Poznań

Poznań Seans filmowy

Premiery na Ale Kino!

Wpis archiwalny

32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! rozpocznie się w Poznaniu 30 listopada. Pierwsze ujawnione tytuły, które wejdą w skład programu filmów pełnometrażowych tegorocznej edycji, zapowiadają mnóstwo wrażeń, emocji i wzruszeń. W zdecydowanej większości będą to filmy pojawiające się na polskich ekranach po raz pierwszy. Łącznie zaprezentowanych zostanie 40 pełnych metraży.

 

 

Zadowoleni z pewnością będą fani animacji. O Złote Koziołki w kategorii filmów dla dzieci powalczy brazylijski Chłopiec i świat w reżyserii Alê Abreu – historia dziecka przemierzającego fantastyczną krainę, którą zamieszkują mechaniczne zwierzęta i niespotykane nigdzie indziej istoty. Ta zrealizowana w wielu technikach animacja została doceniona na Festiwalu w Annecy (jednym z najważniejszych festiwali poświęconych filmom animowanym) – zdobyła nagrodę główną, czyli Kryształ Annecy oraz Nagrodę Publiczności. Z innego festiwalowego ekranu pomacha do dzieci królik Johan, bohater szwedzko-duńskiej koprodukcji Daleko, daleko w reżyserii Esbena Tofta Jacobsena, która miała swoją światową premierę na Festiwalu w Berlinie. W tej ciepłej i wizualnie pięknej opowieści w mądry sposób oswajany jest temat utraty bliskiej osoby.

Mnóstwo wspaniałej i wartościowej rozrywki odnajdzie na Festiwalu młody miłośnik filmów aktorskich. Jedną z ciekawszych propozycji adresowanych do dziecięcej widowni będzie brytyjski X + Y w reżyserii Jamesa Grahama, opowiadający o młodym matematycznym geniuszu. W roli głównej występuje Asa Butterfield, znany z takich filmów, jak Hugo i jego wynalazek oraz Gra Endera. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Eddie’ego Marsana (Sherlock Holmes, V jak Vendetta) oraz Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky, Blue Jasmine). W części konkursowej dla młodzieży o solidną dawkę rock and rolla zadbają norwescy Bitelsi o czwórce przyjaciół, którzy w czasach największej popularności The Beatles stylizują się na członków zespołu. Film w reżyserii Petera Flintha udowodnia, że mimo upływu lat problemy trapiące nastolatków wciąż wyglądają podobnie.

 

 

Nie po raz pierwszy filmy zgłoszone na Festiwal Ale Kino! uzyskują później status kandydatów do Oscara. W tym roku w sekcji Panorama na młodzieżowego widza czekają dwa filmy ubiegające się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Reprezentant Kuby Sprawowanie w reżyserii Ernesto Daranasa porusza temat relacji sprawiającego problemy chłopca z nauczycielką, która jako jedyna w jego otoczeniu stara się mu pomóc. Z kolei kandydat Gruzji Wyspa kukurydzy w reżyserii George’a Ovashvili opowiada o życiu na małej wysepce utworzonej na rzece oddzielającej Gruzję i Abchazję. Film został również uhonorowany główną nagrodą na Festiwalu w Karlowych Warach – Kryształowym Globusem.

 

Tradycyjnie program Festiwalu będzie podzielony na sekcje. Oprócz obu konkursów – dla dzieci i młodzieży – oraz Panoramy, która skupia wyróżniające się filmy z różnych stron świata, na widzów czekają sportowe emocje zapewnione przez pokazy w ramach sekcji Ale Kino! z Piłką, a także seans filmu wybranego wspólnie ze Społeczną Fundacją Ludzie dla Ludzi. Organizatorzy przygotowali również specjalny pokaz filmu z audiodeskrypcją – będzie to duński hit „Antboy” w reżyserii Aska Hasselbalcha o wyjątkowym dziecięcym superbohaterze. Interesującą nowością tegorocznego Ale Kino! będą filmy wspierające idee Impulsu, czyli platformy rozmowy na ważne tematy dotyczące młodego pokolenia i jego problemów.

 

Pełny program Festiwalu zostanie ogłoszony 4 listopada.
 

Organizator:

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć