Warszawa

Jak efektywnie mówić do dziecka, by nas słuchało?

Jak efektywnie mówić do dziecka, by nas słuchało?

Wielu rodzicom wydaje się, że kary i ganienie za złe zachowanie są dobrymi metodami wychowawczymi. Nic bardziej mylnego. Takie postępowanie daje skutek przeciwny do zamierzonego, a do tego wywołuje masę frustracji i niepokoju w dorastającym małym człowieku. Jak zatem sprawić, aby dzieci nas słuchały i robiły te o co je poprosimy, a jednocześnie pomóc naszej pociesze lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami? Jest na to kilka sprytnych sposobów.

 

Zobaczcie sprawdzone metody w naszej galerii!

 

1/8
1/8
Pokaż dziecku, że je rozumiesz

Kiedy się zrani zamiast „nie płacz, do wesela się zagoi” powiedz „wiem, że takie skaleczenie boli, ale codziennie będzie bolało mniej”. Albo kiedy płacze w sytuacji gdy inne dziecko zabrało mu zabawkę „Rozumiem twój smutek i złość, jednak czasem trzeba dzielić się z innymi tym co mamy, na pewno kiedy skończy się bawić odda ci twoją zabawkę”.

2/8
2/8
Argumentuj swoje polecenia

Nie mów do dziecka „masz umyć zęby wieczorem i już”, a raczej „o zęby trzeba bardzo dbać, bo łatwo się mogą popsuć”. Inna sytuacja  - maluch nie chce jeść posiłku. Argument „jak nie zjesz to nie będziesz oglądać telewizji” nie jest zbyt edukacyjny. Lepiej zamienić go na „musisz zjeść obiad, żeby mieć dużo siły i energii, by grać w piłkę”.

3/8
3/8
Mów konkretami

Dziecko, któremu powie się „posprzątaj ten bałagan” zapewne tego nie zrobi lub zrobi niechętnie. Co innego, gdy powiemy co konkretnie od niego wymagamy „chciałabym, abyś odłożył wszystkie zabawki na półki”, „proszę abyś sprzątnęła klocki z podłogi do wiaderka”. Taki komunikat jest jasny i klarowny i trafia do dziecka dużo bardziej.

4/8
4/8
Na bieżąco koryguj złe zachowania

Maluch, który w sklepie tupie, krzyczy i płacze wymuszając na rodzicu kupienie danego produktu nie zmieni swojego zachowania gdy powiemy mu „nie rób tak, bo mi wstyd”. Aby opanować sytuację najlepiej przykucnąć, złapać za obie rączki, spojrzeć dziecku w oczy i powiedzieć „widzę, że się niepokoisz, ale nie nie musisz swojej złości pokazywać w ten sposób”.

5/8
5/8
Nie szczędź pochwał, gdy na nie zasłuży

Dzieci kochają pochwały. Zyskują dzięki nim motywacji do działania. Docenienie pewnych zachowań np. „bardzo podobało mi się jak pomagałaś mi dziś w kuchni” lub postępów „jestem z ciebie dumna że tak szybko nauczyłeś się sznurować buty”. Ważne: warto chwalić dziecko przed innymi. Nie tylko rodziną czy znajomymi, ale także jego rówieśnikami.

6/8
6/8
Stawiaj granice

Nie chodzi tutaj o budowanie twardych reguł, ale raczej o dawanie dziecku ograniczonego wyboru. Kiedy spytamy dziecko co by chciało na śniadanie zapewne będzie miało długą listę zachcianek, z której możliwe części nie będziemy w stanie zrealizować. Zdecydowanie lepiej więc zapytać malucha „Na śniadanko dziś zjemy kanapki czy naleśniki”. Dziecko mając ograniczony wybór łatwiej podejmie decyzję.

7/8
7/8
Mów o uczuciach

Jeśli maluch zrobi ci przykrość nie mów „nie powinieneś tak robić”, ale raczej „było mi smutno kiedy na mnie nakrzyczałeś”.

8/8
8/8
Wspieraj w realizacji marzeń

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie jakiś zawodem – wspieraj go, aby dążyło do zrealizowania tego planu. Powiedz „wiem, że marzysz o karierze aktorskiej – w tej ostatniej sztuce w teatrze szkolnym byłeś świetny!”. Dziecko zmotywowane słowami uznania chętniej kontynuuje pasje wiedząc, że rodzic mu w tym kibicuje.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć