Warszawa

Sam w domu: Czy twoje dziecko jest na to gotowe?

Sam w domu: Czy twoje dziecko jest na to gotowe?

Praca często nie pozwala na stałą opiekę nad dzieckiem. Czy zastanawiałeś się nad tym, czy możesz zostawić je samo w domu? Choć nie jest już małe, wciąż masz co do tego wątpliwości? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji.

 

 

Źródło

 

1/5
1/5

Kiedy dziecko może zostać samo w domu?


Niekiedy sytuacja pozwala na to, aby jeden z rodziców zawsze był w domu i miał oko na swoją pociechę. Dla większości rodziców przychodzi jednak czas, kiedy zmuszeni są zostawić swoje dziecko samo. Nie ma określonego wieku, który pozwalałby być pewnym co do tego, że dziecko jest już na to w pełni gotowe. Wpływ na twoją decyzję będzie mieć jego osobowość, poziom dojrzałości oraz okoliczności, w jakich miałoby zostać samo. Nie będzie to łatwa decyzja, gdyż wymaga ona naprawdę wielu przemyśleń. W końcu chodzi o bezpieczeństwo podopiecznych.

2/5
2/5

Poziom dojrzałości dziecka


Zanim pozostawisz swoją pociechę bez opieki, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym jak oceniłbyś jej dojrzałość. Czasami jedenastolatek swoim zachowaniem może przypominać siedmiolatka, a innym razem dziewięciolatek może się zachowywać jak czternastolatek. Musisz przemyśleć zachowanie swojego dziecka i ocenić, czy postępuje ono tak jak wskazywałby na to jego wiek. Czy potrafi rozsądnie myśleć, czy poradzi sobie z drobnymi problemami i czy będzie umiało zareagować w odpowiedni sposób, jeśli zajdzie taka potrzeba? Ważne jest, aby umiało zdobyć się na dojrzałość w trudnej sytuacji, zamiast reagować złością, płaczem lub strachem. Oceny najłatwiej Ci będzie dokonać na podstawie obserwacji codziennych zachowań twojego dziecka. Jak szybko jest ono w stanie zareagować? Posługuje się swoim intelektem czy może niczym małe dziecko czeka, aż znajdzie się ktoś, kto od razu przyjdzie mu z pomocą? Wyobraź sobie, że twoja pociecha jest sama i znajduje się w określonej sytuacji. Czy będzie umiała sobie poradzić? Odpowiedni wiek dziecka, który miałby pozwalać na zostawienie go w domu samemu będzie się wahał pomiędzy 9 a 14 rokiem życia. Należy się jednak intensywnie zastanowić zanim pozostawimy bez opieki dziewięciolatka. Tak małe dzieci nie powinny zostawać same zbyt długo.

3/5
3/5

Młodsze rodzeństwo


Sytuacja wydaje się być w miarę łatwa, jeśli mamy tylko jedno dziecko. A co wtedy, kiedy musimy zostawić młodsze dzieci pod opieką starszego, lecz wciąż nie w pełni dojrzałego dziecka? Czy będzie ono umiało zachowywać się wobec nich sprawiedliwie? Czy jest wystarczająco asertywne, aby ograniczyć niepotrzebne problemy? Czy będzie umiało pomóc, jeśli brat lub siostra wpadnie w tarapaty lub zachoruje? Ważne, aby umiało zaopiekować się rodzeństwem.

4/5
4/5

Dorosły pod telefonem


Nie zostawiaj dziecka w domu bez możliwości kontaktu z tobą samym. Nastolatek raczej sobie poradzi, ale dziecko do 12. roku życia powinno mieć do ciebie łatwy dostęp telefoniczny. Zadbaj o to, aby w domu była lista z numerami telefonów, na które będzie mógł zadzwonić w razie potrzeby. Ty i twój małżonek powinniście się znaleźć na pierwszych miejscach tej listy. Jeśli w twoim domu nie ma telefonu stacjonarnego, zakup dla dziecka telefon komórkowy i naucz go jak z niego korzystać. To naprawdę przydatny sprzęt, który pozwoli ci również skontrolować sytuację w domu.

5/5
5/5

Przygotowanie


Kiedy zdecydujesz się na pozostawienie dziecka samego w domu, postaraj się przygotować je na twoją nieobecność. Upewnij się, że ma ono dostęp do telefonu (czytaj powyżej), w domu jest jedzenie i picie, a dziecku niczego nie brakuje. Jeśli nie jest w stanie dla siebie ugotować, przygotuj mu posiłek. Zapewnij mu bezpieczeństwo, szczególnie w kuchni i jeśli gotuje samodzielnie. Pokaż jak używać kuchenki i piekarnika. Miej w domu gaśnicę i wyjaśnij jak i w jakich sytuacjach z niej korzystać. Jeśli zaś twój dom jest ogrzewany przy pomocy piecyka, zadbaj o to, aby i w tym pomieszczeniu znajdowała się gaśnica. W przypadku kiedy ogrzewasz dom gazem, pokaż dziecku gdzie znajdują się detektory gazu i w jaki sposób działają, a także co należy zrobić jeśli włączy się alarm. Tak samo w przypadku detektorów dymu. Niech wszystkie numery alarmowe, takie jak 112, będą przygotowane razem z numerami do ciebie oraz innych dorosłych. Powiedz dziecku, co ma zrobić w sytuacji, kiedy w domu wybuchnie pożar, siostra się skaleczy lub zachoruje brat. Jeśli będzie wiedziało jak ma się zachować w razie takich sytuacji, z pewnością sobie poradzi.
Pamiętaj o tym, że decyzja należy do ciebie, każde dziecko jest inne i ma różny poziom dojrzałości.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć