Strefa rodzica » Artykuły » Artykuły » Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?

Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?powiększ

Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?

Czy Twoja pociecha często budzi się w nocy? Czy jej sen jest niespokojny i nieregularny? Wielu rodziców narzeka na ten problem. Podczas gdy częste pobudki są normą u noworodka, niemowlęta mają już bardziej uregulowane pory snu i czuwania. Przyczyny problemów ze snem mogą mieć różne podłoże. Przedstawiamy kilka wskazówek dla niewyspanych rodziców.

 

Drzemki w ciągu dnia
Wiadomo, są maluchom niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak są zbyt częste lub trwają za długo, mogą powodować kłopoty ze snem w nocy, ponieważ dziecko jest po prostu wyspane. Ustalcie regularne pory dwóch/trzech drzemek w ciągu dnia. Ważne, by ostatnia nie odbywała się zbyt późno.

 

Zmiany temperatury
Jeśli maluchowi jest za zimno lub za gorąco, nie ma szans na spokojny sen. Optymalna temperatura w sypialni dziecka to ok. 19°C. Upewnij się, czy Twoja pociecha jest odpowiednio ubrana, czy pokój został wywietrzony przed snem oraz czy maluchowi nie chce się pić. W upalne noce warto podawać dziecku przegotowaną wodę mineralną, by ugasić pragnienie.

 

Bolesne ząbkowanie
To jedna z najczęstszych przyczyn problemów ze snem. W aptece dostępne są preparaty w formie żeli, ale są też leki, które mają nieco inną formę podania. Jednym z nich jest lek dla maluchów i przynoszący ulgę w objawach towarzyszących ząbkowaniu. W skład leku wchodzą tylko naturalne składniki: Chamomillavulgaris (rumianek), która łagodzi ból i zmniejsza stan podgorączkowy związany z ząbkowaniem, Rheum (rzewień), który łagodzi biegunki towarzyszące ząbkowaniu oraz Phytolaccadecandra (szkarłatka), która łagodzi stan zapalny dziąseł. Lek nie zawiera także lidokainy oraz innych substancji niezwiązanych bezpośrednio z łagodzeniem objawów ząbkowania, takich jak: cukry, konserwanty itp. Lek to 10 jednorazowych dawek w sterylnie zamkniętych pojemniczkach (minimsach). Taka forma podania pozwala przede wszystkim na higieniczną aplikację leku do buzi dziecka bez zbędnego nadkażenia jamy ustnej dziecka, w której podczas wyrzynania się ząbka może dojść do stanu zapalnego i zakażenia rozpulchnionego dziąsełka. Jednorazowe dawki leku  zakraplane są bezpośrednio do buzi dziecka, a substancje czynne wchłaniają się przez śluzówkę - nie musimy szukać konkretnego miejsca, aby lek przyniósł ulgę dziecku.

 

Głód w nocy
Aktywne niemowlę zużywa w ciągu dnia mnóstwo energii. W nocy mleko mamy jest bardziej kaloryczne i wzbogacone w niezbędny do rozwoju tłuszcz - dlatego maluch instynktownie się go domaga. Dzieje się tak dlatego, że wiele dzieci w ciągu dnia jest tak zaabsorbowanych otoczeniem i ciekawych świata, że zaspokajają tylko pierwszy głód, by móc szybciej wrócić do zabawy. Braki muszą uzupełnić nocną porą.

 

Za dużo wrażeń przed snem
Zanim położymy malucha spać, powinien być zrelaksowany i wyciszony, zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia doświadczył wielu wrażeń (np. pobyt w dużej grupie ludzie, wycieczka itp.). Zbyt duża ilość bodźców i brak wyciszenia przed snem powodują częste pobudki w ciągu nocy.

 

Zły nastrój rodziców
Niemowlęta wyczuwają wszystkie emocje opiekunów. Jeśli podczas usypiania dziecka jesteśmy zdenerwowani lub zniecierpliwieni, maluch z pewnością “przejmie” od nas te odczucia i nie będzie mógł zasnąć. Im bardziej jesteśmy spokojni, tym nasza pociecha szybciej i na dłużej zaśnie.


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018