Strefa rodzica » Okiem rodzica » Rodzice piszą » Smart Start

Smart Startpowiększ

Smart Start

 

Jestem rodzicem dwójki wspaniałych dzieci. Pewnie wielu z Was niesie ze sobą doświadczenie rodzicielstwa. Zapewne każdego nasze doświadczenie jest inne. Każdy z nas ma inna wizję wychowania, a czasem poddajemy się innym w jego procesie.

 

Mój artykuł nie ma na celu nikogo oceniać. Mój artykuł jest apelem to nas wszystkich. Jest apelem do rodziców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę jako mama i tata, ale też dla tych, którzy zmagają się z trudami nastolatków.

Dlaczego chcę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami i wizjami? Powód jest egoistyczny, ale z punktu widzenia całości, a nie tylko mojej własnej osoby. Przeczę tu rzecz jasna sama sobie, ale wszystko się wyjaśni po przeczytaniu artykułu.

 

Uwielbiam moje dzieci, lubię, choć nie zawsze, być rodzicem... jest to trudna i mozolna praca, często/czasem wynagradzana relacją, którą z nimi mamy... uśmiechem, przytulaniem i miło wspólnie spędzonym czasem.


Dla mnie jednym z większych trudów jest jej monotonność i powtarzalność, która na szczęście, jak już wspomniałam, jest wynagradzana.

 

Jeżeli mówię o monotonności i powtarzalności, myślę głównie o codziennych obowiązkach wobec dzieci, które oczywiście na każdym etapie się różnią. Cudowne, piękne niemowlę, wyczekane przez nas, przez kobiety noszone w łonie przez 9 miesięcy... a po wyjściu z brzucha – przewijanie, karmienie, drzemka, czuwanie, usypianie, przewijanie, karmienie, itd.

 

W początkowych miesiącach życia dziecko jest od nas totalnie uzależnione, ale jego naturalna niesamowita zdolność uczenia się, pozwala mu doświadczać coraz więcej, poruszać się, czuć sprawczość. I właśnie o sprawczości, o wierze w samowystarczalność, o wierze w swoje umiejętności i zdolności poznawcze i motoryczne chciałabym głównie do Was napisać.

 

Wierzę, że od nas zależy, jak będzie się rozwijało nasze dziecko. Jako były sportowiec, ale też uważny członek naszego społeczeństwa, obserwuję małe i większe bobasy. Prowadzę też zajęcia sportowe. Rozmawiam z innymi trenerami i nauczycielami, a nasze obserwacje są tożsame.

 

Często my jako rodzice, nie pozwalamy dziecku doświadczać, nie pozwalamy dziecku na samodzielność w poznawaniu świata, w poznawaniu swojego ciała. Nie pozwalamy na swobodny naturalny rozwój.

 

Jestem trenerem i pedagogiem. Pracę magisterską, bardzo dobrze przyjętą w środowisku pisałam na temat wieloletniego, optymalnego planu szkolenia dla tenisistów. Opisane w nim zostały etapy szkolenia  sportowego, począwszy od 5-6 roku życia dziecka, a skończywszy na 18 – 20 roku życia. Zawarłam w nim między innymi podział rozwoju cech motorycznych u dzieci, zwracając uwagę na okresy tzw. sensytywne czyli takie, gdzie organizm dziecka najlepiej przyswaja daną cechę motoryczną. I wszystko układa się w płynną całość, ale jest...wielkie ALE!!!

 

Dla mnie jako rodzica i trenera najważniejsze są początkowe miesiące i lata dziecka, od czasu kiedy zaczyna się samodzielnie poruszać, kiedy zaczyna być sprawczy, czyli mniej więcej od momentu, kiedy umie przytrzymać wysoko główkę opierając się na rączkach, do czasu kiedy pójdzie do przedszkola, a już na pewno do czasu szkoły, gdzie ilość ruchu drastycznie się zmniejsza.

 

Dziecko ma silna potrzebę uczenia i działania, a my jako rodzice musimy dać im możliwość siłowania się ze światem. To wszystko może się odbywać przy naszej czujności, uważności i stymulacji, a nie wyręczania go w czynnościach. Bardzo obrazowo chcę powiedzieć, że naszym zadaniem jest organizowanie jego przestrzeni, oczywiście tak, żeby to było bezpieczne, jednak to dziecko będzie miało samo silną potrzebę samemu dotarcia do jakiegoś przedmiotu, do kolorowej piłki...nie podtykajmy im tych rzeczy pod nos.

 

Naszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo, naszym zadaniem jest dawanie miłości, karmienie  i czuwanie, ale nie wyręczanie!!!

 

Dzieci same wiedzą, kiedy są gotowe do ruchu, do siedzenia, do chodzenia. Nie stawiajmy ich, nie pomagajmy im. Niech one same poznają grawitację, niech poczują co muszą zrobić ze swoim ciałem, żeby nie upaść. Niech same odnajdą swój zmysł równowagi i zabawę ciałem.

 

Mam mocne przekonanie, że pomagając im w tych czynnościach, jednocześnie nie pozwalamy im na samodzielność, na sprawczość i na wiarę, że im się uda – co ma mocne przełożenie na ich późniejsze doświadczanie świata.

 

Każdy z nas ma gdzie indziej ustawione granice bezpieczeństwa dla swojego malucha. Ja i mój mąż często się o nie spieraliśmy i są one wyraźnie w innym miejscu. Ja pozwalałam dzieciom wchodzić wyżej, skakać mocniej, wchodzić na parapet, jeździć w wieku 1,5 roku na hulajnodze. Pozwalałam im huśtać się samemu na huśtawce „dla dorosłych” w wieku 2,5 roku przy założeniu, ze ja oczywiście ich nie huśtam, bo przecież one same już to potrafią.

 

Można dyskutować tutaj o indywidualnych predyspozycjach dzieci, jednak mam wrażenie, że przy dziecku rozwijających się w tzw. normach, różnice nie powinny być duże w ich zdolnościach motorycznych.

 

To, w jakim stopniu dziecko będzie motorycznie rozwinięte zależy od nas i od naszego zaufania do nich samych. Wyręczanie dzieci, trzymanie ich za rękę (oczywiście nie mówię o tym, ze dziecko które ma rok ma samo przechodzić przez ulice!!!), pomaganie im we wszystkim od razu, jest jednym z naszych największych błędów, których skutki są zauważalne w okresie późniejszym.

 

Jeżeli od początku nie dajemy dziecku szansy na samodzielność i samostanowienie i sprawczość, nie oczekujmy, że w wieku przedszkolnym będzie samo się ubierało, albo będzie potrzebowało zawsze Waszej pomocy.

 

Oduczenie dzieci w późniejszym czasie uzależnienia od innych jest bardzo trudne, trudniejsze niż wytrzymanie płaczu i frustracji przy 1,5 rocznym dziecku.

Dzieci są mądre i szybko wychwytują zależności rządzące światem. Jeżeli się przyzwyczają do modelu X to trudno będzie ich przekonać do innego modelu. Ponadto, trudno tez im zrozumieć, że nagle jest inaczej. Nie róbmy sobie tego, ułatwiajmy sobie życie – będzie łatwiej im i nam.

 

Wracając to mojej obserwacji, która już po krótce rozwinęłam, rośnie nam pokolenie dzieci, które bywają niesamodzielne i niesprawne. Ja mam doświadczenie w pracy z dziećmi i uwierzcie mi, że wiele dzieci ma problem w wykonywaniem podstawowych umiejętności motorycznych takich jak, bieganie, skakanie, rzucanie, łapanie. Trudno wtedy mieć oczekiwania do trenera na jakichkolwiek zajęciach, że dokona cudu. Dziecko, które ma 1,5 roku jest w stanie złapać piłkę, tylko trzeba mu tą piłkę do niego czasem rzucić. Dziecko dwuletnie jest w stanie jeździć doskonale na rowerze biegowych lub hulajnodze, tylko trzeba mu ten sprzęt dać do używania. Niech się wspina na drzewo, ale przy naszej asekuracji, niech wchodzi wysoko na placach zabaw, niech samo poczuje gdzie jest jego lub jej granica. Dziecko nie będzie umiało wyczuć granicy swojego komfortu i bezpieczeństwa jeżeli nie damy mu możliwości jego własnej oceny, którą zdobywa się podczas doświadczeń.

 

Moim jedynym komunikatem, które mówię do dzieci to stwierdzenie, żeby były uważne!!!Kacper i Maja znają doskonale granice swojego ciała i granice swojego komfortu. Wiedzą jakie są konsekwencje różnych działań i zachowań, ponieważ właśnie o tym między innymi jako rodzic z nimi rozmawiam. Ale nie trzymam ich za rękę i nigdy tego nie robiłam, żeby weszli np. wyżej, albo w ogóle coś zrobili.


Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Będą doświadczać, będą spadać, będą się obijać, będą płakały, ale jednocześnie będą silniejsze, sprawniejsze i według mnie szczęśliwsze.

 

Dzieci powinny codziennie mieć 1,5 godziny ruchu niezorganizowanego. Nie na zajęciach, ale na placach, z kolegami, koleżankami, z własną kreatywnością, ze budowaniem relacji z rówieśnikami. Według mnie to jest klucz to wychowania zdrowego, silnego i wierzącego w siebie społecznie rozwiniętego człowieka.


Z czasem miejsca na swobodę i niezorganizowany ruch jest coraz mniej. Już przecież w przedszkolu czy nawet w żłobku muszą istnieć zasady ograniczonej swobody i ruchu, żeby po prostu nie stała się krzywda. Ja to oczywiście rozumiem, jednak bardzo bliska mi jest idea leśnych przedszkoli, gdzie dzieci po prostu spędzają czas na powietrzu, w lesie, w plenerze, taplając się błocie, zbierając bukiety kolorowych liści.

 

Zobaczmy, jak bardzo zmniejsza się ilość swobodnego ruchu na poziomie szkoły. Tam zaczyna się siedzenie w ławkach, a zajęcia wf w szkołach podstawowych ograniczają się niejednokrotnie do czasu spędzonego na korytarzu 2 razy w tygodniu po 45 minut ( z czego część czasu potrzebne jest na przebranie, sprawdzenie listy a potem ponowne ubranie).


Bardzo się cieszę, że większość z was zapisuje dzieci na zajęcia sportowe po szkole, które wymagają od nas rodziców nierzadko bardzo zaawansowanej logistyki szczególnie przy dwójce lub więcej dzieci, których zainteresowania się różnią.

 

Ja się cały czas zastanawiam dlaczego tak bardzo utrudniamy sobie życie. Zapisujemy dzieci na zajęcia, co jest świetne, bo przecież dodatkowe umiejętności – specjalistyczne nabędą właśnie tam, ale nie mogą one być podstawą ich ruchu. Dokładając to tego wszystkiego nieodpowiednią dietę, sami przyczyniamy się to drastycznego zwiększenia otyłości wśród dzieci i ich bardzo niskiego poziomu sprawności.

 

Chciałabym nas wszystkich zachęcić do zmiany, a przynajmniej do chwili refleksji nad obecnym stanem naszego społeczeństwa – tego najmłodszego oraz tego, co my jako rodzice możemy z tym zrobić. Nie oddawajmy odpowiedzialności za sprawność naszych dzieci komuś innemu w wieku 5, 6 czy 7 lat. Już od momentu jego pierwszych doświadczeń z ciałem jako paromiesięczne dzieci możemy sprawić, że dzieci będą sprawniejsze, że zajęcia sportowe będą dla nich przyjemnością, trenerzy i nauczyciele, nie będą musieli uczyć ich umiejętności podstawowych, tylko na zajęciach np. tenisowych będziemy mogli uczyć ich tenisa oczywiście w formie zabawowej.


Myślę, że wykonując małe zmiany, spowodujemy, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie, wykonamy wielkie zmiany dla poprawy jakości życia oraz zdrowia naszych dzieci.

 

Zwiększy się tez wtedy szansa na wychowanie sportowego mistrza!!!

 

Olga Gorzelak

 

Olga Gorzelak - Mama dwójki  dzieci. Była utytułowana tenisistka, wielokrotna mistrzyni Polski. Obecnie trener tenisa.

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Metamorfoza na małym metrażu. Pokój Trzylatka... więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica » Rodzice piszą
Iniemamocni2 - świat superbohaterów dla całej rodziny!

Iniemamocni2 - świat superbohaterów dla całej rodziny!

Mocno trzyma się kciuki za nieustraszoną rodzinkę pełną mocy. A na ich akcje patrzy się jak na akcje Jamesa Bonda, z podziwem, z napięciem, z ogromnym przejęciem... więcej »
Wspaniały Świat Diney on Ice 2018 - czy nadal chwyta za serce?

Wspaniały Świat Diney on Ice 2018 - czy nadal chwyta za serce?

Kto nie marzył o spotkaniu Myszki Miki? Disney on Ice to wspaniała podróż, w którą zabiera nas właśnie Miki z przyjaciółmi. Przepięknie odwzorowane, efektowne kostiumy głównych bohaterów oraz bardzo pomysłowe kostiumy aktorów drugoplanowych. więcej »
Hiszpania w maju czy też w lipcu? O czym warto pamiętać podróżując z dzieckiem?

Hiszpania w maju czy też w lipcu? O czym warto pamiętać podróżując z dzieckiem?

O czym pamiętać, co warto zabrać, no i jak przetrwać urlop z dzieckiem lub gromadką maluchów? Czy jest to klimat przyjazny dla alergików? Czy warto brać spray na komary? Lepiej podróżować samochodem, czy autobusem? więcej »
Oczarowani czy zawiedzeni? Czy Disney On Ice nadal potrafi wskrzesić magię?
Patronat CzasDzieci.pl

Oczarowani czy zawiedzeni? Czy Disney On Ice nadal potrafi wskrzesić magię?

Nawet najlepsi artyści nie zagwarantują idealnego show. Najwspanialszy występ potrafi zepsuć zła organizacja. Czy nadal potrafimy ulec magii Disney'a? więcej »
"Wielka wyprawa Molly" - kim jest ta dziewczyna?

"Wielka wyprawa Molly" - kim jest ta dziewczyna?

11 marca będzie można ją poznać w Kinie Kadr w Dąbrowie Górniczej o godzinie 15.00.
Z naszej rodzinnej perspektywy postać warta jest bliższego poznania... bo Mollly: sypia pod rozgwieżdżonym niebem, ma talent do ręcznych robótek, poziom empatii sięgający wierzchołków sekwoi i ogon zakończony strzałką! więcej »
Smart Start

Smart Start

Mój artykuł nie ma na celu nikogo oceniać. Mój artykuł jest apelem to nas wszystkich. Jest apelem do rodziców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę jako mama i tata, ale też dla tych, którzy zmagają się z trudami nastolatków. więcej »
Metamorfoza na małym metrażu. Pokój Trzylatka i sypialnia rodziców w jednym.

Metamorfoza na małym metrażu. Pokój Trzylatka i sypialnia rodziców w jednym.

Każdy, kto posiada małe mieszkanie, ten wie, że grunt to dobrze wykorzystać każdy metr kwadratowy powierzchni. U nas od początku gdy po ślubie zamieszkaliśmy razem, mieliśmy małą sypialnię, salon, kuchnię, łazienkę i korytarz, dodatkowo sporo miejsca na strychu... więcej »
Budujemy dom! Czemu warto pomyśleć o owadach?

Budujemy dom! Czemu warto pomyśleć o owadach?

Warsztaty mogą zainspirować. Samotne zapylacze również potrzebują ciepłego kąta na zimę. Przeczytajcie i budujcie! więcej »
Bardzo fajny...Film

Bardzo fajny...Film

Moja córka bardzo lubi książki Roalda Dahla „Matylda” i „Charlie i fabryka czekolady”; czytała je kilkakrotnie, a następnie oglądała ekranizacje tych książek. Bardzo duże jej uznanie znalazła także książka pt. „BFG”. Na tę ekranizację czekałyśmy z niecierpliwością. Scenariusz napisała Mellisa Mathison a reżyserią zajął się sam Steven Spielberg. więcej »
Mamy robią makijaż codziennie

Mamy robią makijaż codziennie

Która kobieta nie lubi dobrze wyglądać? Atrakcyjny wygląd, poczucie, że jest się zadbaną daje każdej z nas bardzo wiele. Przede wszystkim niewątpliwie serwuje nam pewność siebie, a co za tym idzie łatwiej osiągamy sukcesy i zdobywamy wytyczone cele... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Nowinki

Teatr uczy i leczy

Teatr uczy i leczy

Teatr jest magią. Tu wszystko jest możliwe: postaci latają, mrówka jest wielkości słonia, kwiaty mówią i śpiewają.  
Afera o gluten

Afera o gluten

Magiczne słowo na "g" robi w ostatnich latach zawrotną karierę. Legendarny gluten podzielił rodziców, lekarzy, naukowców i dziennikarzy...  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019