Poznań

Kwiecień w Bibliotece Raczyńskich
Poznań Nowość!

Kwiecień w Bibliotece Raczyńskich

Wpis archiwalny

Co będzie się działo w Bibliotece Raczyńskich w miesiącu kwietniu? Sprawdźcie sami! Propozycji dla dzieci i dorosłych jest cały wachlarz, więc zdecydowanie jest w czym wybierać.

 

7 kwietnia, godz. 10.00, Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37
Baśnie z wysp i lądów. Spotkanie z Szymonem Góralczykiem

Na opowieści i baśnie z całego świata zapraszamy do Filii Naramowickiej. Historie z różnych zakątków świata oraz swoje wspomnienia z podróży  przedstawi bajarz i podróżnik Szymon Góralczyk.

 

7 kwietnia, godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
CZYTATY2 Bracia Grimm, Jaś i Baba Jaga

Dawno, dawno temu bracia Jakub i Wilhelm wędrowali po domach i zbierali opowieści… O tym, skąd się wzięły się jedne z najpopularniejszych baśni opowiedzą bajarze z  grupy Baśnie Właśnie. Uczestnicy CZYTATÓW2 będą mogli także dowiedzieć się jak opowiadać baśnie i czy każdy może zostać bajarzem.

 

11 kwietnia, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego 
Wernisaż wystawy "Jedźmy, wracajmy... Drogi życia i szlaki twórcze Włodzimierza Odojewskiego"

Wystawa prezentuje biografię i dzieło wybitnego prozaika, autora słuchowisk i dramatów. Najbardziej rozpoznawalnym obszarem tematycznym prozy Odojewskiego jest wojenna historia Kresów Wschodnich, która utrwalona w osobistym doświadczeniu i wzbogacona wieloletnimi studiami pisarza inspirowała szereg utworów. Włodzimierz Odojewski zasłynął jako autor cyklu podolskiego, na który składają się opowiadania z tomu „Zmierzch świata” (1962) oraz powieści „Wyspa ocalenia” (1964) i „Zasypie wszystko zawieje...” (1973).
Podczas wernisażu fragmenty prozy Odojewskiego zaprezentuje Janusz Andrzejewski, aktor Teatru Nowego w Poznaniu, przy akompaniamencie Piotra Orlińskiego.

Wystawa powstała we współpracy Biblioteki Raczyńskich i Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Czynna będzie w Galerii Atanazego w dniach 11 kwietnia - 2 maja.

 

14 kwietnia, godz. 11.00, Biblioteka dla dzieci, Al. Marcinkowskiego 23  
Rodzinne czytanie z asz.teatrem

Mama Mu jest wyjątkową krową! Jeździ na rowerze, chodzi do biblioteki i przyjaźni się z Panem Wroną. Jej przygody zaprezentują aktorzy asz.teatru, a czytanie będzie wyjątkowe, bo tłumaczone na polski język migowy.

 

14 kwietnia, godz. 12.00, Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37
Aleksander Przybylski o osiedlu biedy w Naramowicach

Jak wyglądały osiedla biedy na Naramowicach? Temat przypomni Aleksander Przybylski- dziennikarz, kulturoznawca, autor książki „Abisynia”, w której opisywał osiedle na Grunwaldzie.

 

17 kwietnia, godz. 18.00, Dom Literatury, ul. Wroniecka 14 
Spotkanie z prof. Zdzisławem Adamczykiem wokół biografii Stefana Żeromskiego

Symbol polskiej inteligencji czy  prowadzący podwójne życie  uwodziciel? "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Żeromskiego" to książka, w której znawca i badacz życia i twórczości Stefana Żeromskiego, prof. Adamczyk wyjaśnia tajemnice biografii pisarza. Podczas przygotowywania  do druku listów Żeromskiego prof. Adamczyk trafił na źródła, które ukazały prywatne życie autora „Przedwiośnia” w nowym świetle.

 

18 kwietnia, godz. 18.00, Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
Spotkanie Miłosław Mielżyńskich i ich goście.
Spotkanie poświęcone Sewerynowi i Franciszce z Wilkxyckich Mielżyńskim oraz ich związkom z wybitnymi postaciami goszczącymi w Miłosławiu. Gośćmi spotkania będą Tadeusz Grabski, Agnieszka Murawska i Ewa Siejkowska-Askutja.


19 kwietnia, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Klub Książki u Raczyńskich

Kolejne spotkanie czytelników poświęcone będzie jednej z najpopularniejszych książek ubiegłorocznego laureata literackiej nagrody Nobla Kazuo Ishiguro, powieści „Nie opuszczaj mnie”. Ta antyutopia rozgrywa się w szkole z pensjonatem, będącą hodowlą klonów.  Czy klony posiadają duszę? Czy można zmienić przeznaczenie? Zapraszamy do rozmowy o książce. 

 

21 kwietnia, godz. 10.00, Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37
Warsztaty plastyczne dla dzieci

Warsztaty poprowadzi ilustratorka i autorka książek dla dzieci Aleksandra Woldańska-Płocińska.  Prace, które powstaną podczas warsztatów związane będą z najnowszą książką autorki pt. "Zwierzokracja".


21 kwietnia, godz. 12.00,  Biblioteka Raczyńskich, sala 1
CZYTATY2. W indiańskiej wiosce

Podczas kolejnych CZYTATÓW2 przeniesiemy się za ocean, aby poznać tajemnice Meksyku. Naszym przewodnikiem będzie Szymon Góralczyk, bajarz, który wielokrotnie odwiedzał Meksyk w poszukiwaniu najciekawszych opowieści. Podczas spotkania będzie można nie tylko poznać historie  z tamtego regionu, ale  też  poznać muzykę  Ameryki Środkowej. 

 

23 kwietnia, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Sendlerowa. W ukryciu. Spotkanie z Anną Bikont

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. Anna Bikont w swojej książce przedstawia złożony portret bohaterki, kobiety, osoby kształtującej opowieść o samej sobie. Autorka opierając się na wielu źródłach prezentuje postać Sendlerowej w szerokim kontekście, obala mity i pozwala dostrzec prawdziwego człowieka, z jego heroizmem i wątpliwościami. Książka została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018. Spotkanie poprowadzi prof. Rafał Witkowski.
Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Czarne.

 

24 kwietnia, godz. 16.30,  Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Wtorek dla seniora „Na pierwszy znak”. Piosenki Hanki Ordonówny

Ordonka była jedną z najjaśniejszych gwiazd dwudziestolecia międzywojennego, grała w kabaretach, filmach, koncertowała m.in. w Berlinie, Paryżu, Wiedniu. Teksty piosenek pisali dla niej Tuwim, Hemar i Jurandot, a także mąż hrabia Michał Tyszkiewicz. Była autorką tekstów swoich piosenek oraz wspomnień wojennych „Tułacze dzieci”. Jej barwne życie stało się kanwą filmu „Miłość ci wszystko wybaczy”, a jej styl stale inspiruje. O artystce opowie dr Tomasz Umerle. 

 

26 kwietnia, godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Czytanie Jeżycjady®
Borejkowie są jedną z ulubionych literackich rodzin, ale być może nie wszyscy pamiętają, że  jej nestor, Ignacy Borejko przez lata był bibliotekarzem w Bibliotece Raczyńskich.  Zapraszamy  na spotkanie, podczas którego chętni będą mogli przeczytać swoje ulubione fragmenty książek Małgorzaty Musierowicz, a także porozmawiać o ulubionych bohaterach i swoich doświadczeniach lekturowych związanych z Jeżycjadą®.
Wydarzenie w ramach II Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady®

Organizator:

Biblioteka Raczyńskich

Pl. Wolności 19
61-739 Poznań
tel.: 61 88 58 955

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć