Warszawa

Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

  •  W 2018 roku miało miejsce 537 wypadków kolejowych, z czego aż 391 z nich nie wynikało z wad systemu kolejowego, ale z zachowań uczestników ruchu.
  •  Rocznie 38-40 mln dzieci podróżuje koleją.
  •  W ramach nowej kampanii Urzędu Transportu Kolejowego „Kolejowe ABC” zostanie przeprowadzonych ok. 500 zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa, w których weźmie udział ok. 15 tysięcy dzieci.

 

Dzieci już od najmłodszych lat są uczestnikami ruchu i, jak same przyznają, lubią podróżować pociągami. Jednak oprócz komfortu jazdy, najbardziej istotne jest bezpieczeństwo. Przytoczone dane pokazują, że nadal dochodzi do sporej liczby wypadków spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem w obszarze kolejowym. Niebezpieczne sytuacje sprawiają osoby, które pokonują przejścia kolejowe lub tory w miejscach niedozwolonych (piesi) lub nie przestrzegają obowiązujących zasad dotyczących przekraczania przejazdów kolejowych (kierowcy). Aby dorośli nie narażali zdrowia lub życia w taki sposób, należy rozpocząć edukację już na najwcześniejszych etapach. Właśnie dlatego Urząd Transportu Kolejowego (UTK) wprowadza akcję „Kolejowe ABC”. Towarzyszy jej szereg działań, mających na celu uświadomienie dzieci o zagrożeniach i nauczenia ich bezpiecznych zachowań. Bohaterem akcji stał się sympatyczny nosorożec Rogatek, który zaprasza najmłodszych do Peronowa.

 

Co skłoniło Urząd Transportu Kolejowego do rozpoczęcia kampanii dotyczącej bezpieczeństwa?


Prezes UTK, Ignacy Góra: Zaobserwowaliśmy, że duża część wypadków nie wynika z przyczyn leżących w systemie kolejowym. W 2018 roku miało miejsce 537 wypadków kolejowych, z czego aż 391 z nich nie wynikało z wad systemu kolejowego, ale z zachowań uczestników ruchu. Są to wypadki, które zaistniały na przejazdach kolejowych lub w wyniku nie przestrzegania przepisów przez osoby znajdujące się na terenach kolejowych w miejscach niedozwolonych.

 

Dlaczego właśnie UTK podjął się tego zadania?


Urząd Transportu Kolejowego jest krajowym regulatorem rynku kolejowego w rozumieniu przepisów ogólnopolskich i europejskich. Monitoruje poziom bezpieczeństwa i jest za niego odpowiedzialny. W sytuacji, gdy dochodzi do wypadków, jest zobowiązany do tego, by podejmować działania profilaktyczne, które będą zapobiegały wypadkowości w przyszłości.

 

Do kogo skierowana jest kampania?


Przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale także do ich wychowawców, opiekunów, nauczycieli i rodziców. Trzeba też podkreślić, że podejmujemy także szereg działań adresowanych do podmiotów, które występują na rynku kolejowym. Mam tutaj na myśli na przykład przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury. Natomiast jest to również akcja, która ma na celu podnoszenie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania na terenie kolejowym i na przejazdach kolejowych.

 

Jakie działania zostaną podjęte w tym celu?


Akcja zakłada przeprowadzenie do 2020 roku około 500 zajęć edukacyjnych w szkołach. Uczestniczyć w nich będzie około 15 tysięcy dzieci. Szczególnie istotne jest dotarcie do gmin, w których dochodzi do wypadków. Założeniem akcji jest jednak trafienie do jak największej liczby osób, dlatego poza zajęciami organizowane będą edukacyjne pikniki rodzinne, zostanie ogłoszony konkurs na mural, a także jedna z lokomotyw zostanie ozdobiona hasłem akcji. Najlepsza praca graficzna, która wygra konkurs na mural, będzie przedstawiona przez artystów na jednej ze ścian w wybranym mieście w Polsce.

Spoty i informacje pojawią się w telewizji, internecie, w kinie. Filmy wyświetlane będą także w pociągach przewoźników: PKP Intercity, Szybkiej Kolei Miejskiej SKM, Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskiej. Dzieci i rodzice mogą także korzystać z dedykowanej strony www.kolejoweabc.pl, na której znajdują się informacje o działaniach, a także materiały edukacyjne. Ze strony można pobrać także podręczniki dla nauczycieli dostosowane do poziomu edukacyjnego (dla przedszkoli, klas I-III i klas IV-VI) zawierające scenariusze zajęć.

Pamiętając o tym, że najskuteczniej najmłodsi uczą się przez zabawę, twórcy programu nie zapomnieli o stworzeniu gry uczącej bezpiecznych zachowań. Będzie można ją ściągnąć na smartfony i tablety.

 

Dlaczego akcja „Kolejowe ABC” adresowana jest do najmłodszych? Czy to oni powodują najwięcej wypadków?


Absolutnie nie! Kampania jest adresowana do najmłodszych po to, aby kiedyś w przyszłości nie popełniali tych błędów, które dzisiaj popełniają ich rodzice. Nie wiem, czy Państwo wiecie, ale w programach nauczania szkół podstawowych nie ma ani godziny na edukację dzieci z zakresu bezpiecznego zachowywania się na obszarze kolejowym.

 

Kim jest Rogatek?


Jest to sympatyczny nosorożec – bohater naszej akcji. Pomaga dzieciom zapamiętać zasady bezpieczeństwa. Mieszka w Peronowie i właśnie tam zaprasza najmłodszych. Za pomocą rymowanych piosenek i zadań interaktywnych dba o to, aby wszyscy byli bezpieczni na dworcach kolejowych, peronach i przejazdach kolejowych. Wydaje się, że bohater podbije serca najmłodszych. Postać podoba się dzieciom i deklarują, że chętnie zaprosiłyby go do przedszkola.


Pierwszy z pięciu spotów

 

Od redakcji:


Zajęcia edukacyjne poznaliśmy nie tylko w teorii. Przyglądaliśmy się także przykładowym warsztatom przeprowadzonym z grupą przedszkolną. Tak jak cała kampania, przebiegają one pod hasłem: Bezpieczeństwa uczę się z „Kolejowym ABC”! Zajęcia w sposób atrakcyjny i pomysłowy uczą bezpiecznych zachowań małych uczestników ruchu. Dzieci z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem brały udział w przygotowanych dla nich zadaniach. Ważne informacje były powtarzane podczas zajęć kilkakrotnie, angażowały wzrok, słuch, a także ruch. Dzięki temu mali uczestnicy byli w stanie zapamiętać treści jeszcze lepiej.
Nie zdradzając szczegółów, powiemy jedynie, że najmłodsi mają szansę zobaczyć jak działa szlaban i dowiedzieć się, kiedy jego przekraczanie jest absolutnie niedozwolone. Poznają też podstawowe znaki drogowe związane z przejazdem kolejowym i przekraczaniem jezdni. Uczą się, co oznaczają piktogramy umieszczone w pociągach, takie jak te informujące o wyjściu ewakuacyjnym. Odgrywają scenkę pokazującą jak ważne jest, by nosić elementy odblaskowe. Wszystko to odbywa się w przyjaznej atmosferze, a zajęcia prowadzą doświadczone edukatorki.

 

oprac. Antonina Dróżdż

 

1/7
1/7
2/7
2/7
3/7
3/7
4/7
4/7
5/7
5/7
6/7
6/7
7/7
7/7

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć