica » Artykuły » "Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"

"Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"powiększ

"Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"

Rozmowa z panią Joanną Woźniak z Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.


Galeria Arsenał to doskonała przystać kulturalna dla mieszkańców miasta, i nie tylko. Można tu nie tylko wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach czy warsztatach, ale także zobaczyć interesujące wystawy. Spore miejsce w ofercie programowej zajmują także wydarzenia dla dzieci.

 

Na warsztatach dla rodzin, w których można wziąć udział w sobotnie poranki dzieci uczą się sporo o ekologi i "robieniu czegoś z niczego", czyli recyklingu. Miały już okazję budować m.in. miasto z pudełek, papierowych rolek czy innych niepotrzebnych materiałów czy wykonać zabawki z metalowych puszek z odzysku. Skąd czerpią Państwo pomysły na tematy warsztatów?


J.W: Warsztaty rodzinne, przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami, o których Pani wspominała, odbywają się u nas raz w miesiącu. Za każdym razem zapraszamy do współpracy innego artystę/ edukatora, który proponuje nam swój autorski scenariusz zajęć. Oczywiście wspólnie dopracowujemy pomysł, zdarza się, że coś sugerujemy. Te zajęcia nie są akurat ściśle związane z aktualnymi wystawami, choć zdarza się, że również do nich nawiązują. Ponieważ wykorzystujemy tu różne techniki, materiały i sposoby pracy zajęcia są bardzo różnorodne, z całą pewnością nie nudzimy się! Ważne jest również to, że dorośli czynnie uczestniczą tu w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi.

 

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji wzięcia udziału w tych wyjątkowych warsztatach warto wspomnieć o tym, że trwają one około 2 godzin i są zupełnie darmowe! Mieszkańców miasta zachęci pewnie także i fakt, że tuż po nich można wybrać się na rodzinny posiłek na Stary Rynek, bo Galeria znajduje się w samym jego sercu!


J.W: To prawda, oferowane przez nas warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zapewniamy także wszystkie potrzebne materiały. Jedyne o co prosimy to wcześniejsze zapisywanie się, ponieważ zainteresowanie jest spore, a ilość miejsc ograniczona. O przyjęciu na większość naszych zajęć decyduje kolejność zgłoszeń. Można się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie i mieć pewność, że dziecko na pewno zostanie na dany warsztat przyjęte. Galeria mieści się w ścisłym centrum, można powiedzieć, że kilka kroków od Ratusza. Odwiedziny u nas łatwo połączyć z innymi dostępnymi w okolicy atrakcjami.

 

Na ostatnich warsztatach pojawił się także temat bioróżnorodoności. Czego maluchy mogły dowiedzieć się tym razem?


J.W: W trakcie warsztatów „Kwiaty, nasiona i zapylacze” dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego rośliny kwitną,  dlaczego obecność owadów jest dla nas tak istotna… i co to właściwie jest ta bioróżnorodność. Rozmawialiśmy z dziećmi o szeroko pojętej ekologii miejskiej, roślinności w mieście, występujących w naszym najbliższym otoczeniu gatunkach. Stworzyliśmy „kule nasienne” z nasion roślin krajowych, kwitnących, użyźniających glebę i będących pożytecznymi dla zapylaczy. Podpowiedzieliśmy, gdzie można kule stosować,  jakie gatunki roślin warto wykorzystywać i jak stworzyć łąkę na balkonie, w ogrodzie czy miejskim nieużytku.


Tematowi bioróżnorodności poświęcone są także zajęcia pod nazwą "Mobilne ogrody". Zagadnieniu miejskich ogrodów poświęca się ostatnio w mediach dużo miejsca. Czy to odpowiedź na zainteresowanie mieszkańców miasta owym tematem?


J.W: Warsztaty dla grup szkolnych „Mobline ogrody. O roślinności w mieście” towarzyszą wystawie „Nowe Scenariusze Miast. Projektowanie dla miasta w procesie zrównowaz?onego rozwoju” i wpisywały się w program Poznań Design Festiwal, który w tym roku poświęcony jest właśnie tematowi bioróżnorodności. To dlatego w maju odbywało się w Poznaniu sporo wydarzeń o podobnej tematyce i osobiście myślę, że to bardzo dobrze. Temat ten jest niezwykle istotny i warto go propagować także wśród najmłodszych. Mobilne ogródki, miejskie ogrodnictwo, ogrody na dachach budynków i pojazdów, uprawy cyrkularne – to wszystko modne hasła, które warto upowszechniać. W naszej instytucji staraliśmy się łączyć je z działaniami plastycznymi i upowszechnianiem wiedzy o sztuce współczesnej.


Zupełnie inna propozycja edukacyjną dla dzieci są warsztaty „Sztukmistrzowie”, które mają spowodować twórczy dialog z dorobkiem zasłużonych polskich artystów. Czy może powiedzieć Pani coś więcej na temat tych zajęć?


J.W: Rozpoczęty w styczniu tego roku cykl powoli dobiega końca, jednak po wakacjach wracamy z jego kontynuacją pt. „Sztukmistrzynie”. Będziemy zaznajamiać dzieci z twórczością polskich artystek.  Naszym celem jest tu przede wszystkim oswajanie dzieci szkolnych z zagadnieniami sztuki współczesnej, często uważanej za mniej wartościową pod względem stosowanych technik i warsztatu oraz niezrozumiałą pod względem treści. Każde ze spotkań poświęcone było  innej postaci, opowiadaliśmy m.in. o Henryku Tomaszewskim, Marianie Boguszu, Jerzym Trelińskim, Ryszardzie Winiarskim… Zwykle odbywała się krótka prezentacja multimedialna, a po niej działania plastyczne,  czasem także wspólne gry i zabawy, które dzieci same wymyślały z prowadzącymi.


Wiem, że sporym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się także Fotoplastykon. Czy w najbliższym czasie pojawi się w nim coś dla dzieci?


J.W: Tak się składa, że właśnie żegnamy się z Fotoplastykonem, który przejmuje Wydawnictwo Miejskie Poznania. Z Fotoplastykonu będzie w przyszłości z pewnością korzystać, ale już w innej lokalizacji. Poprzez swoją niecodzienną formę faktycznie wzbudzał on duże zainteresowanie wycieczek szkolnych, ale mamy nadzieję, że nasza aktualna oferta będzie nie mniej atrakcyjna. Zapraszamy na nasze aktualne wystawy w sali górnej i na parterze, nie tylko te przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Wychodzę z założenia, że o ile tylko wystawy nie zawierają drastycznych, kontrowersyjnych treści można je oglądać z dziećmi i próbować je tłumaczyć na przyswajalny dla nich język. 


W czerwcu odbędzie się u Państwa Mini Festiwal Rysunku Dziecięcego, w trakcie którego dzieci będą mogły nauczyć się kreatywnego podejścia do rysunku pod okiem instruktorów. Na koniec będą mogły także stworzyć instalację. Tematy poszczególnych paneli brzmią bardzo interesująco i budzą sporą ciekawość np. "Kinetyczny portret Świerczydła", "Ucho nie na miejscu" czy "Wytarte dzieło". Kim są zaproszeni na tę okazję goście?


J.W: Faktycznie, w dniach 5-8 czerwca odbywać się będą u nas różnorodne warsztaty rysunkowe prowadzone przez łącznie pięcioro artystów. Do rysunku postarają się oni podejść jak najbardziej kreatywnie, na różne sposoby przygotowując podłoże, przyglądając się różnym technikom oraz wychodząc z rysowaniem w przestrzeń instytucji. Wykonane  w trakcie warsztatów prace dzieci złożą się na tymczasową, współtworzoną wspólnie z nimi wystawę – instalację. Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane!


Czy w planach są kolejne kreatywne warsztaty dla dzieci?


J.W: Już 2 czerwca kolejne warsztaty rodzinne pt. „Co mieszka w mojej głowie?”, w trakcie których będziemy odważnie łączyć materiały codziennego użytku oraz zabawki w spójną kompozycję przestrzenną. Spróbujemy przekazać dzieciom, czym jest rzeźba i z czego można ją zrobić. Później wspomniany przed chwilą Mini Festiwal, a koniec czerwca to już dla nas czas przygotowań do półkolonii. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy pracownię ceramiczną, która poprowadzi zajęcia w dwóch turnusach: 2-6 lipca dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz 9-13 lipca dla dzieci 10-13 letnich.


Czego mogę Państwu życzyć?


J.W: Pewnie licznego grona zadowolonych uczestników, którzy będą chcieli do nas wracać, młodych odbiorców, którzy będą z nami rosnąć i wracać do Galerii jako dorośli bo wynieśli stąd dobre wspomnienia. Z całą pewnością można nam również życzyć dodatkowych finansów na cele edukacyjne i przychylnych darczyńców. Kreatywnych pomysłów na współpracę z ciekawymi ludźmi mamy bowiem dużo więcej niż potrzebnych na to środków. Jestem jednak przekonana, że pomimo przeciwności radzimy sobie póki co całkiem nieźle. 

 

Z panią Joanną Teklą Woźniak rozmawiała Agnieszka Damieszko-Charnock

 

Zdjęcia z warsztatów odbywających się w Galerii Arsenał zobaczycie w naszej galerii!

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach...  

Weekend na Czasie

Pogodny weekend 20-21 października 2018

Pogodny weekend 20-21 października 2018

Będzie pysznie, kolorowo, muzycznie, niedrogo, artystycznie, zabawnie, podróżniczo. Mówimy zagadkami? Odkryjcie propozycje weekendowe razem z nami!  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018