Strefa rodzica » Artykuły » "Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"

"Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"powiększ

"Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"

Rozmowa z panią Joanną Woźniak z Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.


Galeria Arsenał to doskonała przystać kulturalna dla mieszkańców miasta, i nie tylko. Można tu nie tylko wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach czy warsztatach, ale także zobaczyć interesujące wystawy. Spore miejsce w ofercie programowej zajmują także wydarzenia dla dzieci.

 

Na warsztatach dla rodzin, w których można wziąć udział w sobotnie poranki dzieci uczą się sporo o ekologi i "robieniu czegoś z niczego", czyli recyklingu. Miały już okazję budować m.in. miasto z pudełek, papierowych rolek czy innych niepotrzebnych materiałów czy wykonać zabawki z metalowych puszek z odzysku. Skąd czerpią Państwo pomysły na tematy warsztatów?


J.W: Warsztaty rodzinne, przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami, o których Pani wspominała, odbywają się u nas raz w miesiącu. Za każdym razem zapraszamy do współpracy innego artystę/ edukatora, który proponuje nam swój autorski scenariusz zajęć. Oczywiście wspólnie dopracowujemy pomysł, zdarza się, że coś sugerujemy. Te zajęcia nie są akurat ściśle związane z aktualnymi wystawami, choć zdarza się, że również do nich nawiązują. Ponieważ wykorzystujemy tu różne techniki, materiały i sposoby pracy zajęcia są bardzo różnorodne, z całą pewnością nie nudzimy się! Ważne jest również to, że dorośli czynnie uczestniczą tu w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi.

 

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji wzięcia udziału w tych wyjątkowych warsztatach warto wspomnieć o tym, że trwają one około 2 godzin i są zupełnie darmowe! Mieszkańców miasta zachęci pewnie także i fakt, że tuż po nich można wybrać się na rodzinny posiłek na Stary Rynek, bo Galeria znajduje się w samym jego sercu!


J.W: To prawda, oferowane przez nas warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zapewniamy także wszystkie potrzebne materiały. Jedyne o co prosimy to wcześniejsze zapisywanie się, ponieważ zainteresowanie jest spore, a ilość miejsc ograniczona. O przyjęciu na większość naszych zajęć decyduje kolejność zgłoszeń. Można się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie i mieć pewność, że dziecko na pewno zostanie na dany warsztat przyjęte. Galeria mieści się w ścisłym centrum, można powiedzieć, że kilka kroków od Ratusza. Odwiedziny u nas łatwo połączyć z innymi dostępnymi w okolicy atrakcjami.

 

Na ostatnich warsztatach pojawił się także temat bioróżnorodoności. Czego maluchy mogły dowiedzieć się tym razem?


J.W: W trakcie warsztatów „Kwiaty, nasiona i zapylacze” dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego rośliny kwitną,  dlaczego obecność owadów jest dla nas tak istotna… i co to właściwie jest ta bioróżnorodność. Rozmawialiśmy z dziećmi o szeroko pojętej ekologii miejskiej, roślinności w mieście, występujących w naszym najbliższym otoczeniu gatunkach. Stworzyliśmy „kule nasienne” z nasion roślin krajowych, kwitnących, użyźniających glebę i będących pożytecznymi dla zapylaczy. Podpowiedzieliśmy, gdzie można kule stosować,  jakie gatunki roślin warto wykorzystywać i jak stworzyć łąkę na balkonie, w ogrodzie czy miejskim nieużytku.


Tematowi bioróżnorodności poświęcone są także zajęcia pod nazwą "Mobilne ogrody". Zagadnieniu miejskich ogrodów poświęca się ostatnio w mediach dużo miejsca. Czy to odpowiedź na zainteresowanie mieszkańców miasta owym tematem?


J.W: Warsztaty dla grup szkolnych „Mobline ogrody. O roślinności w mieście” towarzyszą wystawie „Nowe Scenariusze Miast. Projektowanie dla miasta w procesie zrównowaz?onego rozwoju” i wpisywały się w program Poznań Design Festiwal, który w tym roku poświęcony jest właśnie tematowi bioróżnorodności. To dlatego w maju odbywało się w Poznaniu sporo wydarzeń o podobnej tematyce i osobiście myślę, że to bardzo dobrze. Temat ten jest niezwykle istotny i warto go propagować także wśród najmłodszych. Mobilne ogródki, miejskie ogrodnictwo, ogrody na dachach budynków i pojazdów, uprawy cyrkularne – to wszystko modne hasła, które warto upowszechniać. W naszej instytucji staraliśmy się łączyć je z działaniami plastycznymi i upowszechnianiem wiedzy o sztuce współczesnej.


Zupełnie inna propozycja edukacyjną dla dzieci są warsztaty „Sztukmistrzowie”, które mają spowodować twórczy dialog z dorobkiem zasłużonych polskich artystów. Czy może powiedzieć Pani coś więcej na temat tych zajęć?


J.W: Rozpoczęty w styczniu tego roku cykl powoli dobiega końca, jednak po wakacjach wracamy z jego kontynuacją pt. „Sztukmistrzynie”. Będziemy zaznajamiać dzieci z twórczością polskich artystek.  Naszym celem jest tu przede wszystkim oswajanie dzieci szkolnych z zagadnieniami sztuki współczesnej, często uważanej za mniej wartościową pod względem stosowanych technik i warsztatu oraz niezrozumiałą pod względem treści. Każde ze spotkań poświęcone było  innej postaci, opowiadaliśmy m.in. o Henryku Tomaszewskim, Marianie Boguszu, Jerzym Trelińskim, Ryszardzie Winiarskim… Zwykle odbywała się krótka prezentacja multimedialna, a po niej działania plastyczne,  czasem także wspólne gry i zabawy, które dzieci same wymyślały z prowadzącymi.


Wiem, że sporym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się także Fotoplastykon. Czy w najbliższym czasie pojawi się w nim coś dla dzieci?


J.W: Tak się składa, że właśnie żegnamy się z Fotoplastykonem, który przejmuje Wydawnictwo Miejskie Poznania. Z Fotoplastykonu będzie w przyszłości z pewnością korzystać, ale już w innej lokalizacji. Poprzez swoją niecodzienną formę faktycznie wzbudzał on duże zainteresowanie wycieczek szkolnych, ale mamy nadzieję, że nasza aktualna oferta będzie nie mniej atrakcyjna. Zapraszamy na nasze aktualne wystawy w sali górnej i na parterze, nie tylko te przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Wychodzę z założenia, że o ile tylko wystawy nie zawierają drastycznych, kontrowersyjnych treści można je oglądać z dziećmi i próbować je tłumaczyć na przyswajalny dla nich język. 


W czerwcu odbędzie się u Państwa Mini Festiwal Rysunku Dziecięcego, w trakcie którego dzieci będą mogły nauczyć się kreatywnego podejścia do rysunku pod okiem instruktorów. Na koniec będą mogły także stworzyć instalację. Tematy poszczególnych paneli brzmią bardzo interesująco i budzą sporą ciekawość np. "Kinetyczny portret Świerczydła", "Ucho nie na miejscu" czy "Wytarte dzieło". Kim są zaproszeni na tę okazję goście?


J.W: Faktycznie, w dniach 5-8 czerwca odbywać się będą u nas różnorodne warsztaty rysunkowe prowadzone przez łącznie pięcioro artystów. Do rysunku postarają się oni podejść jak najbardziej kreatywnie, na różne sposoby przygotowując podłoże, przyglądając się różnym technikom oraz wychodząc z rysowaniem w przestrzeń instytucji. Wykonane  w trakcie warsztatów prace dzieci złożą się na tymczasową, współtworzoną wspólnie z nimi wystawę – instalację. Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane!


Czy w planach są kolejne kreatywne warsztaty dla dzieci?


J.W: Już 2 czerwca kolejne warsztaty rodzinne pt. „Co mieszka w mojej głowie?”, w trakcie których będziemy odważnie łączyć materiały codziennego użytku oraz zabawki w spójną kompozycję przestrzenną. Spróbujemy przekazać dzieciom, czym jest rzeźba i z czego można ją zrobić. Później wspomniany przed chwilą Mini Festiwal, a koniec czerwca to już dla nas czas przygotowań do półkolonii. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy pracownię ceramiczną, która poprowadzi zajęcia w dwóch turnusach: 2-6 lipca dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz 9-13 lipca dla dzieci 10-13 letnich.


Czego mogę Państwu życzyć?


J.W: Pewnie licznego grona zadowolonych uczestników, którzy będą chcieli do nas wracać, młodych odbiorców, którzy będą z nami rosnąć i wracać do Galerii jako dorośli bo wynieśli stąd dobre wspomnienia. Z całą pewnością można nam również życzyć dodatkowych finansów na cele edukacyjne i przychylnych darczyńców. Kreatywnych pomysłów na współpracę z ciekawymi ludźmi mamy bowiem dużo więcej niż potrzebnych na to środków. Jestem jednak przekonana, że pomimo przeciwności radzimy sobie póki co całkiem nieźle. 

 

Z panią Joanną Teklą Woźniak rozmawiała Agnieszka Damieszko-Charnock

 

Zdjęcia z warsztatów odbywających się w Galerii Arsenał zobaczycie w naszej galerii!

 

 Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Ważne, by oswoić dziecko z biblioteką od... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Rabkoland. Magiczny park rozrywki

Rabkoland. Magiczny park rozrywki

Znajdziecie tu najmniejszy rollercoaster w Europie (tylko dla dzieci!), diabelski młyn, z którego można podziwiać górską panoramę oraz łódeczki i pontony dla małych fanów pluskania. Dzieci wyszaleją się także na niezwykłych placach zabaw, na wielkich huśtawkach i w Dolinie Trzmiela. więcej »
UNICEF: 2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

UNICEF: 2 na 3 dzieci żyje w krajach, w których ojcowie nie mają prawa do płatnego urlopu ojcowskiego

UNICEF apeluje o inwestowanie w politykę prorodzinną, która wspiera wczesny rozwój dziecka m.in. poprzez płatny urlop macierzyński i ojcowski, bezpłatną edukację przedszkolną i płatne przerwy na karmienie piersią. więcej »
Niezbędny sprzęt aby zacząć piłkarską przygodę

Niezbędny sprzęt aby zacząć piłkarską przygodę

Piękna pogoda i doskonałe warunki do gry w piłkę nożną sprawiają, że coraz więcej osób chce w ten sposób aktywnie spędzać czas. To doskonały sposób na utrzymanie dobrej formy oraz spędzanie czasu ze znajomymi. więcej »
Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

W przededniu wakacji zapraszamy Was w podróż niezwykłą. Ta wyprawa zaskakuje wielopoziomowością, wieloaspektowością, wielowątkowością. Choć dedykowana najmłodszym, czerpać z niej powinni też dorośli. Małymi krokami w wielki świat? Tylko z "Momo, który nie lubi podróży". więcej »
Jak rodzi się miłość między tatą a dzieckiem?

Jak rodzi się miłość między tatą a dzieckiem?

Zbliża się Dzień Ojca - święto, które z dumą obchodzą wszyscy tatusiowe. Dla wszystkich super ojców i ich pociech McDonald's przygotował wyjątkowe atrakcje: malowanie twarzy, modelowane balony, upominki oraz pamiątkowe rodzinne fotografie. więcej »
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić? więcej »
Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Gdy pierwszy raz weszliśmy do Legendii, od razu ogromne uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach! Wiedzieliśmy, że przez najbliższy czas będziemy bawić się jak mało kto i że znów odkryjemy w sobie wewnętrzne dziecko. Wiedzieliśmy również, że będziemy musieli wybrać 10 najlepszych atrakcji. I wiecie co? więcej »
Kuba Guzik od 29 czerwca w polskich kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Kuba Guzik od 29 czerwca w polskich kinach!

Wszyscy na pokład. Największa przygoda życia rusza pełną parą! Dawno, dawno temu, pośród szerokich wód oceanu była sobie maleńka wyspa z jedną linią kolejową, dwiema górami i populacją liczącą aż czterech mieszkańców. więcej »
Ksiązki na Czasie - Maj

Ksiązki na Czasie - Maj

Wakacje już tuż tuż! Wielu z Was snuje wakacyjne plany... Mamy nadzieję, że jest w nich także miejsce na dobre książki. Maj obfitował nie tylko w wielobarwne kwiaty, ale też i piękne publikacje dla dzieci! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Temat na Czasie

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato. W głowach dzieci powstają już plany na wakacyjne przygody. Postarajmy się nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Oto kilka...  

Aktywne dziecko na Czasie

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości spędzania aktywnego czasu, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni...  

Akcja Na Czasie!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018