Warszawa

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Nie tylko do budowy domu, ale do przebiegu całego naszego życia zmieniamy nastawienie, kiedy pojawią się dzieci. Jeździmy wolniej, ostrożniej i innym niż sportowy samochodem. Dostosowujemy nasze nawyki, pory posiłków, trasę do pracy modyfikujemy o drogę przy pobliskim przedszkolu. Cóż więc dziwnego, ze wybierając projekt domu także staramy się, aby był jak najbardziej przyjazny dla naszych pociech i wspomógł nasza piekę nad nimi?

 

Dlaczego parterowy?

Pierwszą odpowiedzią na tak zadane pytanie będzie od razu szybka odpowiedź – bo bez schodów. Każdy rodzić, który kiedykolwiek musiał wstawiać furtki, skobelki i zamknięcia, aby dziecko nie mogło dostać się na schody, wie, jak bardzo jest to uciążliwe, a maluch jakby w natchnieniu stara się pokonać stawiane mu przeszkody. Dlatego jednopoziomowy, parterowy projekt staje się trochę co prawda droższym, ale chyba najlepszym rozwiązaniem. W takiej konstrukcji będzie nam nie tylko łatwiej pociechy mieć na oku, ale i potem, wielokrotnie pokonywana ścieżka: nasza sypialnia-kuchnia-sypialnia dziecka – będzie najkrótsza.

 

 

 

 

Wielkie otwarcie
Bardzo korzystne jest zainteresowanie się projektami z otwartą przestrzenią w środku. Pomagają w tym projekty domów z aranżacją wnętrz, w których możemy od razu zapoznać się z ładem, jaki został zaprojektowany i omówić szczegóły, które naszym zdaniem usprawnią nam opiekę nad maleństwem lub inaczej przeprowadzić rozwiązania, które będą korzystniejsze dla naszych dzieci. Szczególnie otwarta kuchnia połączona z jadalnią i salonem zapewni nam sprawniejszą organizację posiłków dla całej rodziny. Dopóki dzieci nie dorosną na tyle, by zamykać się z kolacją w swoich azylach, stół kuchenny będzie centrum rodzinnych wydarzeń przez wiele lat. Powstaje wtedy pytanie: jak zaaranżować kuchnię otwartą? Przede wszystkim bezpiecznie. Mimo, że dostęp do kuchni jest wygodny, musi być tak przemyślany, aby maluchy nie mogły dostać się same do np. kuchenki.

 

Dom rośnie razem z dziećmi?
Niestety sytuacja jest zupełnie odwrotna – dzieci rosną i przestrzeni zaczyna coraz częściej brakować. Każda pociecha chce mieć coraz więcej prywatności, miejsca dla siebie, najlepiej własny pokój. Może więc, już w momencie wyboru projektu, postawić taki, który będzie w przyszłości gwarantował możliwość np. zaadaptowania poddasza. Wykonanie niewielkim nakładem pracy i kosztów dwóch małych pokojów i łazienki w niewielkiej przestrzeni poddasza będzie znakomitą inwestycją w dodatkowe miejsce i nasz spokój.

 

 

Wokół nas
Jakkolwiek metraż naszej działki nas zobowiązuje, dobrze jednak przy adaptacji projektu ustalić, gdzie nasze pociechy będą się bawić. Mały plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i kawałkiem trawnika może przynieść zdecydowane korzyści w opiece i wychowaniu dzieci. Pamiętajmy o tym, aby obok zlokalizować miejsce dla siebie, a całość tak umiejscowić, żeby mieć dobry widok na cały placyk zabaw z domu, najlepiej od strony kuchni.

 

 

Przy wyborze projektu domu dla całej rodziny powstaje wiele, różnorodnych zagadnień – użytkowość, komfort, bezpieczeństwo – to podstawowe zasady, którymi się kierujemy w takiej sytuacji. Nie zapominajmy jednak o konieczności wyrabiania w dzieciach nawyków aktywności na świeżym powietrzu, dla której wydzielona strefa zabaw na zewnątrz domu sprawdzi się szczególnie w pierwszych latach życia potomstwa.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć