Warszawa

Maluch z wielką buzią: kiedy dziecko stawia Cię w niezręcznej sytuacji

Maluch z wielką buzią: kiedy dziecko stawia Cię w niezręcznej sytuacji

Przedszkolaki nie zachowują niczego dla siebie, nawet będąc w miejscu publicznym. Potrafią komentować wygląd każdej mijanej na drodze osoby.

 

Mówienie tego, co się ma na myśli jest bardzo charakterystyczne dla dzieci w tym wieku. Zapewne twoje dziecko już nieraz sprawiło, że znalazłeś się w niezręcznej sytuacji z uwagi na jego niemiły komentarz. Nie oznacza to, że maluch jest źle wychowany lub z natury niegrzeczny. Po prostu nie ma pojęcia o tym, czego nie wypada mówić. Dzieci w wieku do 4 lat nie rozróżniają jeszcze treści, którymi można się dzielić na głos. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby nieco powściągnąć ich entuzjazm.

 

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które powinny Ci pomóc zapanować nad przesadną śmiałością twojego dziecka.

 

1/4
1/4

Dawaj lekcje wdzięczności


Weźmy za przykład sytuację, kiedy twoja córeczka dostaje prezent od babci, jednakże nie jest z niego zadowolona i z nadąsaną miną wykrzykuje, że taką rzecz już kiedyś dostała. W takim momencie możesz czuć zażenowanie, ale pamiętaj, że jej jakkolwiek złe maniery, nie wynikają ze złych intencji. Schyl się tak, abyś znalazła z nią kontakt wzrokowy i ze spokojem powiedz, że należy dziękować za każdy prezent bez względu na to, czy się już taki miało czy nie. Postaraj się dawać jej co jakiś czas lekcje tego jak należy się zachowywać w podobnych sytuacjach. Nadaj lekcjom charakter zabawy, zamiast nudnego wykładu o tym, co należy robić, a czego nie. Owiń w papier podarunkowy kilka rzeczy znajdujących się w domu i razem pobawcie się w obdarowywanie i przyjmowanie prezentów. Daj dziecku przykład tego jak można miło skomentować każdy upominek.

2/4
2/4

Pokaż wrażliwość


Sytuacje, w których twój maluch publicznie wskaże kogoś palcem i skomentuje jego wygląd bądź zachowanie są niemal nieuniknione. Kiedy już znajdziesz się w jednej z nich, poczekaj aż atmosfera się lekko ostudzi i na boku wytłumacz swojemu dziecku w delikatny sposób, że to co zrobił było niemiłe. Wyjaśnij też dlaczego. Dziecko nie reaguje intencjonalnie, dlatego pamiętaj, aby pod żadnym pozorem się na nie nie złościć. Twoja agresja będzie dla dziecka kompletnie niezrozumiała. Nie wymuszaj na nim również wyszukanych przeprosin. Zwykłe „przepraszam, jeśli Pana uraziłem” powinno załatwić sprawę. Będąc w domu, wytłumacz mu dlaczego nie należy komentować ludzkich zachowań i wyglądu. Wspomnij o istnieniu dobrych manier i o tym, co się z nimi wiąże. Dodaj, że może Ci zdradzić to, co sobie pomyślało w danej sytuacji, kiedy już odejdziecie. Dla pewności ustalcie wasz tajny kod - sygnał, który będzie oznaczał, że w danym momencie należy coś przemilczeć.

3/4
3/4

Przysłuchaj się sobie samemu


Co prawda, nie jesteś w stanie przewidzieć i skontrolować każdego uszczypliwego komentarza ze strony twojego dziecka, ale możesz zadbać o to, aby tego, co niekulturalne nie wynosiło z domu.  Dlatego też musisz uważać nie tylko na to, co mówisz bezpośrednio do niego, ale i na słowa, które wypowiadasz w jego obecności. Jeśli nie chcesz, aby prześladowały Cię twoje własne nieprzyjazne słowa mówione pod czyimś kątem, zadbaj o język w domu. Ucząc malucha dobrych manier, pamiętaj, że twój poziom kultury również odgrywa ważną rolę. Postaraj się panować nad własną szczerością i gadatliwością. W odróżnieniu od czterolatka, dorosły człowiek potrafi trzymać język za zębami, a jak dobrze wiemy, bardzo wiele dziecięcych zachowań znajduje swoje korzenie w sytuacjach, których doświadczyły w domu.

4/4
4/4

Źródło artykułu: parents.com

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć