Strefa rodzica » Artykuły » Ergonomia czyli rzecz o biurkach i krzesłach

Ergonomia czyli rzecz o biurkach i krzesłachpowiększ

Ergonomia czyli rzecz o biurkach i krzesłach

Dzieci spędzają coraz więcej czasu siedząc przy biurku – robiąc prace domowe, wykonując prace plastyczne czy też grając w komputer. Dlatego ogromnie ważne jest aby meble dziecięce, tak jak meble dla dorosłych,  były zgodne z zasadami ergonomii. Jedyna różnica to konieczność regulacji mebli dla dzieci i dostosowanie ich do wzrostu dziecka. DZIECI PRZECIEŻ ROSNĄ !!! 

 

Ponieważ wymiana mebli co roku, gdy skokowo zmienia się wzrost dziecka, jest nierealne ze względów finansowych, konieczne jest aby meble te miały możliwość regulacji wysokości. Dlaczego?

 

Prawidłowa postawa przy biurku to proste plecy, ręce swobodnie oparte na blacie ugięte pod kątem 90⁰, podobnie stopy. Jeżeli krzesło jest zbyt wysokie, należy zapewnić podnóżek. W przeciwnym razie cały ciężar ciała siedzącego dziecka będzie obciążał kręgosłup, zwłaszcza odcinek lędźwiowy.

 

Zachęcam rodziców do przeprowadzenia doświadczenia na sobie – proszę usiąść  na krześle barowym i nie mieć podparcia pod nogi. Po jakim czasie odczujecie Państwo zmęczenie? 5 minut? Może 10. Dzieci z nogami bezwładnie wiszącymi siedzą po kilka godzin przy swoich biurkach.
Pragnę zwrócić uwagę, iż nie przypadkiem w szkołach ławki i krzesełka w klasach młodszych są niższe ( odczuwamy to na wywiadówkach, siedząc z podkurczonymi nogami). Rozmiar mebli w szkołach jest kontrolowany przez przepisy, w domu natomiast takiej kontroli nie ma.

 

Przedstawiamy kilka pomysłów na to jak można pogodzić zasady ergonomii i rozsądek ekonomiczny, bez konieczności zmieniania mebli gdy dziecko rośnie.

 

• Biurka
o Regulacja wysokości blatu – im większa możliwość regulacji tym lepiej. Wszystko zależy od wieku ucznia dla którego zakupujemy biurko. Biorąc pod uwagę, iż już 6-latki idą do szkoły, biurko powinno być jak najniższe, np. od 55cm do 75 cm. Jeżeli kupujemy biurko nastolatkowi, wtedy ta rozpiętość może być mniejsza, np.  od 65 cm do 75 cm wysokości.
WAŻNE!
Na początku każdego roku szkolnego powinniśmy sprawdzić czy biurko naszego dziecka odpowiada jego wzrostowi i czy nie musimy podwyższyć blatu biurka

 

o Uchylny blat biurka pod kątem podczas pisania lub czytania. Zmniejsza to kąt nachylenia ucznia podczas pracy, co obniża napięcie karku i odciąża kręgosłup. Dawne deski kreślarskie były uchylne – pracujący przy nich architekci wiele godzin trwali przecież w jednej pozycji. Trochę jak nasze dzieci teraz…
o Kółka przy biurku  dają możliwość łatwego przestawienia mebla w pokoju, np. wsunięcie pod łóżko półwysokie po skończonej pracy.

 

• Krzesła
o Wysokość krzesła powinna również być regulowana. Stopy dziecka powinny opierać się na podłodze. Jeżeli krzesło nie ma podnóżka dziecko musi mieć podkładkę pod stopy.
o Doskonałym rozwiązaniem są krzesła, które rosną z dzieckiem. Są wykonane z drewna i sprawiają wrażenie twardych i niewygodnych, jednak dzięki znakomitemu wyprofilowaniu siedziska i oparcia są to idealne krzesła dla dzieci młodszych. Mają jeszcze jedną zaletę – dziecko nie może na nim usiąść nieprawidłowo – czyli np. siedząc na nodze lub na kolanach. Krzesło to niejako wymusza prawidłową postawę
 

Zapraszamy!

Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Co robić, gdy dziecko staje się agresywne? więcej » x
Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!