Strefa rodzica » Artykuły » Wywiady CzasDzieci.pl » "Nauczyłam się sobie odpuszczać. Ciągle się tego uczę."

"Nauczyłam się sobie odpuszczać. Ciągle się tego uczę."powiększ

"Nauczyłam się sobie odpuszczać. Ciągle się tego uczę."

Rozmowa z Iloną Kostecką – autorką bloga Mum and the city, perfekcjonistką, mamą dwójki dzieci, żoną – po prostu kobietą.

 

 

Piszesz, że Twój blog jest o szukaniu życiowej równowagi. Co przez to rozumiesz?


Jestem perfekcjonistką. I pedantką. Nie cierpię bałaganu, spóźnialstwa, bylejakości. Wszystko musi być na tip-top albo wcale. Wyobraź więc sobie tylko, jakim szokiem musiało być dla mnie pojawienie się pierwszego dziecka! Przed jego urodzeniem udawało mi się być idealną żoną, co nawet krany pucuje codziennie w łazience, ugotuje najlepiej na świecie i jeszcze do tego spełnia się zawodowo. Codziennie przed pracą chodziłam na przykład na siłownię (tak, serio, wstawałam o piątej-szóstej rano, żeby pobiegać na bieżni!).


Byłam wtedy z siebie dumna i trochę z lekceważeniem patrzyłam na kobiety, które wiesz, nie dbały na przykład o samorozwój. A potem urodziłam dziecko i okazało się, że nie mogę być: najlepszą matką, żoną i pracownicą. Że gonię w piętkę i niedługo ze zmęczenia oszaleję, bo kiedy moje dziecko spało, ja jechałam na szmacie, starając się utrzymać ten sam porządek co przed porodem. Długo nie potrafiłam zrezygnować ze swojego starego życia oraz dawnych przyzwyczajeń. A potem nagle zrozumiałam, że przecież od czystości okien w domu wcale nie zależy poziom mojego szczęścia!


Nauczyłam się sobie odpuszczać. Ciągle się tego uczę. A przy okazji pokazuję moim czytelniczkom, jak to zrobić.


Skąd wziął się w ogóle pomysł by o tym pisać?


Bardzo dużo wymaga się od nas - mam XXI wieku. Podobno kiedyś kobiety miały gorzej, bo nie miały pralki i musiały pracować w polu, ale tak naprawdę nikt od nich nie wymagał, żeby: wróciły do formy dwa tygodnie po porodzie. Pilnowały bezglutenowej diety całej rodziny, a w wolnych chwilach chodziły po sklepach w poszukiwaniu bio, eko i bezcukrowej żywności. Spały z dziećmi w jednym łóżku, ale nie zapominały również o mężu! Były pracownicami miesiąca w korpo, ale spędzały jakościowo dobry czas z dziećmi. Pozwalały im na luz, ale równocześnie woziły na lekcje: angielskiego, hiszpańskiego, basen, jazdę konną oraz szachy. Nikt nie wymagał od naszych babek, żeby były mądrzejsze od lekarzy i wiedziały wszystko na temat oznaczania crp w czasie choroby. Albo żeby miały wiedzę psychologiczną większą od Doroty Zawadzkiej i wychowywały bez kar oraz nagród. Żeby nigdy nie traciły cierpliwości, a w wolnych chwilach - bo ja wiem? - praktykowały jogę albo chodziły na hybrydę.


Ja bym tak mogła wymieniać i wymieniać ;). Kiedy kobieta zostaje matką, to ciągle ma wrażenie, że robi coś źle. Za słabo lub za mało. A to bardzo głupie wrażenie, bo odbiera całą radość z macierzyństwa! To oczekiwania wobec kobiet są chore i to je trzeba zmienić, bo tak naprawdę każda z nas odwala kawał dobrej roboty. Nawet jeśli nie odrabia lekcji razem z dzieckiem. Nawet jeśli zdarzy jej się na to dziecko krzyknąć.


Czy łatwo jest być matką w Internecie? Pokazywać swoje życie takim jakie jest? Czy są takie rzeczy, które uważasz za absolutną świętość i zostawiasz tylko dla siebie?


Wbrew pozorom więcej jest rzeczy, których nie pokazuję. Przede wszystkim szanuję prywatność moich dzieci. Piszę głównie o sobie, a nie np. o problemach wychowawczych czy sposobach na odpieluchowanie :).

 

Na pierwszy rzut oka masz idealną sytuację – jesteś sama sobie szefem. To brzmi jak złoty środek na połączenie macierzyństwa z życiem zawodowym. Prowadzenie takiego bloga to jednak poważne przedsięwzięcie. Czy łatwo jest łączyć taką pracę z wychowywaniem dwójki dzieci?


To zależy, z której strony na to patrzymy :). Jeśli z perspektywy moich dzieci - no to super! Bo mają mamę na co dzień. I to zaangażowaną mamę! Mam nielimitowany czas na zabawę, chodzę na wszystkie przedstawienia mojego dziecka, drzwi otwarte, synka zresztą odbieram z przedszkola bardzo wcześnie, a młodsza córka nie musi być z nianią albo w żłobku.


Z drugiej strony w pewnym momencie prowadzenie bloga można porównać z prowadzeniem własnej firmy - obowiązków jest mnóstwo, więcej niż na zwykłym etacie i choć mój czas pracy jest elastyczny i mogę nim dowolnie dysponować, pewnych rzeczy nikt za mnie nie zrobi. Nie chcę, żeby odbywało się to kosztem dzieci, więc pracuję głównie wtedy, kiedy one śpią: nocami, wcześnie rano albo w trakcie drzemek Basi. W efekcie rzadko kiedy mam czas tylko dla siebie, nie pamiętam już nawet, kiedy tak po prostu leżałam na kanapie i gapiłam się w telewizor. No ale kocham to, co robię i w sumie pisanie notki na bloga relaksuje mnie bardziej niż oglądanie serialu, więc… Nie mam na co narzekać!

 

Media z każdej strony rozpowszechniają wzorzec matki idealnej, która pięknie wygląda, spełnia się zawodowo, w domu ma porządek, a dzieci szczęśliwe. Ty jednak postawiłaś na autentyczność. Dlaczego?


Bo inaczej nie potrafię! Nie ma w tym moim blogowaniu żadnej strategii, jakiegoś założenia, że ja to będę tą matką, która ma czasami w domu bałagan i chodzi nieuczesana. Nie jestem produktem, jestem człowiekiem - tak po prostu. I jak mam sterczeć przed lustrem przed wrzuceniem zwykłego filmiku na InstaStory, bo jeszcze - olaboga! - ktoś mnie zobaczy bez makijażu, no to mi się zwyczajnie nie chce. Zamiast przez godzinę prostować włosy - wolę wyjść na spacer z dzieckiem. Akceptuję siebie nawet z tym nie zawsze umalowanym okiem czy dresem na tyłku. Pewnie dlatego nie mam ciśnienia, żeby przed kimkolwiek udawać lepszą niż jestem.

 

Prowadzenie bloga przyciąga nie tylko fanów, na pewno musisz niejednokrotnie mierzyć się z krytyką. Jak radzisz sobie z hejtem?


Wbrew pozorom hejt zdarza się rzadko. Tak naprawdę negatywne komentarze zostawia mniej niż 1% wszystkich czytających. To jest tylko mała kropelka w morzu! Mam specjalne narzędzia do walki z hejtem, np. ukrywanie komentarzy czy blokowanie moich treści. Stają się wtedy dla osoby negatywnie do mnie nastawionej - niewidoczne. Dzięki temu i ja mam spokój, i ona.


A tak zwyczajnie, po ludzku, zawsze sobie tłumaczę, że ta osoba wpadła tu na chwilę, przeczytała coś, nie zrozumiała, może ma gorszy dzień i dlatego się uniosła? Wiesz, że mnie nie zna, bo jakbyśmy rozmawiały w cztery oczy, to na pewno potrafiłybyśmy się dogadać, znalazłybyśmy jakieś styczne i ogólnie byłoby pozytywnie. Dzięki takiemu podejściu nawet o bardzo obraźliwych komentarzach szybko zapominam, bo one przecież nic nie znaczą. I nawet jak ktoś mi pisze, że jestem głupia, to na pewno by tak nie myślał, gdyby mnie poznał bliżej!


Zaufało Ci wiele kobiet - Twojego bloga odwiedza ok 130 tys. osób miesięcznie, Twój fanpage na Facebooku ma ponad 50 tys. obserwatorów.. Czy odczuwasz w związku z tym, że spoczywa na Tobie odpowiedzialność?


Tak. To do mnie kobiety w pierwszej kolejności zwracają się, kiedy mają jakiś problem. Czasami są to błahe pytania, typu: gdzie kupiłaś ten smoczek? Jaki wózek polecasz? A czasami kwestie poważniejsze, np.: co myślisz o szczepieniach, bo tyle się o nich naczytałam, że teraz boję się iść z moim dzieckiem do przychodni.
Tak naprawdę kobiety bardzo często podejmują decyzje na podstawie tego, co przeczytają w sieci. I ja wtedy muszę dać im pełną odpowiedź, przejrzeć teksty źródłowe, znaleźć dowody, a nie pisać coś w stylu: “Wydaje mi się…”.

 

Czy masz jakąś radę dla świeżo upieczonych mam, które szukają porad w Internecie? Gdzie najlepiej szukać źródła informacji i inspiracji oraz na co powinny uważać?


Najlepiej: u lekarza. To jeśli chodzi o wszelkie informacje. Inspiracje oczywiście na blogach albo na Instagramie. Jedyne czego bym unikała w sieci to fora dla mam.

 

Na koniec pytanie osobiste: jakie trzy rzeczy są dla Ciebie najważniejsze w byciu matką?


Bezwarunkowa miłość, wsparcie i zrozumienie w każdej chwili życia, całkowita akceptacja naszego dziecka. To ważne, żebyśmy dały to naszym dzieciom, bo to buduje silne fundamenty. I równocześnie są to trzy takie rzeczy, których nasze dzieci nie otrzymają od nikogo innego: ani od nauczycielki w szkole, ani nawet od przyjaciela czy przyszłej żony/męża.

 

Dziękuję Ci bardzo za tę rozmowę. Mam nadzieję, że dzięki niej więcej spośród mam odszuka swoją równowagę w życiu i pozwoli sobie na bycie nie idealną, a szczęśliwą.

 

Wywiad przeprowadziła: Karolina Kraśniewska

 

A Was, drodzy czytelnicy, jeśli jeszcze nie znacie Ilony i jej bloga, zapraszam serdecznie do odwiedzenia Mum and the city.

 

 Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak... więcej » x
Zobacz » Artykuły » Wywiady CzasDzieci.pl
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

Podróżuj z Momo! Wywiad z Beatą Sadowską

W przededniu wakacji zapraszamy Was w podróż niezwykłą. Ta wyprawa zaskakuje wielopoziomowością, wieloaspektowością, wielowątkowością. Choć dedykowana najmłodszym, czerpać z niej powinni też dorośli. Małymi krokami w wielki świat? Tylko z "Momo, który nie lubi podróży". więcej »
"Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"

"Ważne jest to, że dorośli czynnie uczestniczą w warsztatach i bawią się wspólnie z dziećmi"

Rozmowa z panią Joanną Woźniak z Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. więcej »
Najważniejszy jest wspólny czas

Najważniejszy jest wspólny czas

Polski Maraton Artystyczny to projekt wyjątkowy i innowacyjny. Cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem uczestników i mediów, ale także szacunkiem wielu instytucji... więcej »
O kulisach powstawania serialu Kacepriada - Wywiad z Marcinem Hycnarem

O kulisach powstawania serialu Kacepriada - Wywiad z Marcinem Hycnarem

O kulisach powstawania serialu Kacepriada z okazji premiery DVD opowiada Marcin Hycnar ? serialowy tata Kacpra więcej »
Mocny wywiad z tłumaczką języka migowego. Prawda o świecie Głuchych, cz. I

Mocny wywiad z tłumaczką języka migowego. Prawda o świecie Głuchych, cz. I

Zapraszamy do przeczytania I. części wywiadu z Bożeną Nowak, doświadczoną tłumaczką języka migowego. Rozmowa jest dopełnieniem artykułu o niesłyszących i niedosłyszących, publikowanego na naszej stronie. Poznaj mity i stereotypy o Głuchych oraz nieznane Ci fakty. więcej »
Księgarnia obok której nie sposób przejść obojętnie

Księgarnia obok której nie sposób przejść obojętnie

"Mamy sporo radości widząc jak przechodzący ludzie robią sobie zdjęcia naszych witryn" - rozmowa z panem Rafałem Roseckim, właścicielem księgarni Odnowa w Poznaniu. więcej »
Wywiad z Panią Barbarą Kosmowską – pisarką, autorką książek dla dzieci takich jak "Pozłacana Rybka" czy "Buba".

Wywiad z Panią Barbarą Kosmowską – pisarką, autorką książek dla dzieci takich jak "Pozłacana Rybka" czy "Buba".

"Jeśli fabuła mojej powieści wtapia się w doświadczenia życiowe młodych czytelników, uważam to za książkowy sukces". więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. W czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto...  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018