Warszawa

Komunikacja z dzieckiem. Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów

Komunikacja z dzieckiem. Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów

Empatia to bardzo ważna cecha i umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji. Dzięki niej człowiek potrafi dostrzec i zrozumieć czyjeś stany i emocje. Jak być empatycznym w rozmowie?

 

Nasze dzieci to nasz skarb. Chcemy, żeby wyrosły na zdrowych, mądrych ludzi, czego warunkiem jest m. in. dobra komunikacja. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko przychodzi do Ciebie, żeby zwierzyć się z jakieś przeżycia, lub problemu. Jak słuchać, by młody człowiek poczuł wsparcie i zrozumienie? 

 

1/5
1/5

1. Daj się dziecku wygadać, kiedy do Ciebie przychodzi. Udzielaj rad, wtedy gdy o nie poprosi. Często od rad potrzebniejsze jest wysłuchanie. Dawaj dziecku do zrozumienia, że go słuchasz przez krótkie wtrącenia „aha”, „rozumiem” i powtarzanie tego, co usłyszałeś.

2/5
2/5

2. Pozwól dziecku na odczuwanie i wyrażanie emocji, także tych negatywnych – w zdrowych granicach asertywności (mam prawo do wyrażania uczuć, ale i obowiązek szanowania czyichś uczuć i potrzeb). Mówienie dziecku, żeby się nie denerwowało, wyśmiewanie jego uczuć nie zlikwiduje np. złości. Jeśli nie zostanie ona wyrażona naturalnie, odezwie się stłumiona w organizmie, pod postacią różnych dolegliwości, czy nawet chorób. Młody człowiek może nawet w przyszłości zacząć wstydzić się własnych uczuć, jeśli nie będzie umiał ich wyrażać, albo uważać je za coś bardzo złego.

3/5
3/5

3. Nie przenoś uwagi na siebie. Nie konkuruj ze swoją pociechą na najgorsze
doświadczenia życiowe, zaczynając opowieść o swoich przeżyciach z przeszłości. Postaw na słuchanie (punkt 1.), bądź przy boku dziecka, pokazując mu, że może Ci zaufać i na Ciebie liczyć. Jasne, możesz podzielić się z nim swoimi doświadczeniami w danej sferze, w której z czymś się zmaga, jednak nie na zasadzie porównawczej: „To jeszcze nic! Słuchaj co mi się przytrafiło… Normalnie, nie masz ze mną szans, więc naprawdę, przestań narzekać”.

4/5
4/5

4. Daj sobie spokój z ocenianiem i niekonstruktywną, odgórną krytyką. Zastanów się, jak może to wpłynąć na dziecko, jeśli zaczniesz mu mówić, że jest nie taki jak trzeba i dlatego stało się to, co się stało. Czy Ty chciałbyś coś takiego usłyszeć? Pamiętaj: możesz krytykować czyn, ale nie człowieka. Pomyśl, czy skupienie się na problemie nie byłoby bardziej pomocne w rozwiązaniu go, od oceniania osoby, bez okazania jej zrozumienia?
A można uniknąć niepotrzebnych i przykrych emocji.

5/5
5/5

5. Skupiaj się na szukaniu rozwiązań, a nie na problemie. Dzięki temu Twoje dziecko stanie się silniejsze, bardziej odporne na stres i będzie potrafiło poradzić sobie w każdej sytuacji. Kształtowanie w dziecku przekonania o własnej bezsilności i podatności na potencjalne wrogie działania świata nie będzie dla niego pomocne. Wysłuchaj, a jeśli dziecko poprosi Cię o radę, z radością wykorzystaj okazję do wprowadzenia go w proces nauki życia. Możecie razem zastanowić się nad wyjściem z sytuacji. Następnym razem, w różnych okolicznościach, Twoja pociecha będzie umiała poradzić z problemem!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć