Warszawa

3 sposoby radzenia sobie z nastoletnimi nastrojami

3 sposoby radzenia sobie z nastoletnimi nastrojami

Zmagając się z wychowaniem nastolatka zapewne niejednokrotne miałeś wrażenie, że największy kryzys został zażegnany. Twoje dziecko dobrowolnie sprząta i odbywacie przyjemną pogawędkę przy kolacji, jednakże wkrótce potem uderzasz w jego czuły punkt, który powoduje nagły wybuch emocji, przysparzający cię o zawroty głowy.

 

Kinga Poprawa

 

1/4
1/4

Skąd ten problem? Zdaniem jednego z amerykańskich specjalistów, dra Johna Duby, „Dzieci w tym wieku są bardziej pod wpływem tego, co się dzieje poza rodziną i częściej martwią się tym, co myślą inni. Właśnie to prowadzi je do napięć między nimi a rodzicami”. Nauczenie nastolatka w spokojny sposób wyrażania siebie, może pomóc mu stać się bardziej odpornym emocjonalnie.

 

Aby uzyskać dodatkową pomoc, zapoznaj się z klipami wideo "Sound Advice" AAP na stronie healthychildren.org.

 

Oto 3 najczęściej spotykane zachowania i sposoby radzenia sobie z nimi.

2/4
2/4

1. Nastrój: Złość
- objawiająca się np. trzaśnięciem drzwiami.

 

Co naprawdę kryje się za tym zachowaniem:
- pytając o ubiór nastolatka lub o  przedmiot w szkole, możesz uderzyć w czuły punkt związany z problemami w szkole lub też obawami dotyczącymi wyglądu.

 

Rozwiązanie:
- unikaj natłoku pytań. Zamiast tego odłóż pogawędkę do czasu aż sam będzie chciał się podzielić z tobą swoimi zmartwieniami.

3/4
3/4

2. Nastrój: Gburowatość
- twój nastolatek jest zrzędliwy i opryskliwy.


Co naprawdę kryje się za tym zachowaniem:
- prawdopodobnie stara się uzyskać twoją uwagę lub też używa zwrotu, którego gdzieś usłyszał w otaczającym go środowisku.


Rozwiązanie:
- Najważniejsze jest to, aby nie akceptować aroganckich odpowiedzi. Jednakże musisz zwrócić też uwagę na swoje zachowanie, ponieważ jak podkreśla Dr. Duby „Dzieci często kopiują zachowania rodziców”.

4/4
4/4

3. Nastrój: Smutek
- wyraźne przygnębienie, zdołowanie.


Co naprawdę kryje się za tym zachowaniem:
- Często kryją się za tym zmiany fizyczne (np. pryszcze), które mogą poważnie wpływać na nastrój twojego nastolatka. Innym winowajcą może być społeczna akceptacja, innymi słowami twój nastolatek czuje się odrzucony przez rówieśników ze względu np. na brak zaproszenia na „piżama party”.

 

Rozwiązanie:
- Odwrócenie uwagi od problemu może pomóc. Obejrzyjcie razem film, wybierzcie się na spacer. Kluczem do zapobiegania smutku w tym wieku jest spędzanie więcej czasu razem i bycie dostępnym, by wysłuchać swojego nastolatka.

 

źródło: https://www.parenting.com/article/teenage-anxiety

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć