Poznań

DOoKOŁA - instalacja performatywna dla rodzin z dziećmi
Poznań Warsztaty Nasz Patronat

DOoKOŁA - instalacja performatywna dla rodzin z dziećmi

17 września 2016
Wpis archiwalny

godz. 11:00/ Studio Słodownia +3

 

Bilety w cenie 15zł normalny i 10zł ulgowy do nabycia w punktach informacyjnych Starego Browaru, księgarniach Empik oraz na portalu ebilet.pl

 

DOoKOŁA jest instalacją proponującą choreograficzne, interaktywne, wielozmysłowe doświadczenie najmłodszym widzom i ich opiekunom. Jest uważnie skomponowanym środowiskiem o wielu warstwach percepcyjnych: wizualnej, dotykowej, słuchowej, stymulujących fizyczny ruch i zaangażowanie sensoryczne uczestników. DOoKOŁA rozpościera serię staranie dobranych, wewnętrznie powiązanych zdarzeń, mających na celu pobudzenie ciekawości, stymulację percepcji oraz wciągnięcie w obszar fizycznego działania publiczności.
DOoKOŁA pragnie w sposób artystyczny podjąć krytyczną myśl dotyczącą koncepcji sztuk performatywnych kierowanych do najmłodszych widzów i jest przykładem działania artystycznego postrzegającego taniec i choreografię w jej szerszym znaczeniu – jako jednocześnie artystycznego i społecznego doświadczenia.


Artystki pragną stworzyć, wraz z zespołem projektu, pracę choreograficzną wyrastającą ze specyficznej perspektywy tańca współczesnego i sztuk performatywnych poprzez komunikację z naturalną dziecięcą ciekawością, pozwalanie im na samodzielną eksplorację, uruchamianie indywidualnej ekspresji oraz tworzenie przestrzeni dla autonomicznego kształtowania własnego świata i doświadczenia. Pragną również pobudzić specyficzną jakość relacji rodzic - dziecko poprzez skomunikowanie opiekunów z ich własną, wewnętrzną, dziecięcą częścią. Celem pośrednim instalacji jest więc stworzenie sytuacji, w której rodzic będzie miał okazję wzmocnić swoją obecność fizyczną, obudzić ciało reagując na działania/ zjawiska zachodzące w instalacji. Danie okazji rodzicom do pracy z własnymi napięciami przekłada się bezpośrednio na ich dzieci, których główny przewodnik/ przewodniczka po życiu staje się bardziej uważny, komunikatywny, pewniejszy siebie, czuły, responsywny, czujący własne potrzeby – i co za tym idzie „mieszczący” potrzeby dziecka.

 

 

Projekt jest konsekwentnym artystycznie krokiem długotrwałych poszukiwań naukowych i choreograficznych, dotyczących artystycznej pracy z dziećmi, dwóch twórczyń. Zainteresowane sztukami performatywnymi dla najmłodszych odbiorów, zgłosiły się na coaching uczący konkretnych narzędzi w tym właśnie zakresie, zorganizowany przez Art Stations Foundation w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015. Gdy parę miesięcy później fundacja ogłosiła konkurs na projekt spektaklu dla dzieci od 0-6 lat, ich propozycja okazała się najlepszą spośród wszystkich zgłoszeń. Realizacja ich projektu, pod artystyczną opieką Daliji Aćin Thelander – jednej z najbardziej oryginalnych twórczyń światowego teatru dla najmłodszych dzieci (autorki chociażby, dobrze znanej w Poznaniu, instalacji Baby Space), będzie okazją do skorzystania z jej ogromnej wiedzy i zaszczepienia innowacyjnych metod kreatywnego działania w polskich artystkach.

 

koncept i choreografia Hanna Kanecka, Aleksanda Bożek-Muszyńska

opieka artystyczna Dalija Aćin Thelander

performerzy Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Maciej Zakrzewski

światła Łukasz Kędzierski

muzyka Patryk Lichota

partner Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka w Poznaniu

 

czas trwania ok. 50 minut

 

zdjęcia © Maciej Zakrzewski dla Malta Festival Poznań 2016

 

Organizator:

Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel.: 61 859 61 22

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć