Warszawa

Wspaniała Trzynastka

Wspaniała Trzynastka

Dlaczego właśnie te tytuły zostały nominowane do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016?*


Głosować można już teraz za pośrednictwem strony internetowej: fldd.pl/2017/glosowanie, a laureatów poznamy 11 czerwca 2017 podczas uroczystej Gali w Krakowie. Więcej informacji na temat Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: fldd.pl/2017/nagroda.

 

*Z uzasadnień Kapituły Konkursu

 

1/13
1/13

Karolina Oponowicz, il. Joanna Rzezak, Bozie. Czyli jak wygląda Bóg, Wydawnictwo AGORA


"Dobra rzecz. Pisana z myślą o dzieciach, więc wszystko wytłumaczone tak, że zrozumie nawet dorosły..." - rekomenduje książkę Szymon Hołownia na okładce. Na początek każdy z przedstawicieli sześciu wyznań opowiedział dziecięcym rozmówcom o sobie. Potem opisali jak wygląda Bóg w ich religii i kim byli boscy wysłannicy: Mojżesz, Mahomet, Jezus, Budda... W przystępnie napisanym tekście pojawiają się tajemniczo brzmiące słowa: mitra, skufia, łampadka, chimara, riasa, panagija, tipitaka, azan... a wszystkie rzetelnie objaśnione. Książka niezwykle pożyteczna, chciałoby się, aby znalazła miejsce w każdej szkolnej i domowej bibliotece. 

2/13
2/13

Katarzyna Piętka, il. Agata Raczyńska, Gry i zabawy z dawnych lat, Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Ta książka to powrót kilku pokoleń do lat bezpowrotnie minionego dzieciństwa. Trafiła w czuły punkt. Stąd ta nominacja. Dziś w dobie smart fonów i łapania pokemonów warto pokazać dzieciom, że istnieje realny świat. I że gry i zabawy z dawnych lat mogą sprawdzić się tu i teraz. Agata Raczyńska swoją kreską idealnie wpisała się w klimat retro. Udana stylizacja.

3/13
3/13

Karol „KaeRel” Kalinowski, Kościsko, Kultura Gniewu


Fascynujący świat mitologii słowiańskiej. Najlepszy dowód na to, że komiksy warto traktować poważnie. Oczywiście poza momentami, w których mają nas śmieszyć. Gdyby leszy, południca, licho czy zmora szukali portrecisty, na pewno zgłosiliby się do KaeRela. To cudowna książka. Pełna humoru, a zarazem mądra, ciepła i wzruszająca.

4/13
4/13

Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska, Na Giewont się patrzy, Oficyna Wydawnicza Oryginały


Po Bananach z cukru pudru – książce pełnej dziecięcych wspomnień sędziwych mieszkańców warszawskiej Sadyby – autorki postanowiły kontynuować swoją misję pielęgnowania pamięci. Tym razem udały się w Tatry i pilnie spisywały najwcześniejsze dziecięce wspomnienia Podhalan. O ile, liczące pół wieku i więcej, opowieści z warszawskiej Sadyby wydały nam się zdumiewające, to tutaj doświadczymy  zdumienia po dwakroć - dzieciństwo górali podhalańskich należy do innego kosmosu, o którym dzisiejsze wnuki zapewne nie mają pojęcia.

5/13
5/13

Zbigniew Naszkowski, il. Maria Ekier, Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty, Nisza


Krótkie opowiadania na pograniczu jawy i snu wprowadzają w inny wymiar. Przewrotny humor, zaskakujące pointy prowokują do stawiania pytań o sens istnienia. Rozterki pana B. są rozterkami każdego wrażliwego człowieka i mogą być doskonałym pretekstem do rozmów z młodymi ludźmi. Dodatkowym smakiem tej książki są ilustracje Marii Ekier. Pan B. spod ręki artystki to klasa sama w sobie.

6/13
6/13

Paweł Beręsewicz, il. Nikola Kucharska, Poczet psujów polskich, Wydawnictwo Literatura


Bezsprzecznie jedna z najśmieszniejszych książek na świecie! I pomyśleć, że chodzi o zapisaną w genach, przekazywaną z pokolenia na pokolenie skłonność do psucia. Zwykle z  nazywania psujem czy księżniczką nic dobrego nie wynika, a raz przyklejoną etykietkę nie sposób odkleić. W tym przypadku jednak warto przymknąć oko, bo brzuch trzęsie się ze śmiechu przy lekturze każdego wersu.

7/13
7/13

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, Praktyczny pan, Wydawnictwo Bajka


Zaskakująca opowieść o antypatycznym bohaterze, który po znalezieniu sposobu na swoje przywary zupełnie się zmienia. Historia o tym jak ważne jest towarzystwo kogoś bliskiego i co w życiu każdego z nas może zmienić zwierzę, w tym przypadku kot. Mądra i bardzo śmieszna książka, znakomicie pokazująca absurdy, których często jesteśmy świadkami, a które również pilnie obserwują dzieci. Punkt wyjścia do rozmowy międzypokoleniowej. 

8/13
8/13

Joanna Bartosik, Raz, dwa, TRZY - mówimy, Wydawnictwo Widnokrąg

 

Ta książka to pokłosie konkursu Instytutu Książki na trójpak dla maluchów od 0 do 3 lat. Krótkie rymowane teksty, jak choćby „Dzień dobry, dzień dobry, kochane bobry"  szybko wpadają w ucho – i zabawa gotowa. Ilustracje wabią soczystymi kolorami. Można pukać, stukać - karton zniesie wszystko (prawie). Spójny, przemyślany projekt.

9/13
9/13

Małgorzata Strzałkowska, il. Elżbieta Wasiuczyńska, Spacerkiem przez rok, Media Rodzina
 

Dzieło sztuki. Słownej i plastycznej. Każdy wiersz to poetyckie mistrzostwo świata. Każda ilustracja to malarski majstersztyk. I choć temat miesięcy i pór roku zajął już wiele książkowych stron, nigdy jeszcze nie przybrał równie zachwycającej formy. Tak się właśnie dzieje, gdy poetka i malarka tej klasy postanawiają coś razem stworzyć. Strzałkowska i Wasiuczyńska – po prostu Dream Team.

10/13
10/13

Ewa Kozyra-Pawlak, Szopięta, Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Doskonała książka autorska łącząca obraz i tekst w zabawną historię. Opowieść o dorosłych i o dzieciach, ciepła, bezpieczna, choć przewrotna. Klasyczny sposób opowieści ze świata zwierząt w nowoczesnej formie pozwala małym czytelnikom wczuć się w role bohaterów. Bezcenny humor w warstwie słownej i zachwycające ilustracje wykonane z materiałów. Wyjątkowa na polskim rynku książek dla dzieci propozycja dla całej rodziny.

11/13
11/13

Marcin Szczygielski, Teatr Niewidzialnych Dzieci, Oficyna Wydawnicza AS i Instytut Wydawniczy Latarnik


Ta książka jest złożona jak rosyjska babuszka. Możemy z niej zdejmować kolejne warstwy i delektować się mistrzowską narracją autora, który staje się przewodnikiem po realiach PRLowskiego domu dziecka, po meandrach relacji między dziećmi i (nie)codziennego życia, by chwilę potem w usta głównego bohatera wkładać egzystencjalne rozważenia: co sprawia że ktoś staje się dla nas tak bardzo ważny?

12/13
12/13

Jarosław Mikołajewski, il. Joanna Rusinek, Wędrówka Nabu, Wydawnictwo Austeria


Ważna książka, którą autor otwiera możliwość rozmowy na najtrudniejsze, bieżące tematy. Poetycko opowiedziana historia małej dziewczynki rzuconej w niezrozumiały, straszny i niebezpieczny świat wojny dorosłych. Poruszająca opowieść o losach uchodźców, którym Mikołajewski daje twarz małej Nabu, a Joanna Rusinek podkreśla to przejmującymi ilustracjami.

13/13
13/13

Paweł Beręsewicz, il. Elżbieta Chojna, Więcej niż klub, Wydawnictwo Literatura


Książki o piłce nożnej są naszym niezawodnym sprzymierzeńcem w misji zjednywania chłopców dla czytania. Powieść Pawła Beręsewicza jest bardzo zabawna i napisana lekkim piórem kibica, który wie, co to hat-trick, asysta i spalony. Testowane na kobiecie w średnim wieku pełne opisy meczu dały bardzo dobry wynik - poddana testowi czytelniczka zrozumiała kto wygrał i dlaczego. 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć