Warszawa

Jak dbać o ząbki dziecka?

Jak dbać o ząbki dziecka?

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy? Czy dziecko powinno myć zęby codziennie? Jakie preparaty są bezpieczne dla maluchów? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o ząbki malucha, by rosły zdrowe i silne!


Czym skorupka za młodu nasiąknie…


Nawyki, przede wszystkim te związane z higieną osobistą, kształtują się już we wczesnym dzieciństwie. Dlatego konieczne jest, by dbać o jamę ustną malucha jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Choć ich nie widać, to ich zawiązki są już ukryte pod dziąsłami. By w późniejszym okresie mleczaki wyrosły zdrowe, należy od urodzenia delikatnie przemywać dziąsełka niemowlaka gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą. Wprowadzając ten nawyk, nie tylko dbamy o przyszłe uzębienie dziecka, ale i kształtujemy pozytywne przyzwyczajenia!


Bolesne ząbkowanie


Ważnym etapem w rozwoju malucha jest ząbkowanie. Podczas tego okresu należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej dziecka. Opiekunowie powinni kontrolować, czy ząbki rosną prawidłowo, a także pomóc dziecku przezwyciężyć przykre dolegliwości związane z ząbkowaniem. Warto zaopatrzyć się w lek, który jest bezpieczny dla maluchów, a w jego skład wchodzą tylko naturalne składniki: Chamomillavulgaris (rumianek), która łagodzi ból i zmniejsza stan podgorączkowy związany z ząbkowaniem, Rheum (rzewień), który łagodzi biegunki towarzyszące ząbkowaniu oraz Phytolaccadecandra (szkarłatka), która łagodzi stan zapalny dziąseł. Lek nie powinien zawierać także lidokainy oraz innych substancji niezwiązanych bezpośrednio z łagodzeniem objawów ząbkowania, takich jak: cukry, konserwanty itp. Najlepszy będzie roztwór doustny w  jednorazowych sterylnie zamkniętych pojemniczkach (minimsach). Taka forma podania pozwala przede wszystkim na higieniczną aplikację leku do buzi dziecka bez zbędnego nadkażenia jamy ustnej dziecka, w której podczas wyrzynania się ząbka może dojść do stanu zapalnego i zakażenia rozpulchnionego dziąsełka. Ponadto, taką pojedynczą dawkę można mieć zawsze przy sobie, jedną w wózku, drugą w domu itp., dzięki czemu jesteśmy zawsze przygotowani na uśmierzenie bólu maluszka w przypadku nagłego epizodu ząbkowania.


Mycie ząbków to frajda!


Należy pamiętać, że zęby mleczne są dużo słabsze od stałych i bardziej narażone na próchnicę. Zaniedbane mleczaki, nawet jeśli wypadną, pozostawią w bardzo złej kondycji zęby stałe, ponieważ przeniosą się na nie bakterie. Dziecko może doświadczać wtedy stanów podgorączkowych oraz mieć osłabioną odporność.
Dlatego koniecznie trzeba przypilnować swoją pociechę, by myła ząbki co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Jak to zrobić, gdy dziecko niechętnie szczotkuje zęby? Pamiętajcie, że w tym przypadku kary i nagrody na nic się zdadzą. Najważniejsze, by uczynić z mycia zębów super zabawę, na przykład poprzez włączenie zabawnej muzyki (na portalu YouTube znajdziecie specjalne napisane w tym celu piosenki). Jeśli jest taka możliwość, to rodzic powinien myć zęby razem z dzieckiem, dając mu w ten sposób dobry przykład. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek i akcesoriów do higieny jamy ustnej, dzięki którym maluchy traktują tę czynność jak zabawę. W efekcie ząbki są poprawnie umyte, a dziecko ma frajdę!


Jakie preparaty do mycia zębów wybrać?


W tej kwestii najlepiej doradzić się swojego dentysty, który zna kondycję jamy ustnej malucha. W drogeriach i aptekach znajdziecie wiele preparatów, które są bezpieczne dla dzieci  i spełniające Wasze oczekiwania. Szczoteczkę i pastę warto wybrać razem z dzieckiem – dzięki temu jeszcze bardziej zaangażujemy je w czynność codziennego mycia ząbków!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć