Strefa rodzica » Okiem CzasDzieci.pl » Dziewczynki wyruszają w Kosmos

Dziewczynki wyruszają w Kosmospowiększ

Dziewczynki wyruszają w Kosmos

Dzieci 7 - 12 lat

Nie jest tajemnicą, że 11 października, w Międzynarodowy Dzień Dziewczynki ukazał się pierwszy numer pisma Kosmos dla Dziewczynek. Nie mogliśmy nie zauważyć tak wspaniałej inicjatywy. Rozmawiamy z jedną z twórczyń - Sylwią Szwed. W rozmowie sięgamy do początków Kosmosu, wsłuchujemy się w potrzeby społeczne, którym odpowiada to pismo i zachęcamy do lektury!

 

CzasDzieci.pl

Pierwszy numer Kosmosu dla Dziewczynek już jest. Data ukazania się czasopisma nie jest przypadkowa: 11 października wypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynki i to właśnie stało się doskonałą datą dla bardzo przemyślanej i niezwykle potrzebnej inicjatywy. Skąd pomysł na Kosmos?

 

Sylwia Szwed:
Kosmos to ruch całkowicie oddolny. Zaczęło się we wrześniu 2016 roku od  artykułu Basi Pietruszczak na temat przełomowego amerykańskiego pisma dla dziewczynek pt. „Kazoo”. Szybko powstała zamknięta grupa na Facebooku wokół tego tekstu, gdzie wiele mam, ojców, ale też edukatorów, aktywistek skarżyło się na to, jak stereotypowo przedstawiane są dziewczynki w masowych mediach, jak różowe i plastikowe są gazetki dla dziewczynek i, że potrzebny jest im wzmacniający przekaz. Np. taki, że dziewczynki też mogą interesować się planetami, matmą i wspinać się po drzewach. W ciągu kilku dni na tej grupie zebrało się ponad sto osób.

 

Na pierwsze spotkanie w realu przyszło 30 obcych sobie jednostek, ale wychodziłyśmy stamtąd już z podziałem na konkretne grupy robocze: planetę biznes, planetę koordynacja i planetę redakcja. Przez pierwsze miesiące tworzył się rdzeń grupy, czyli 9 kobiet, które po godzinach, dzięki wsparciu rodzin, mając swoje zwykłe prace, zaczęły tworzyć Kosmos. Bez żadnego budżetu, całkowicie wolontaryjnie. I choć sama nie potrafię w to uwierzyć, po 13 miesiącach od pierwszego spotkania – mamy wydrukowany pierwszy numer pisma wysokiej jakości, który można kupić w Empiku, na naszej stronie internetowej kosmosdladziewczynek.pl i niedługo również w autorskich księgarniach. Za jakiś czas chcemy pojawiać się też w małych miejscowościach i trafiać do dziewczynek z różnych środowisk. Nigdy by nam się to nie udało, gdyby nie wsparcie wielu wspaniałych osób, które „pożyczają” swoje talenty Kosmosowi, no i zbiórce społecznej, w której dostałyśmy od ludzi 130 tysięcy złotych na wydanie dwóch pierwszych numerów.

 

CzasDzieci.pl
Fundacja Kosmos dla Dziewczynek ma też swój manifest. Czy stał się on inspiracją do tworzenia projektu pisma, czy powstawały raczej równolegle?

 

Sylwia Szwed:
Od samego początku pracowałyśmy dwutorowo. Z jednej strony budowałyśmy koncepcję pisma, bo to jest coś, co od razu możemy dać dziewczynkom – alternatywę wobec gazetek o księżniczkach i modelkach. A z drugiej strony zaczęłyśmy mocno definiować, jak chcemy chronić potencjał dziewczynek, co dla nas jako grupy jest ważne.


CzasDzieci.pl

I co jest dla was ważne?

 

Sylwia Szwed:
- Na pewno to, żeby dziewczynki lubiły swoje ciało i były go świadome, żeby miały poczucie, że nie trzeba być gwiazdą, żeby mieć ciekawe życie. Bycie zwyczajną dziewczyną też jest okej.  Że nie ma zajęć zarezerwowanych dla chłopców i dziewczyn. Że chodzenie na karatę nie jest ani lepsze, ani gorsze od baletu. I to wszystko ma odbicie w piśmie, które stworzyłyśmy oraz w działaniach fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

 

CzasDzieci.pl

Uchylmy rąbka tajemnicy pierwszego numeru Kosmosu: co w nim znajdziemy?

 

Sylwia Szwed:
Jego tematem przewodnim jest MOC. W „Kosmosie dla dziewczynek” można poczytać o prawdziwych dziewczynkach, które opowiadają o swoim życiu. To nie jest oczywiste, w większości pism dziewczyńskich nie ma realnych bohaterek. Do tego porcja nauki, nowych technologii, eksperyment do zrobienia w domu i potężny dział o sztuce. Mamy też wyjątkowe opowiadanie Zosi Staneckiej (autorka serii o „Basi”) o mocy przyjaźni. Wiemy już, że nasze czytelniczki domagają się drugiej części! I dział społeczny, w którym mówimy dziewczynom, że są obywatelkami. I dużo, dużo więcej.

 

 

CzasDzieci.pl

Czy Kosmos dla Dziewczynek jest także Kosmosem dla chłopców?

 

Sylwia Szwed:
Zdecydowanie tak, wiemy, że to pismo czytają nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy. Kosmos  porusza tak wiele aspektów życia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na przykład dowie się, jak hodować pandę.

 

CzasDzieci.pl
Jakie supermoce drzemią w dziewczynkach? Do jakiej grupy wiekowej adresowane jest pismo i dlaczego?

 

Sylwia Szwed:
Wierzymy, że wszystkie dzieci mają olbrzymi potencjał, dziewczynki też.

Polskie dziewczęta zaliczają się do najambitniejszych na świecie, 57 % polskich studentów to kobiety,  problem polega na tym, że wg badań dziewczynki w pewnym momencie tracą pewność siebie, zwłaszcza w dziedzinach takich jak matematyka. Pismo adresujemy do dziewczynek od 6/7 do 11 roku życia, chociaż wiemy, że czytają nas też starsze dziewczynki. Chcemy pokazywać im, że fajnie jest być dziewczynką.

 

Dziękujemy za rozmowę,  nie możemy doczekać się kolejnego numeru pisma, życzymy samych sukcesów i…żywimy nadzieję, że kolejne Twórczynie zaprojektują…Kosmosik dla młodszych Czytelniczek

 

z Sylwią Szwed rozmawiała Agnieszka Bińczycka

 

fot. materiały promocyjne Organizatorek


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Targi Gra i Zabawa 2018 więcej » x
Zobacz » Okiem CzasDzieci.pl
Targi Gra i Zabawa 2018
Patronat CzasDzieci.pl

Targi Gra i Zabawa 2018

Kultowe gry, kreatywne zabawy, widowiskowi cosplayerzy, emocjonujące mistrzostwa, turnieje i konkursy.... więcej »
Premiera spektaklu LABirynt 2.0 w Teatrze Animacji

Premiera spektaklu LABirynt 2.0 w Teatrze Animacji

Premiera nietuzinkowej instalacji dedykowanej maluchom w Teatrze Animacji za nami. To zaproszenie rodzin do wspólnego kreowania rzeczywistości wraz z aktorami w celu rozbudzania jej kreatywności. więcej »
Choinka na 7 sposobów

Choinka na 7 sposobów

Choinka wszystkim kojarzy się z wielkim iglastym drzewem obwieszonym światełkami i ozdobami. Co jeśli nie mamy na nie miejsca? Albo chcemy mieć świateczny element w każdym pokoju? Mamy na to 7 sposobów! więcej »
Ochłoda w upalne dni

Ochłoda w upalne dni

Plaża nad zbiornikiem Pogoria III przyciąga co roku rzesze wielbicieli wodnych kąpieli, aktywnego wypoczynku oraz licznych imprez cyklicznych. Dobre miejsce do spędzenia upalnego, letniego dnia. więcej »
Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dziecka na obóz

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dziecka na obóz

Drodzy rodzice! Każdy z Was może się domagać fachowego sprawdzenia stanu technicznego autokaru, jakim jego dziecko będzie wyjeżdżać na wypoczynek wakacyjny. Jak to zrobić? więcej »
Zapraszamy do Drawna na IX Festiwal Krasnali i akcje "IV Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda"

Zapraszamy do Drawna na IX Festiwal Krasnali i akcje "IV Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda"

W ramach tytułowej KAMPANII serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w akcjach zbierania kolorowych nakrętek PET, zużytych baterii oraz starych telefonów komórkowych. Akcje mają wymiar konkursowy. więcej »
Wakacyjny piknik z DUKA

Wakacyjny piknik z DUKA

Lato przywitało nas promiennym uśmiechem słońca i zapachem soczystych truskawek. Upalne i coraz dłuższe dni wygoniły panią zimę z całego Krakowa! Biuro ekipy CzasDzieci ogarnęło wakacyjne szaleństwo! więcej »
Interaktywny spektakl, czyli to, co dzieci lubią najbardziej!

Interaktywny spektakl, czyli to, co dzieci lubią najbardziej!

Dzieci 3 - 12 lat
Tegoroczny Jarmark Bajek i Baśni, organizowany przez MBP w Dąbrowie Górniczej obfitował w szereg atrakcji. Jedną z nich był spektakl O Pchle, co manier nie miała, który łączy w sobie elementy nauki języka angielskiego i zabawy ruchowe. więcej »
To oni tworzą Brave Kids – niezwykły projekt niezwykłych dzieci
Patronat CzasDzieci.pl

To oni tworzą Brave Kids – niezwykły projekt niezwykłych dzieci

Koordynatorzy, instruktorzy, wolontariusze i rodziny goszczące – to ludzie bez których program Brave Kids byłby niemożliwy. Magda, Ilona, Iza, Creo i Roman – są z różnych krajów i różnych zawodów, ale łączy ich pasja i wielkie serce. Dzięki temu dziecięcy artyści z całego świata mogą przeżyć w Polsce przygodę swojego życia. więcej »
Idealny prezent na Dzień Dziecka? Wychowanie w duchu Korczaka

Idealny prezent na Dzień Dziecka? Wychowanie w duchu Korczaka

Kolejny zestaw klocków, dron, lalka, która robi praktycznie wszystko lub smartfon, pochłaniający nadmiernie dużo czasu? A może pora pomyśleć o prezencie na Dzień Dziecka z zupełnie innej perspektywy? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Wielki Konkurs Ekologiczny

Wielki Konkurs Ekologiczny

Już po raz czwarty zapraszamy do udziału w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla przedszkoli  
Dlaczego warto ćwiczyć po porodzie?

Dlaczego warto ćwiczyć po porodzie?

9 miesięcy ciąży za Tobą, możesz już cieszyć się widokiem Twojego maluszka. Okazuje się jednak, że ten długo wyczekiwany moment to...  

Okiem CzasDzieci.pl

Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia w Żorach

Oswajanie tabu, przed którym na co dzień chronimy swoje dzieci. Kwintesencja nowoczesności i ciekawej formy.  

Musisz tam być

World Travel Show

World Travel Show

W specjalnej Strefie Arktycznej na dzieci czekać będzie Nela Mała Reporterka.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018