Strefa rodzica » Artykuły » Artykuły » Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?

Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?powiększ

Dlaczego niemowlę nie może spać w nocy?

Czy Twoja pociecha często budzi się w nocy? Czy jej sen jest niespokojny i nieregularny? Wielu rodziców narzeka na ten problem. Podczas gdy częste pobudki są normą u noworodka, niemowlęta mają już bardziej uregulowane pory snu i czuwania. Przyczyny problemów ze snem mogą mieć różne podłoże. Przedstawiamy kilka wskazówek dla niewyspanych rodziców.

 

Drzemki w ciągu dnia
Wiadomo, są maluchom niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak są zbyt częste lub trwają za długo, mogą powodować kłopoty ze snem w nocy, ponieważ dziecko jest po prostu wyspane. Ustalcie regularne pory dwóch/trzech drzemek w ciągu dnia. Ważne, by ostatnia nie odbywała się zbyt późno.

 

Zmiany temperatury
Jeśli maluchowi jest za zimno lub za gorąco, nie ma szans na spokojny sen. Optymalna temperatura w sypialni dziecka to ok. 19°C. Upewnij się, czy Twoja pociecha jest odpowiednio ubrana, czy pokój został wywietrzony przed snem oraz czy maluchowi nie chce się pić. W upalne noce warto podawać dziecku przegotowaną wodę mineralną, by ugasić pragnienie.

 

Bolesne ząbkowanie
To jedna z najczęstszych przyczyn problemów ze snem. W aptece dostępne są preparaty w formie żeli, ale są też leki, które mają nieco inną formę podania. Jednym z nich jest lek dla maluchów i przynoszący ulgę w objawach towarzyszących ząbkowaniu. W skład leku wchodzą tylko naturalne składniki: Chamomillavulgaris (rumianek), która łagodzi ból i zmniejsza stan podgorączkowy związany z ząbkowaniem, Rheum (rzewień), który łagodzi biegunki towarzyszące ząbkowaniu oraz Phytolaccadecandra (szkarłatka), która łagodzi stan zapalny dziąseł. Lek nie zawiera także lidokainy oraz innych substancji niezwiązanych bezpośrednio z łagodzeniem objawów ząbkowania, takich jak: cukry, konserwanty itp. Lek to 10 jednorazowych dawek w sterylnie zamkniętych pojemniczkach (minimsach). Taka forma podania pozwala przede wszystkim na higieniczną aplikację leku do buzi dziecka bez zbędnego nadkażenia jamy ustnej dziecka, w której podczas wyrzynania się ząbka może dojść do stanu zapalnego i zakażenia rozpulchnionego dziąsełka. Jednorazowe dawki leku  zakraplane są bezpośrednio do buzi dziecka, a substancje czynne wchłaniają się przez śluzówkę - nie musimy szukać konkretnego miejsca, aby lek przyniósł ulgę dziecku.

 

Głód w nocy
Aktywne niemowlę zużywa w ciągu dnia mnóstwo energii. W nocy mleko mamy jest bardziej kaloryczne i wzbogacone w niezbędny do rozwoju tłuszcz - dlatego maluch instynktownie się go domaga. Dzieje się tak dlatego, że wiele dzieci w ciągu dnia jest tak zaabsorbowanych otoczeniem i ciekawych świata, że zaspokajają tylko pierwszy głód, by móc szybciej wrócić do zabawy. Braki muszą uzupełnić nocną porą.

 

Za dużo wrażeń przed snem
Zanim położymy malucha spać, powinien być zrelaksowany i wyciszony, zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia doświadczył wielu wrażeń (np. pobyt w dużej grupie ludzie, wycieczka itp.). Zbyt duża ilość bodźców i brak wyciszenia przed snem powodują częste pobudki w ciągu nocy.

 

Zły nastrój rodziców
Niemowlęta wyczuwają wszystkie emocje opiekunów. Jeśli podczas usypiania dziecka jesteśmy zdenerwowani lub zniecierpliwieni, maluch z pewnością “przejmie” od nas te odczucia i nie będzie mógł zasnąć. Im bardziej jesteśmy spokojni, tym nasza pociecha szybciej i na dłużej zaśnie.


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Nie tylko do budowy domu, ale do przebiegu całego naszego życia zmieniamy nastawienie, kiedy pojawią się dzieci. Jeździmy wolniej, ostrożniej i innym niż sportowy samochodem. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019