Strefa rodzica » Okiem CzasDzieci.pl » Dziewczynki wyruszają w Kosmos

Dziewczynki wyruszają w Kosmospowiększ

Dziewczynki wyruszają w Kosmos

Dzieci 7 - 12 lat

Nie jest tajemnicą, że 11 października, w Międzynarodowy Dzień Dziewczynki ukazał się pierwszy numer pisma Kosmos dla Dziewczynek. Nie mogliśmy nie zauważyć tak wspaniałej inicjatywy. Rozmawiamy z jedną z twórczyń - Sylwią Szwed. W rozmowie sięgamy do początków Kosmosu, wsłuchujemy się w potrzeby społeczne, którym odpowiada to pismo i zachęcamy do lektury!

 

CzasDzieci.pl

Pierwszy numer Kosmosu dla Dziewczynek już jest. Data ukazania się czasopisma nie jest przypadkowa: 11 października wypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynki i to właśnie stało się doskonałą datą dla bardzo przemyślanej i niezwykle potrzebnej inicjatywy. Skąd pomysł na Kosmos?

 

Sylwia Szwed:
Kosmos to ruch całkowicie oddolny. Zaczęło się we wrześniu 2016 roku od  artykułu Basi Pietruszczak na temat przełomowego amerykańskiego pisma dla dziewczynek pt. „Kazoo”. Szybko powstała zamknięta grupa na Facebooku wokół tego tekstu, gdzie wiele mam, ojców, ale też edukatorów, aktywistek skarżyło się na to, jak stereotypowo przedstawiane są dziewczynki w masowych mediach, jak różowe i plastikowe są gazetki dla dziewczynek i, że potrzebny jest im wzmacniający przekaz. Np. taki, że dziewczynki też mogą interesować się planetami, matmą i wspinać się po drzewach. W ciągu kilku dni na tej grupie zebrało się ponad sto osób.

 

Na pierwsze spotkanie w realu przyszło 30 obcych sobie jednostek, ale wychodziłyśmy stamtąd już z podziałem na konkretne grupy robocze: planetę biznes, planetę koordynacja i planetę redakcja. Przez pierwsze miesiące tworzył się rdzeń grupy, czyli 9 kobiet, które po godzinach, dzięki wsparciu rodzin, mając swoje zwykłe prace, zaczęły tworzyć Kosmos. Bez żadnego budżetu, całkowicie wolontaryjnie. I choć sama nie potrafię w to uwierzyć, po 13 miesiącach od pierwszego spotkania – mamy wydrukowany pierwszy numer pisma wysokiej jakości, który można kupić w Empiku, na naszej stronie internetowej kosmosdladziewczynek.pl i niedługo również w autorskich księgarniach. Za jakiś czas chcemy pojawiać się też w małych miejscowościach i trafiać do dziewczynek z różnych środowisk. Nigdy by nam się to nie udało, gdyby nie wsparcie wielu wspaniałych osób, które „pożyczają” swoje talenty Kosmosowi, no i zbiórce społecznej, w której dostałyśmy od ludzi 130 tysięcy złotych na wydanie dwóch pierwszych numerów.

 

CzasDzieci.pl
Fundacja Kosmos dla Dziewczynek ma też swój manifest. Czy stał się on inspiracją do tworzenia projektu pisma, czy powstawały raczej równolegle?

 

Sylwia Szwed:
Od samego początku pracowałyśmy dwutorowo. Z jednej strony budowałyśmy koncepcję pisma, bo to jest coś, co od razu możemy dać dziewczynkom – alternatywę wobec gazetek o księżniczkach i modelkach. A z drugiej strony zaczęłyśmy mocno definiować, jak chcemy chronić potencjał dziewczynek, co dla nas jako grupy jest ważne.


CzasDzieci.pl

I co jest dla was ważne?

 

Sylwia Szwed:
- Na pewno to, żeby dziewczynki lubiły swoje ciało i były go świadome, żeby miały poczucie, że nie trzeba być gwiazdą, żeby mieć ciekawe życie. Bycie zwyczajną dziewczyną też jest okej.  Że nie ma zajęć zarezerwowanych dla chłopców i dziewczyn. Że chodzenie na karatę nie jest ani lepsze, ani gorsze od baletu. I to wszystko ma odbicie w piśmie, które stworzyłyśmy oraz w działaniach fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

 

CzasDzieci.pl

Uchylmy rąbka tajemnicy pierwszego numeru Kosmosu: co w nim znajdziemy?

 

Sylwia Szwed:
Jego tematem przewodnim jest MOC. W „Kosmosie dla dziewczynek” można poczytać o prawdziwych dziewczynkach, które opowiadają o swoim życiu. To nie jest oczywiste, w większości pism dziewczyńskich nie ma realnych bohaterek. Do tego porcja nauki, nowych technologii, eksperyment do zrobienia w domu i potężny dział o sztuce. Mamy też wyjątkowe opowiadanie Zosi Staneckiej (autorka serii o „Basi”) o mocy przyjaźni. Wiemy już, że nasze czytelniczki domagają się drugiej części! I dział społeczny, w którym mówimy dziewczynom, że są obywatelkami. I dużo, dużo więcej.

 

 

CzasDzieci.pl

Czy Kosmos dla Dziewczynek jest także Kosmosem dla chłopców?

 

Sylwia Szwed:
Zdecydowanie tak, wiemy, że to pismo czytają nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy. Kosmos  porusza tak wiele aspektów życia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na przykład dowie się, jak hodować pandę.

 

CzasDzieci.pl
Jakie supermoce drzemią w dziewczynkach? Do jakiej grupy wiekowej adresowane jest pismo i dlaczego?

 

Sylwia Szwed:
Wierzymy, że wszystkie dzieci mają olbrzymi potencjał, dziewczynki też.

Polskie dziewczęta zaliczają się do najambitniejszych na świecie, 57 % polskich studentów to kobiety,  problem polega na tym, że wg badań dziewczynki w pewnym momencie tracą pewność siebie, zwłaszcza w dziedzinach takich jak matematyka. Pismo adresujemy do dziewczynek od 6/7 do 11 roku życia, chociaż wiemy, że czytają nas też starsze dziewczynki. Chcemy pokazywać im, że fajnie jest być dziewczynką.

 

Dziękujemy za rozmowę,  nie możemy doczekać się kolejnego numeru pisma, życzymy samych sukcesów i…żywimy nadzieję, że kolejne Twórczynie zaprojektują…Kosmosik dla młodszych Czytelniczek

 

z Sylwią Szwed rozmawiała Agnieszka Bińczycka

 

fot. materiały promocyjne OrganizatorekLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Choinka na 7 sposobów więcej » x
Zobacz » Okiem CzasDzieci.pl
Choinka na 7 sposobów

Choinka na 7 sposobów

Choinka wszystkim kojarzy się z wielkim iglastym drzewem obwieszonym światełkami i ozdobami. Co jeśli nie mamy na nie miejsca? Albo chcemy mieć świateczny element w każdym pokoju? Mamy na to 7 sposobów! więcej »
Ochłoda w upalne dni

Ochłoda w upalne dni

Plaża nad zbiornikiem Pogoria III przyciąga co roku rzesze wielbicieli wodnych kąpieli, aktywnego wypoczynku oraz licznych imprez cyklicznych. Dobre miejsce do spędzenia upalnego, letniego dnia. więcej »
Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dziecka na obóz

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dziecka na obóz

Drodzy rodzice! Każdy z Was może się domagać fachowego sprawdzenia stanu technicznego autokaru, jakim jego dziecko będzie wyjeżdżać na wypoczynek wakacyjny. Jak to zrobić? więcej »
Zapraszamy do Drawna na IX Festiwal Krasnali i akcje "IV Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda"

Zapraszamy do Drawna na IX Festiwal Krasnali i akcje "IV Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda"

W ramach tytułowej KAMPANII serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w akcjach zbierania kolorowych nakrętek PET, zużytych baterii oraz starych telefonów komórkowych. Akcje mają wymiar konkursowy. więcej »
Wakacyjny piknik z DUKA

Wakacyjny piknik z DUKA

Lato przywitało nas promiennym uśmiechem słońca i zapachem soczystych truskawek. Upalne i coraz dłuższe dni wygoniły panią zimę z całego Krakowa! Biuro ekipy CzasDzieci ogarnęło wakacyjne szaleństwo! więcej »
Interaktywny spektakl, czyli to, co dzieci lubią najbardziej!

Interaktywny spektakl, czyli to, co dzieci lubią najbardziej!

Dzieci 3 - 12 lat
Tegoroczny Jarmark Bajek i Baśni, organizowany przez MBP w Dąbrowie Górniczej obfitował w szereg atrakcji. Jedną z nich był spektakl O Pchle, co manier nie miała, który łączy w sobie elementy nauki języka angielskiego i zabawy ruchowe. więcej »
To oni tworzą Brave Kids – niezwykły projekt niezwykłych dzieci
Patronat CzasDzieci.pl

To oni tworzą Brave Kids – niezwykły projekt niezwykłych dzieci

Koordynatorzy, instruktorzy, wolontariusze i rodziny goszczące – to ludzie bez których program Brave Kids byłby niemożliwy. Magda, Ilona, Iza, Creo i Roman – są z różnych krajów i różnych zawodów, ale łączy ich pasja i wielkie serce. Dzięki temu dziecięcy artyści z całego świata mogą przeżyć w Polsce przygodę swojego życia. więcej »
Idealny prezent na Dzień Dziecka? Wychowanie w duchu Korczaka

Idealny prezent na Dzień Dziecka? Wychowanie w duchu Korczaka

Kolejny zestaw klocków, dron, lalka, która robi praktycznie wszystko lub smartfon, pochłaniający nadmiernie dużo czasu? A może pora pomyśleć o prezencie na Dzień Dziecka z zupełnie innej perspektywy? więcej »
Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia w Żorach

Dzieci od 3 roku
Oswajanie tabu, przed którym na co dzień chronimy swoje dzieci. Kwintesencja nowoczesności i ciekawej formy. więcej »
Macierzyństwo bez lukru

Macierzyństwo bez lukru

Najpierw nosisz je pod sercem przez dziewięć dłuuugich miesięcy. Puchną Ci stopy, bolą krzyże, a maluch tak się wierci (ku rozpaczy Twojego pęcherza i żeber), że wróżysz mu karierę boksera. Aż wreszcie pojawia się na świecie - śliczny, różowy, pachnący. Zalewa Cię fala miłości, pękasz z dumy i jesteś przekonana, że od teraz Twoje życie będzie idealne... a przynajmniej tak mówią inni... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. W czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto...  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Nowinki

Z dzieckiem do restauracji

Z dzieckiem do restauracji

Najeżone trudnościami logistycznymi eskapady do miejsc, gdzie najmłodsi nie są mile widziani, a może alternatywa niedzielnego obiadu, równie...  
Czy ciąża to bajka? Czyli CzasDzieci bez tabu!

Czy ciąża to bajka? Czyli CzasDzieci bez tabu!

Zapraszamy do galerii zabawnych ilustracji, które odbrązawiają nieco ciążę, w humorystyczny i błyskotliwy sposób. Ich autorką jest...  

Okiem CzasDzieci.pl

Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia w Żorach

Oswajanie tabu, przed którym na co dzień chronimy swoje dzieci. Kwintesencja nowoczesności i ciekawej formy.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018