Poznań

Styczeń w Bibliotece Raczyńskich
Poznań Nowość!

Styczeń w Bibliotece Raczyńskich

Wpis archiwalny

Jakie wydarzenia czekają na nas wraz z początkiem nowego roku w Bibliotece Raczyńskich? Jest ich co nie miara i zdecydowanie jest w czym wybierać!

 

8 stycznia, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego 
Wernisaż wystawy  Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego

Leon Prauziński (1895-1940), malarz i grafik, pomimo aktywności na wielu polach, dziś znany jest przede wszystkim jako autor wydanych na początku lat 30. pocztówek przedstawiających sceny z Powstania Wielkopolskiego. Powielane w tysiącach egzemplarzy i reprodukowane w setkach publikacji, tworzą zbiorową pamięć o tamtych dniach. I choć rzeczywiście powstanie, w którym sam czynnie uczestniczył, było często podejmowanym przez niego tematem, to w żadnym razie nie wyczerpuje jego twórczości. Z pasją malował i rysował ulubione przez siebie konie, ilustrował książki i czasopisma, a nawet był autorem jednego z pierwszych polskich komiksów. Wszystkie te obszary zostaną zaprezentowane na  wystawie w Bibliotece Raczyńskich. Jej trzon będą stanowiły udostępnione przez rodzinę artysty obrazy i rysunki, a także archiwalne zdjęcia.
Wystawa będzie czynna  do 16 lutego 2018 roku.

 

9 stycznia, godz. 16.30. Biblioteka Raczyńskich, sala 1 
Wtorek dla seniora  Róbmy swoje… o piosenkach Wojciecha Młynarskiego

Jego frazy przeszły do codziennej polszczyzny Polaków: kolejne pokolenia powtarzają, „że jeszcze zielone gramy” i „nie mają jasności w temacie Marioli”. O tekstach jednego z najważniejszych polskich poetów piosenki opowie dr Tomasz Umerle.

 

11 stycznia, godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Spotkanie z Jackiem Kowalskim i jego książką Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy. Koncert muzyki dawnej

Jacek Kowalski, autor książki Sarmacja. Obalanie mitów, został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Podczas spotkania w Bibliotece Autor zmierzy się z mitami na temat  sarmatyzmu, będzie też okazja do wysłuchania koncertu muzyki dawnej. Na lutni zagra Henryk Kasperczak. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński.


13 stycznia, godz. 11.00. Biblioteka dla dzieci 
Rodzinne czytanie z asz.teatrem  Tajemnice Biblioteki Raczyńskich

Najnowsza książka Elizy Piotrowskiej poświęcona jest  Bibliotece Raczyńskich. Podczas Rodzinnego czytania czytelnicy będą mieli okazję poznać Anię i Piotrka, którzy razem z rodzicami odwiedzają Bibliotekę, poznając jej tajemnice. Książkę wydało Wydawnictwo Miejskie Posnania.

 

15 stycznia 2018, godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, Herbaciarnia
Wernisaż wystawy z okazji Dni Judaizmu Coexist – Żydzi i Poznań

Wystawa dokumentuje obecność Żydów w Poznaniu, na planszach została przedstawiona historia poznańsko-żydowskich stosunków od XVI  wieku do współczesności. Ekspozycja  ma na celu pokazanie blisko tysiącletniej wspólnej historii Żydów i Polaków na terenach naszego miasta. Wystawa została zaprezentowana w mieście partnerskim Poznania w Izraelu – Ra’anana. Miasto to jest silnym ośrodkiem kulturalnym leżącym blisko Tel-Awiwu. Wystawa „Coexist” powstała we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury i pokazuje Poznań jako miasto otwarte, ciekawe i dbające o swoją historię.


17 stycznia, godz. 18.00  Dom Literatury, ul. Wroniecka 14
Spotkanie wokół książki Elżbiety Nowickiej i Aliny Borkowskiej-Rychlewskiej Oblicza wieku dziewiętnastego. Studia z historii literatury, teatru i opery

Książka podejmująca problematykę z różnych dziedzin nauki, przede wszystkim literaturoznawstwa, teatrologii, operologii i historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem estetyki i historii idei XIX wieku. 

 

18 stycznia, godz. 18.00,  Biblioteka Raczyńskich, sala 1 
Klub Książki u Raczyńskich. Tatiana Tołstoj, Kyś

W wyniku Wybuchu,  Moskwa zmienia się wioskę bez imienia. Rozpadło się wszystko, co technologicznie powyżej wrzeciona, a społecznie powyżej samowystarczalnej osady nazywanej od imion kolejnych władców. Rozpad technologii i społeczeństwa opisuje w swojej książce Tataina Tołstoj, wnuczka  Aleksego Tołstoja, znanego polskim czytelnikom przede wszystkim z bajek dla dzieci.   Jakie wrażenie książka zrobiła na klubowiczach? Przekonamy się podczas spotkania.


19 stycznia godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, sala 1   
Spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem

Pisarz, dziennikarz i eseista będzie gościem Biblioteki Raczyńskich. Jego twórczość  obejmuje powieści  np. Dolina nicości, Ukryty, teksty publicystyczne Długi cień PRL-u, czyli dekomunizacja której nie było, Moje boje z III RP i nie tylko. W listopadzie 2012 r. nakładem wydawnictwa Fronda ukazał się wywiad-rzeka z Bronisławem Wildsteinem pt. Niepokorny.  Współorganizatorem spotkania Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza.


22 stycznia godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, sala 1 
Baczyński. Co jest we mnie koncert piosenek do poezji Baczyńskiego w 97.rocznicę urodzin Poety.

Premierowy koncert  piosenek do Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zgromadził  w październiku w Bibliotece tłumy wielbicieli poezji i piosenki. Z okazji 97. roczniy urodzin Poety powtarzamy koncert, mając nadzieję, że teksty Baczyńskiego, muzyka i śpiew Jana Billerta oraz wiolonczela Antoniny Weber pozwolą kolejny raz przenieść  się w świat artystycznej wrażliwości.


23 stycznia godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Ach, ten gorset!. Wyjątkowy pokaz mody i promocja książki

Książkę Ach, ten gorset! wydaną przez wydawnictwo Święty Wojciech, napisały  bibliotekarki z Działu zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich, Karolina Tomczyk-Kozioł i Agnieszka Urbańska. Zapraszamy na spotkanie z Autorkami, które uświetni pokaz XIX-wiecznej mody.


29 stycznia godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, sala 1  
Salon u Raczyńskich, czyli chwil kilka z poezja i prozą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wieczór z twórczością Kazuo Ishiguro,  literacki nobel 2017

W spotkaniu wezmą udział:
Aleksander Saługa (Prezes Wydawnictwa Albatros, polskiego wydawcy książek Ishiguro),
dr Wojciech Drąg (literaturoznawca, Instytut Filologii Angielskiej, Uniwersytet Wrocławski),
prof. Ryszard K. Przybylski  (teoretyk i krytyk sztuki, UAM).
Fragmenty prozy Noblisty zaprezentuje Szymon Bobrowski (aktor teatralny i filmowy)
Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz i autor scenariuszy filmowych. Urodzony w 1954 roku w Japonii, w Nagasaki, od 1960 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Absolwent uniwersytetu Kent w Canterbury (studiował angielski i filozofię). Autor m.in. Kiedy byliśmy sierotami, Pogrzebany olbrzym, Nokturny oraz Okruchów dnia i Nie opuszczaj mnie . W 2017 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla jako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”.

Organizator:

Biblioteka Raczyńskich

Pl. Wolności 19
61-739 Poznań
tel.: 61 88 58 955

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć