Warszawa

Jak wybrać odpowiedni termometr?

Jak wybrać odpowiedni termometr?

Każda mama wie, że porządny termometr jest na wagę złota. Jednak wybór odpowiedniego sprzętu może przyprawić o ból głowy. Odkąd Unia Europejska zabroniła sprzedaży termometrów rtęciowych, producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz to bardziej zaawansowanych technicznie sprzętów do pomiaru temperatury ciała. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze termometru? Na cenę, producenta, metodę pomiaru? Spróbujmy prześledzić, jakie rodzaje termometrów dostępne są na rynku i co warto wiedzieć, zanim na któryś się zdecydujemy!

 

Nie warto kierować się niską ceną!

To kryterium warto odrzucić na samym początku. Dlaczego? Bo w tym konkretnym przypadku cena idzie w parze z jakością. Przedział cenowy termometrów dostępnych w aptekach jest ogromny, ceny wahają się od kilku do nawet 300 złotych. Różnica jest ogromna, z tym że widoczna jest ona w każdym aspekcie – w zastosowanych materiałach czy wykorzystanej technologii. Tak, nowoczesne termometry to już małe technologiczne cudeńka!

 

Rodzaje termometrów
Po erze rtęciowych przyszedł czas elektronicznych termometrów. Zasadniczo dzielą się one na tradycyjne, dotykowe oraz bezdotykowe. Te klasyczne cechuje spore podobieństwo do rtęciowych np. miejsce pomiaru (pacha, odbyt, usta) oraz stosunkowo długi czas pomiaru (do 5 minut). Różnią się natomiast znacznie wyższym stopniem bezpieczeństwa. Jeśli jednak szukasz czegoś szybszego, skieruj swoją uwagę na elektroniczne termometry dotykowe, które wyświetlają wynik już po kilku sekundach od przyłożenia końcówki do konkretnego punktu na ciele – czoła lub ucha. Najnowszym wynalazkiem, nie będzie w tym przesady, jeśli dodamy, że rewolucyjnym, są termometry elektroniczne działające na podczerwień. Są to termometry bezdotykowe, wystarczy w odpowiedniej odległości przystawić termometr do czoła bądź do powieki lub żyły szyjnej, i po kilku sekundach mamy wynik.

 

Metoda i czas pomiaru

Z dzieciństwa pewnie pamiętasz, jak to trzeba było przez kilkanaście minut siedzieć lub leżeć bez ruchu z termometrem pod pachą albo w ustach. Była także ta mniej przyjemna opcja... I choć medycyna rozwija się w zastraszającym tempie, nadal starodawna metoda pomiaru temperatury ciała w odbycie jest tą najdokładniejszą! Obecnie jednak czas pomiaru oraz jego higieniczność i nieinwazyjność stały się jednymi z kluczowych elementów. W końcu próby zmierzenia marudnemu dziecku temperatury mogą każdego przerosnąć i zakończyć się atakiem histerii u malucha oraz zszarganymi nerwami u rodziców.

 

Dokładność pomiaru

Na koniec parametr, od którego właściwie powinniśmy rozpocząć poszukiwania – dokładność pomiaru! W końcu to wynik jest najważniejszy, od niego często uzależniamy decyzję o podaniu leku. Po co termometr, który nie działa? Oczywiście każdy producent deklaruje, że jego wyrób podaje wynik z dokładnością nawet do 0,1°C, ale w praktyce często wygląda to inaczej. Faktem jest, że gorsze jakościowo termometry są bardziej zawodne, jednak nawet te lepsze i droższe mogą nie spełniać kryterium dokładności, jeśli są źle skalibrowane bądź używane niezgodnie ze wskazówkami w instrukcji. Biorąc pod uwagę dokładność i niezawodność, nadal wiele osób uważa, że absolutnie nic nie przebije starych termometrów rtęciowych.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując termometr?
Rozbieżne wyniki pomiarów mogą być związane z temperaturą otoczenia. Aby urządzenie wskazywało prawidłową wartość, musi uwzględniać również otaczające warunki termiczne. Gdy termometr jest źle skalibrowany, czyli nie jest dostosowany do temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym ma być wykonywany pomiar, jest wysokie prawdopodobieństwo, że wynik może być zaburzony. Zatem szybka adaptacja do temperatury pomieszczenia jest ważnym parametrem. Poza tym decydując się na sprzęt bezdotykowy, należy szukać takiego, który wyposażony jest w sensor odległości, który sygnalizuje prawidłowy dystans między termometrem a miejscem pomiaru.

 

Funkcje dodatkowe

Ostatnie kryterium to dodatkowe funkcje i wyposażenie. Wprawdzie najważniejszą rolą jest precyzyjny pomiar temperatury. Jednak kilka bajerów znacznie zwiększa atrakcyjność sprzętu i łagodzi nieco ból związany ze sporym wydatkiem. Ogromną zaletą jest funkcja pomiaru cieczy lub przedmiotów. Koniec z metodą na łokieć przy przygotowywaniu kąpieli lub wylewaniem mleka na nadgarstek! Dużym udogodnieniem jest duży, podświetlany wyświetlacz oraz sygnał dźwiękowy. A propos dźwięku, dobrze sprawdzić, czy istnieje możliwość jego wyciszenia, aby głośny sygnał nie budził dziecka. Producenci coraz częściej także wyposażają termometry w funkcję zapamiętywania pomiarów, co ułatwia monitorowanie temperatury.

 

Podsumowując, najważniejsze jest zrozumienie, że termometr to sprzęt, który ma nam służyć przez wiele lat, a jedyną troską ma być ewentualna zmiana baterii. Dokonując wyboru, warto podpytać farmaceutów lub znajomych o ich doświadczenia. Więcej informacji o konkretnych termometrach, można znaleźć również w specjalistycznym opracowaniu "Jak wybrać termometr elektroniczny". Opracowanie powstało w jednej z liczących się aptek internetowych. Zachęcamy do lektury.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć