Warszawa

„A ja chcę być...” – geneza idei zrodzonej na Pomorzu

„A ja chcę być...” – geneza idei zrodzonej na Pomorzu

Psycholog - Aleksandra Zienowicz wraz z trenerką biznesu, pedagogiem - Natalią Klonowską, pracujące dla Fundacji Edukacyjnej ODiTK, wyszły naprzeciw obecnej sytuacji edukacyjnej tworząc pierwszy w Polsce projekt opierający się  potrzebach i oczekiwaniach dzieci.


„A ja chcę być…” został dofinansowany z programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu”, a także zyskał szereg patronatów honorowych i medialnych, w tym portalu CzasDzieci.pl.


Autorki są zwolenniczkami aktywności sportowej, fascynują się sztuką, cenią pasję innych ludzi, która inspiruje ich do rozwoju osobistego. Popierają humanistyczne podejście do jednostki, w związku z tym głównym założeniem ich projektu jest rozwój indywidualnych potrzeb, talentów oraz pasji dzieci. Wierzą, że dzięki „nauce poprzez praktykę”, opartej na zaangażowaniu, dzieci zwiększą swoje szanse na wszechstronny rozwój, umacniając tym samym swoją pozycję na każdym etapie życia.


Scenariusze interaktywnych warsztatów, profesjonalnych paneli dyskusyjnych oraz imprez integracyjnych zostały spisane w oparciu o założenia psychologii pozytywnej, pedagogiki holistycznej, psychologii optymalnego funkcjonowania, z uwzględnieniem psychologii rozwoju dziecka. Tematyka zajęć poruszać będzie aspekty: psychiczne, fizyczne oraz społeczne z uwzględnieniem pięciu sfer rozwoju: moralnej, osobowości, fizycznej, społecznej i emocjonalnej.
Atrakcją dla dzieci, oprócz najnowszych sposobów nauczania oraz edukacji poprzez zabawę i rozrywkę, będą spotkania z aktorami, reżyserami, sportowcami, którzy opowiadać będą o swoim dzieciństwie, pasjach, zawodach. Dzięki tym działaniom organizatorki pragną wspierać proces wychowywania dzieci, oparty na zjawisku pozytywnego modelowania. Zgodnie ze słowami Suchodolskiego, że wychowanie polega na kształtowaniu osobowości wychowanków w taki sposób by „umieli żyć w warunkach współczesnej cywilizacji, aby potrafili podołać zadaniom, które im stawiają, aby korzystali z możliwości kulturalnego rozwoju , którego im dostarczają, aby widzieli ku czemu i jak dążyć z jakich źródeł czerpać radość  życia.”


.... wszystko po to, aby wspierać dzieci w realizacji celów dzisiejszych, jutrzejszych aby pojutrze wzbogacić społeczeństwo o dobrze uformowaną osobowość młodego, zdrowego człowieka.


Pierwsza edycja projektu rusza 2 marca w jednej z trójmiejskich szkół podstawowych. Autorki są otwarte na możliwość prowadzenia kolejnych edycji, aby docelowo wdrożyć elementy „A ja chcę być...” do wielu polskich szkół.

Na co dzień inicjatorki pracują w Fundacji Edukacyjnej ODiTK, której główną ideą jest inspirowanie i wspieranie innych w rozwoju osobistym oraz zawodowym. Wszyscy związani z Fundacją pragną stwarzać możliwości do rozbudzania i odnajdywania pasji. Swoją aktywnością dostarczają klientom wiele okazji i możliwości do pracy nad własnym potencjałem, w celu zwiększania samoświadomości i osiągania poczucia satysfakcji z życia zawodowego i osobistego. Działają głównie w obszarze: oświaty, edukacji dzieci i młodzieży oraz biznesu.

 

Już niebawem więcej informacji teoretyczno – praktycznych dotyczących „A ja chce być... .”
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć