Warszawa

10 zabaw rozwijających motorykę u dzieci

10 zabaw rozwijających motorykę u dzieci

Coraz częściej u dzieci diagnozowana jest zachwiana motoryka ruchowa. Skąd to wynika? Teorii jest kilka. Od tych uwarunkowanych genetycznie po tych wyćwiczonych, nabytych, a dokładniej będących wynikiem zaniedbań rodziców. Trudno, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, kiedy większość czasu spędza przy komputerze, tablecie lub oglądając bajki w telewizji. Brak odpowiednich bodźców skutkuje zaburzeniami równowagi czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jak temu zapobiec? Jakie zabawy pomagają w rozwoju motorycznym dzieci?

 

Mamy dla Was listę 10, które naszym zdaniem zasługują na uwagę.

 

1/10
1/10
Zabawa w małego kucharza

Kuchnia to istny raj dla dzieci. Różnorodność bodźców świetnie stymuluje rozwój dzieci. Lepienie ciasta, zawijanie naleśników, pirogów, formowanie babeczek czy nawet mieszanie ze sobą poszczególnych składników to nie tylko lekcja kulinarna, ale przede wszystkim nauka wielu umiejętności motorycznych.

2/10
2/10
Ćwiczenia z piłką

Trenują ciało, wzmacniają mięśnie i pozwalają korygować niewłaściwą postawę. To dobre ćwiczenie pozwalające również uczyć się utrzymywania równowagi.

3/10
3/10
Przesypywanie

Można do tego wykorzystać nie tylko piasek z miejscowej piaskownicy, ale także cukier, drobny makaron czy ryż. Ćwiczenie takie poprawi umiejętności dziecka w zakresie motoryki "małej".

4/10
4/10
Liczenie na liczydłach

To nie tylko świetna lekcja matematyki, ale także ćwiczenie dla małych paluszków, które muszą starannie oddzielać poszczególne koraliki od siebie. Dodawanie, odejmowanie i przesuwanie drobnych elementów po szynie tozatem  takie 2 w 1. Pamiętajmy, że im mniejsze liczydła tym lepiej będą się ćwiczyć małe rączki.

5/10
5/10
Zabawy w teatrzyk

Zabawa z teatrzyk to coś co pokocha każde dziecko. Oczywiście jeśli się je do tego zachęci w odpowiedni sposób. Scenę można przygotować wykorzystując do tego jakieś stare duże pudełko. Pacynki można wykonać samodzielnie lub kupić gotowe w sklepie. Zabawa nimi będzie angażować małe paluszki i nadgarstki, co później pomoże dziecku w wykonywaniu bardziej „zaawansowanych” czynności jak np. pisanie.

6/10
6/10
Układanie klocków

Uczy dziecko dokładności i koncentracji. Ponadto rozbudza wyobraźnię i pozwala maluchowi stawiać sobie wyżej poprzeczkę pobijając kolejne rekordy w dodawaniu poszególnych pięter.

7/10
7/10
Przenoszenie przedmiotów

Proste ćwiczenia wykonywane w domu mogą świetnie pobudzić rozwój ruchowy dziecka. Dobrym pomysłem na test koorydynacji jest przenoszenie jajka na łyżeczce, miski pełnej wody lub książki położonej na głowie.

8/10
8/10
Zabawy z wodą

Pomysły na nie można mnożyć. Jednym z nich jest nauka malucha przelewania wody z jednego pojemnika do drugiego. Możemy także ćwiczyć łapanie uciekającego strumyka wody. Fontanna, wanna we własnym mieszkaniu czy wąż ogrodowy. Inspiracji na to jak wykorzystać wodę do ćwiczenia a dzieckiem jest wokół nas naprawdę pełno!

9/10
9/10
Wspinanie, chodzenie po linie, balansowanie

To ćwiczenia pomagające ćwiczyć tzw. „motorykę dużą”. Place zabaw są pełne elementów, na których można trenować swoją równowagę i koordynację ruchową szlifując swoje umiejętności. Ścianki wspinaczkowe, sieć pająka, liny, platformy do balansowania – wszystkie one ćwiczą sprawność maluchów.

10/10
10/10
Malowanie paluszkami

Świetnie ćwiczy małe dłonie, a do tego działa stymulująco. To także świetna zabawa dla małego człowieczka i idealna zachęta do późniejszego rysowania kredkami.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć